שני מחבלים נותרו חופשיים - במשטרה קוצרים שבחים

בזמן שבמשטרה קוצרים שבחים מפי המפכ''ל, הצבא מקבל מהרמטכ''ל ומעל כולם בנט, מהצד השני בן גביר תוקף: " לא ברור לי מדוע לא הרגו אותם?"

שני מחבלים נותרו חופשיים - במשטרה קוצרים שבחים תפיסת אחד המחבלים

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, השבת נתפסו 4 מתוך 6 מחבלים על ידי לוחמי צה''ל מיחידת מרעול. טרם התפיסה בנט מיהר לחפ''ק בעקבותיו קיבל ביקורת קשה על חילול השבת שביצע על מנת לקצור לכאורה 15 דקות של תהילה.

דובר צה"ל מסר: "כחלק מפעילות משותפת של צה"ל, משטרת ישראל, שב"כ, מג"ב ושב"ס אמש ובתום מספר שעות של מעקב, סייעו לוחמי יחידת ‘מרעול׳ להוביל את כוחות הביטחון למקום בו העריכו כי מתחבאים שניים מהמחבלים הנמלטים. כוחות מיוחדים של צה"ל, משטרת ישראל והשב"כ ממשיכים במצוד משותף אחר שני המחבלים הנותרים".

רס"ל (במיל') רועי סימון, יחידת מרעול סיפק: "מהרגע שהוזנקנו למילואים, הלוחמים עזבו את ביתם בחג, עזבו את בתי הכנסת והתייצבו למשימת החיפוש. אנחנו עושים הכל על מנת לאתר את האסירים הנמלטים. כיחידה שלקחה חלק במבצע "שובו אחים", ומאז ביצעה פעילויות רבות, ביניהן מרדפים אחרי מחבלים, חיפושי אמל"ח ומיפויי שטח, ובעזרת הלקחים ושיתוף פעולה בין-ארגוני של כלל גופי הביטחון הצלחנו לשים יד על האסירים. היחידה לא עצרה את עבודתה והיא ממשיכה במאמץ עד שייתפסו כלל המחבלים הנמלטים"

יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' בתגובה ללכידת 4 מהמחבלים הנמלטים: "ברכות לכוחות הביטחון על תפיסת המחבלים. מחזקים את ידיכם, מקווים ומאמינים שמדינת ישראל תשים את ידיה על שני המחבלים האחרים בקרוב. אסור שנושא תנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים ירד מסדר היום".

עם זאת, ציין: "המחבלים זוכים לתנאים שמטרתם לשמור על השקט בכלא וזאת בניגוד מוחלט לערכים בסיסיים של מוסר ולאינטרס הביטחוני של יצירת הרתעה למפגעים הבאים. המציאות הזאת היא עוול מוסרי ועוול ביטחוני. ראוי ונכון שהאבסורד הזה ישתנה עוד היום.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר בתגובה ללכידת המחבלים שברחו מכלא גלבוע: "אני מברך את כוחות הביטחון שלכדו את ארבעת המחבלים הנמלטים. יחד עם זאת, לא ברור לי מדוע לא הרגו אותם! משפטית: מדובר במחבלים רוצחים והחוק במקרה של סכנת חיים ממשית ברור. אסור לנו לסכן אף לא לוחם אחד, חובה היה להרוג אותם. מחבל שמת, אף פעם לא ברח מהכלא.

ח"כ בן גביר הוסיף: "מחבל שמת לא יכול לברוח מהכלא והעברת חוק עונש מוות למחבלים מתבקשת כלפי הטרוריסטים שדם יהודי על ידיהם".

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ביקר מוקדם יותר היום את הכוחות המשתתפים במאמץ לאיתור המחבלים. הרמטכ"ל הגיע לחמ״ל המשותף, ממנו מתנהלים מאמצי האיתור אחר האסירים הנמלטים, שם פגש גם את לוחמי יחידת ״מרעול״ אשר סייעו באיתור המחבלים לפנות בוקר.

במסגרת הביקור קיים הרמטכ"ל הערכת מצב עם מפקד המחוז הצפוני במשטרת ישראל, נציגי שירות הביטחון הכללי, נציגי מג״ב, שב״ס, ראש אמ״ץ, מפקד חטיבת ״מנשה״ ומפקדי יחידות מיוחדות, במהלכה הוצגו לו עיקרי הפעולות לאיתור המחבלים עד כה ותכנון המאמצים להמשך.

מדברי הרמטכ״ל, רא״ל אביב כוכבי:״שיתוף הפעולה בין ארגוני והמקצוענות הוא המפתח לאיתור המחבלים, כפי שהוכחתם בימים האחרונים. זה אירוע שיש לו השפעות אזוריות והקרנה בגזרות נוספות, ואנחנו נערכים לכלל התרחישים.

אני מברך על התוצאות עד כה, ונמשיך במאמץ עד שכל מחבל שברח - ייתפס. אלפי לוחמים בשטח, במטה וביחידות המודיעין מנסים לפצח וללכוד המחבלים. אנחנו נעשה את כל הנדרש, בכל הכח, באמצעות יכולות עומק, טכנולוגיה, מודיעין ואמצעים מיוחדים. אני מודה לכם על העבודה הקשה שלכם, המשימה עוד לא תמה״.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, התייחס הערב (ש׳), 11 בספטמבר 2021, ה׳ בתשרי תשפ"ב, לפעילות כוחות הביטחון במהלך סוף השבוע אשר הובילו ללכידת ארבעה מהמחבלים שברחו מכלא גלבוע.

"הפעילות הייתה נחושה ועקבית, והמפתח להצלחה הוא שיתוף פעולה חלק ושקט בין כל העוסקים במלאכה", אמר רה"מ בנט והוסיף, כי "יש להמשיך בשיתוף מידע מהיר וחלוקת משימות מדויקת בין זרועות הביטחון, שיאפשרו כיסוי מקסימלי של השטח".

לפנות בוקר הגיע ראש הממשלה לחפ"ק השטח של כוחות הביטחון כדי לעמוד מקרוב על החיפושים. בשורה של הערכות מצב שקיים עם ראשי מערכת הביטחון במהלך השבת, הדגיש ראש הממשלה, כי יש להמשיך לנהוג בדריכות גבוהה עד לתפיסת שני האסירים הנותרים.

רה"מ ביקש להביע את הערכתו לאזרחים שדיווחו למשטרה אודות מיקום המחבלים, וקרא לציבור להמשיך לגלות ערנות ואחריות.

מדוברות שב"ס נמסר: "בהערכת מצב שקיימה הנציבה פרי עם הפיקוד הבכיר בשב"ס ונציגי כוחות הבטחון המקבילים הנחתה הנציבה שהחל ממחר צוותים הנדסיים מיוחדים בשת"פ צה"ל ומומחי בינוי והנדסה יסרקו את שלל בתי הסוהר ברחבי הארץ, שב"ס ייערך למבצעי ניוד נוספים בהתאם לצרכים המבצעיים והערכות המצב הבטחוניות".

לאחר שנמצאו שני המחבלים בנצרת אמר המפכ"ל למפקדים בחפ"ק המשטרתי בגן נר: "מגיע יישר כוח לכל מי שעשה את מה שעשה עד עכשיו, יש לנו תפיסה של שניים, אנחנו רק בתחילת הדרך ואת החגיגות נעשה בסוף אחרי שהשישי יהיה אצלנו. אנחנו בזמן זהב מבחינתנו, מתוך הנחה שיש עוד שניים בגזרתנו."

המפכ"ל כאמור הגיע הלילה לחפ"ק, שם עמד מקרוב אחר הפעילות המבצעית של משטרת ישראל ויתר כוחות הביטחון. המפכ"ל, רנ"צ יעקב שבתאי אמר את הדברים הללו לאחר תפיסתם של שני המחבלים הראשונים בנצרת ולפני התפיסה של השניים הנוספים באום אל גאנם.

המפכ"ל הוסיף ואמר: "חייבים להמשיך לשמור על עירנות אל מול קריאות ה- 100 ואבטחת היישובים בגזרה. מדובר באנשים במצב של נואשות וחייבים להיות עירניים לכל תזוזה שיש בשטח."

הבוקר לאחר תפיסתם של שני המחבלים הנוספים וביניהם זכריה זביידי אמר המפכ"ל: הודות לשיתוף הפעולה בין כל ארגוני הביטחון ולפריסה המאוד גדולה של כוחות המשטרה ומג"ב בשטח, הצלחנו לשים את היד על ארבעה מתוך שישה המחבלים והמצוד נמשך. אני קורא לאזרחים שהתנהגותם עד כה ראויה לשבח, להמשיך בשגרת יומם לצד עירנות גבוהה לכל דבר חשוד. אנו נגיב לכל קיראת 100 ולכל דיווח במהירות בכדי לשים את היד על 2 המחבלים שעדין נמצאים בבריחה."

ח"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית) בתגובה לתפיסת ארבעה מהמחבלים הנמלטים: "מברכת על תפיסת ארבעה מהמחבלים ומקווה שגם השניים האחרים יתפסו במהרה ויבואו על עונשם. חשוב להדגיש כי האירוע לא יסתיים, גם לא בתפיסת כולם, עד אשר כוחות הביטחון יוודאו מניעת אירועים מסוג זה בעתיד".

עוד הוסיפה: "הגברת הרתעה דרושה במיידי, בין היתר בדמות הפסקת האוטונומיה למחבלים הכלואים והגברת המשילות גם בכלא. לצערי, אני מביעה ספק ביכולתה של הממשלה הנוכחית לעשות כך, כשהיא נשענת על מפלגות התומכות במחבלים ובמעשיהם, מפנים ומבחוץ".

פריסת הכוחות טרם המעצרהרמטכ''ל בחפ''ק במהלך החיפושים
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד
מורים בתיכון בעכו הסיתו ברשת נגד ישראל - וזומנו לשימוע
ארבל: "יש רגעים שבהם אי אפשר לשתוק"
הכירו: דחפור על שלט בצה''ל
בנט: "הכלל החדש שלנו הוא: מי ששולח - משלם"
חסר תקדים: בלון תצפית של צה''ל נפל בעזה
נסיון לינץ': "סינוורו אותנו עם לייזר, ופתאום חטפנו מטר אבנים"
הלילה: צה''ל נתקל בחוליית מחבלים