תיעוד: לוחמי פלגת חיל הים מול עזה

סיור ייחודי של פלגה 916 של חיל הים, האחראית על קו הגבול הימי בין אזור אשדוד למצרים, נערך השבוע, "להתכונן הכי טוב למלחמה הבאה"

תיעוד: לוחמי פלגת חיל הים מול עזה תרגיל מיוחד

שעת ערב. מבסיס חיל הים באשדוד יוצא עוד סיור של פלגה 916. הפעם מדובר בסיור ייחודי שהוא למעשה חלק מתרגיל של חדירת צוללים לחופי ישראל, תרגיל הכולל הצלת פצועים בלב ים ושיתוף פעולה עם משטרת ישראל.

"אנחנו רוצים להתכונן הכי טוב שאפשר למלחמה הבאה, ובמלחמה - אתה לא מוכן לכלום", מסביר סא"ל רן שטיגמן, מפקד הפלגה, ללוחמים.

לאחר סקירת הוראות הבטיחות, מתחילים החיילים אט אט להתפזר לספינות, "אנחנו כבר רגילים לצאת לאימון הפלגתי שמחולק לשני סבבים, אבל כזה - עדיין לא היה לנו", מספר אחד מהם.
את הלחשושים באוויר קוטע רצף שריקות שאחריו ממהרים להגיע פיצוצים ועשן - התרגיל התחיל, הבסיס תחת מתקפה.

תרגיל מיוחד

את רוב ההפלגה מעבירים ב"גשר" - האזור בספינה בו מכוונים אותה ואת כלי הנשק ורואים ממנו את האופק הרחוק אל מול העיניים. הפלגה מורכבת מדבורות, שלדגים וצרעות, בעברית פשוטה סוגים שונים של כלי שיט.


סא"ל רן שטיגמן הוא מפקד הפלגה האחראית על כל הקו שבין בסיס אשדוד עד גבול מצרים. "אנחנו בונים את כל התמונה הימית", מספר לי סא"ל רן, "עיקר תשומת הלב היא מאשקלון ועד מצרים כשאנחנו למעשה הכוחות היחידים שנשארו בשטח בציר פילדלפי. יש לנו כמה מטרות ובהן סיכול הברחות הימיות, מניעת חדירה, מניעת הברחות ועוד".


בשבוע שעבר תרגלו כאן תרגיל רחב היקף כדי להכין את הלוחמים ואת מפקדיהם לזמן אמת. במילה אחרת למלחמה. השטח מתוח. הלוחמים מתרגלים תרגיל איום על מימי, כשברקע נמצא האיום התת מימי. לכן הם עורכים תרגילים משולבים. על הספינה עצמה ממוקם צוות רפואי למתן מענה רפואי מהיר. התרחיש שלהם הוא פיגוע משולב ולכך נערכים.


"כל אימון קרוי על שם לוחם שנפל. ככה אנחנו מעבירים את המורשת קדימה" מסכם סא"ל רן. והמורשת אכן מורגשת בכל פינה. כולם חדורי מטרה ומבינים היטב שהם מגנים על עם ישראל.

בסוף התרגיל המפקדים, מתיישבים ב"מי"ק" (מרכז ידיעות קרב) לסכם את הערב הארוך. הכנה לעוד יום שיבוא אל מול חופי הדרום.

תרגיל מיוחד
"הקצין יינזף פיקודית על ידי מפקדיו"
צפו: תיעוד מעצר שני הנמלטים מכלא גלבוע מקסדת הלוחמים ומהאוויר
חשיפה: כישלון במשא ומתן על חילופי האסירים בין חמאס לישראל
בנט על תפיסת המחבלים: "את מה שהתקלקל - אפשר לתקן"
לאחר שבועיים: נתפסו שני המחבלים הנמלטים מכלא גבלוע
לאחר אינספור פריצות - הפורץ הסדרתי לחנויות נלכד על חם
בנט: אצא למבצע צבאי לעזה אם נצטרך גם עם הקואליציה הזאת
שקד: "אבו מאזן משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים"
שר המשפטים: "אין דבר מסוכן יותר לישראל אם ניכשל במשימה הזו"
ירושלים: פיגוע בתחנה המרכזית