ה-CIA לא אימת טענות ישראל בהגדרת ארגונים פלשתיניים כטרוריסים

סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, לא הצליחה לאשש את אישרורו של שר הביטחון בנוגע לששת הארגונים • ארה"ב נמנעת מלגנות את ישראל על ההכרזה

ה-CIA לא אימת טענות ישראל בהגדרת ארגונים פלשתיניים כטרוריסים אילוסטרציה

סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, לא הצליחה לאמת את טענות ישראל בנוגע לששת הארגונים הפלשתיניים שהוכרזו על ידי שר הביטחון גנץ כארגוני טרור. כך התפרסם ב'ישראל היום'. עם זאת, ארה"ב נמנעה מלגנות את ישראל על ההכרזה.

"על ארה"ב צריכה לקרוא לממשלה הישראלית לבטל את ההחלטה שלה ולהתיר לארגונים הללו להמשיך בעבודתם החיונית", אמר בעקבות הדיווח בגרדיאן עומאר שאקיר, הממונה על תחום הסכסוך הישראלי-פלשתיני בארגון Human Rights Watch.

ביום רביעי אישרר גנץ את החלטתו להכריז על הארגונים "איחוד ועדות הנשים", "ביסאן" ו"אדמיר" כארגוני טרור. מדובר בארגונים הקשורים לחזית העממית לשחרור פלשתין, שגנץ קיבל לגביהם החלטה זהה בעלת תוקף זמני כבר באוקטובר 2021, וכעת היא הפכה לקבועה. לגבי שלושה ארגונים נוספים שהוכרזו כארגוני טרור עדיין לא התקבלה החלטה קבועה.

במקביל, מפקד פיקוד המרכז האלוף יהודה פוקס דחה את ההשגות שהגישו שלושת הארגונים שבעניינים אישרר שר הביטחון את החלטתו, וכן את ההשגות של שני ארגונים נוספים - "אל חאק" ו"התנועה העולמית להגנה על ילדים - סניף פלשתין" - נגד ההכרזה עליהם כארגוני טרור. כלל הארגונים המדוברים פועלים בכיסוי החזית העממית ובשליחותה, הן ביו"ש והן ובחו"ל.

מסווה של פעילות הומניטרית

על פי משרד הביטחון: "הארגונים פועלים במסווה של ביצוע פעילות הומניטרית לקידום מטרות ארגון הטרור החזית העממית, להתעצמות הארגון ולגיוס פעילים, וכן מסייעים בגיוס כספים לטובת ארגון הטרור תוך שימוש במגוון דרכי זיוף ומרמה. חמשת הארגונים נשלטים על-ידי החזית העממית, מעסיקים פעילי חזית עממית בתפקידי ניהול ושטח, ופועלים להסתרת שיוכם מתוך חשש מפני גופי הביטחון בארץ ובמדינות שבהן מגייסים הארגונים תרומות לפעילותם".

בעקבות פעולות ישראל נגד הארגונים הפלשתיניים אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית נד פרייס כי "אין שאלה בדבר איום הטרור עמו ישראל מתמודדת. כולנו קיבלנו לכך תזכורות טרגיות ומחושיות מאוד, כולל בימים האחרונים.

"ישראל טוענת כי יש לה דאגות ביטחוניות (בקשר לארגונים הפלשתיניים), וכי הפעילות נגדם היא מענה לאיומי טרור. העברנו את המסר שחייב להיות רף גבוה מאוד על מנת להצדיק פעולה נגד ארגוני חברה אזרחית, ושותפינו בישראל השיבו לנו שהם עמדו ברף הגבוה הזה. לכן אנו הולכים לבחון בזהירות את המידע שהם הבטיחו לספק לנו בנושא זה ולגבש על פיו את מסקנותינו".

"נמשיך לתמוך בארגונים פלשתיניים"

בסוף השבוע פרסמו תשע מדינות אירופיות הצהרה משותפת נגד הפשיטה של כוחות הביטחון על משרדי שבעה ארגונים פלשתיניים ברמאללה. שישה מתוך הארגונים הוכרזו על ידי שר הביטחון גנץ כארגוני טרור, אולם לטענת האירופאים הם "ארגוני חברה אזרחית". המדינות שפרסמו את ההודעה הן גרמניה, צרפת, ספרד, איטליה, הולנד, שבדיה, דנמרק, אירלנד ובלגיה, אשר חלקן תומכות כספית בכמה מהארגונים הללו.

"אנו מודאגים עמוקות מהפשיטה שהתרחשה בבוקר ה-18 באוגוסט, כחלק מתהליך מדאיג של צמצום מרחב הפעולה של החברה האזרחית בשטחים הפלשתיניים הכבושים. הפעולות הללו אינן מקובלות", נאמר בהצהרה. "צמצום נוסף של מרחב הפעולה הזה נותר מקור לדאגה. אנו עומדים בנחישות לצד ארגונים לא ממשלתיים על מנת לתמוך בזכותם לחופש ביטוי והתאגדות בשטחים הפלשתיניים הכבושים.

"אין תחליף לחברה אזרחית חזקה על מנת לקדם ערכים דמוקרטיים ואת פתרון שתי המדינות. כבר ב-12 ביוני הצהרנו כי לא התקבל מישראל מידע משמעותי שיצדיק את בחינת המדיניות שלנו כלפי ששת הארגונים הפלשתיניים שהוכרזו כארגוני טרור. אם יתקבלו ראיות משכנעות שמצביעות על ההפך נפעל בהתאם לכך", נאמר בהודעה.

שגריר האיחוד האירופי בישראל דימיטרי טזאנצ'ב צייץ: "נפגשתי עם נציגים ישראליים כדי להביע את דאגתנו העמוקה מהפשיטה על ארגוני חברה אזרחית פלשתיניים בשבוע שעבר. הפעולות הללו אינן מקובלות.

"האיחוד האירופי תומך בנחישות בחברה אזרחית חופשית וחזקה. אנו ממשיכים לתמוך בארגונים הפלשתיניים, שיש להם תפקיד בקידום זכויות אדם וערכים דמוקרטיים. עד עתה לא התקבל מידע משמעותי כלשהו מישראל שיצדיק בחינה מחדש של המדיניות שלנו כלפי ארגונים אלה".

מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל