חוק דמי אבטלה לעצמאיים נפל על חודו של קול

ח''כ אזולאי: "יושב פה אביר קארה שהוא כביכול היה אביר השולמנים ונהפכת לשונא הגדול של שלומנים"

חוק דמי אבטלה לעצמאיים נפל על חודו של קול ח''כ סמי אבו שחדהח''כ אביר קארהח''כ אזולאישר הרווחה מאיר כהן

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתשלום דמי אבטלה לעצמאיים של חברי הכנסת סמי אבו שחאדה חבר הכנסת, אליה הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת משה גפני ינון אזולאי ומשה ארבל. ההצעה נפלה על חודו של קול, לאחר שבהצבעה שמית תמכו בהצעה 54 אל מול 55 שהתנגדו, כאשר גם ההצעות המוצמדות נדחו.

מוצע לקבוע ענף ביטוח אבטלה לעובדים עצמאיים ולאפשר לעובדים עצמאיים אשר חדלו לעסוק במקצועם או סגרו את עסקם לקבל דמי אבטלה, בתנאים ולפי אופן החישוב שבהצעת החוק. מוצע להסמיך את השר לקבוע את שיעור דמי הביטוח שייגבו מעובד עצמאי וכן את סכום ההשתתפות של המדינה בקרן מיועדת לתשלום דמי אבטלה לעובדים עצמאיים.

בדברי ההסבר נכתב: "חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה–1995, במתכונתו היום מפלה לרעה את אוכלוסיית העובדים העצמאים לעומת העובדים השכירים במשק, שכן בניגוד לעובדים השכירים הנהנים מרשת ביטחון סוציאלית במקרה בו פרנסתם נפגעת בשל פיטורים, עובד עצמאי אשר סוגר את עסקו אינו זכאי לכל סיוע מהמדינה".

עוד נכתב: "המשבר הכלכלי הנוכחי הנובע ממגפת הקורונה מוכיח את הצורך בחקיקה זו. מאות אלפי עצמאיים, נקלעו למשבר כלכלי עצום והשלכותיו הקשות טרם התבררו עד תומם. חלק לא מבוטל מאותם עסקים נסגרו ולא ישובו לפעילות, מה שמביא בטווח הארוך לפגיעה קשה ביותר במשק ובמנועי הצמיחה המניעים אותו. הצעת חוק זו מבקשת להשוות ולו במקצת את התנאים הסוציאליים של העובדים העצמאים בכך היא מבקשת לאפשר להם לקבל דמי אבטלה שאותם זכאים לקבל כלל העובדים במשק."

במהלך הדיון התפתחו חילופי דברים בין סגן השר אביר קארה, לבין חברי כנסת מהאופוזיציה לאחר שאלה האשימו אותו שבגד בעצמאים. ח"כ ינון אזולאי: "בתחילת יולי השנה הודיע אביגדור ליברמן שר האוצר, כי חוק אבטלה לעצמאים העצמאים לא ייכנס לתקציב הקרוב כי לא יספיקו בתקציב הנוכחי להביא את זה. אנחנו נמצאים בוועדת כספים רואים איזה רפורמות הכניסו בחוק ההסדרים שלא היו ראויות בכלל להגיע, אבל לזה לא היה זמן?".

עוד זעם: "יושב פה אביר קארה שהוא כביכול היה אביר השולמנים ונהפכת לשונא הגדול של שלומנים. השולמנים היום מסתכלים ומתביישים בך. הגעת למקום הזה ושכחת מה זה עצמאים.יש לך את ההזדמנות לעזור ולסייע להם ואתה עושה הפוך. יאיר לפיד הגיש הצעת חוק וגם הוא נעלם מפה, גדעון סער הגיש הצעת חוק וגם נעלם מפה.כל חברי הכנסת היום שבקואליציה חברי הממשלה הגישו הצעת חוק כזו ונעלמתם."

שר הרווחה מאיר כהן השיב בשם הממשלה ואמר: "אני מציע לא להצביע עכשיו, נשב ביחד אתכם ועם הביטוח הלאומי והאוצר ותוך שלושה חודשים זה יגיע לכאן, זו התחייבות שלי." המציעים ביקשו להעביר את ההצעה בטרומית תוך התחייבות שלא לקדמה בשלושת החודשים הקרובים אך הקואליציה סירבה וההצעות עלו להצבעה ונפלו.

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס הגיב: "קיוויתי שקארה, לו יש ניסיון בהצבעה כפולה, יצביע לפחות פעם אחת בעד החוק. לצערי התבדתי ודווקא מי שרכב כל הדרך לכנסת על גבם של העצמאים תקע להם סכין בגב ברגע האמת. כנראה למד להתנהג כך אצל בכירי מפלגתו''.

אושר בטרומית: ניתן יהיה לשלם בתשלומים גבוה מ-250 ש"ח
משרד השיכון: חצי מיליון דירות חדשות בארבע השנים הקרובות
משרד האוצר: לאן נעלמו 33 מיליון שקלים כספי פיקדון של עובדים זרים?
אושר סופית: העלאת מס הרכישה על דירה שנייה
סוכם: דמי הקיום של החיילים יועלו ב-50%
האם המגזר החרדי הוא הדבר הבא בשוק ההייטק הישראלי?
ועדת הכספים אישרה את החוק להעלאת מס רכישה על דירה שנייה
כצפוי: שר האוצר חתם על הצו המטיל מס קניה על סיגריות אלקטרוניות
שאלת המיליארד דולר: כמה כסף שילמו מפעלי ים המלח על רווחי מס יתר?
בנק ישראל: מגבשים סל משכנתאות אחיד ונתון להשוואה