סערה: בג"ץ החליט להתערב בסוגיית התקציב

לאחר דיון בבג״ץ בעתירה נגד דחיית מועד העברת תקציב המדינה - ביהמ״ש הוציא צו על תנאי בעתירה נגד דחיית מועד העברת התקציב וקבע דיון בהרכב מורחב של תשעה שופטים

סערה: בג"ץ החליט להתערב בסוגיית התקציב בג

היום התקיים דיון בבג״ץ בעתירה נגד דחיית מועד העברת תקציב המדינה.

ראש האגף הכלכלי בתנועה לאיכות השלטון, עו״ד אריאל ברזילי, טען בפני השופטים: ״כל ניסיון לעקוף את חוקי התקציב נובע משימוש לרעה של הכנסת. הנורמה הזו לא חוקתית״.

נציגת הכנסת, עו״ד אביטל סומפולינסקי טענה בפני השופטים כי הסיבה שלא עבר תקציב נובעת ממשבר פוליטי מתמשך: ״סיטואציה חריגה״; השופטים לא השתכנעו ודרשו שוב ושוב לקבל תשובות ברורות

הנשיאה חיות: ״מה הסיבה שלא אושר תקציב 2020 בדרך המלך?״

השופט הנדל הוסיף: ״איך אפשר להצדיק את זה ממבטה של הכנסת? להעביר תקציב זה אחד התפקידים החשובים והבסיסיים של הכנסת״.

השופט הנדל שאל את נציגת המדינה: ״למה לא הוגשה הצעת חוק להעברת התקציב״?

נציגת המדינה, עו״ד דניאל מרקס, ענתה: ״אין לי תשובה״.

הנשיאה חיות: "איזו מין תשובה זו? הממשלה נמצאת בהפרה של חוק וגבירתי אין לה הסבר לדבר הזה?"

השופט הנדל: ״לא ייתכן שלמדינה אין לוח זמנים להגשת הצעת התקציב״

בסיומו של עניין, כאמור, ביהמ״ש הוציא צו על תנאי בעתירה נגד דחיית מועד העברת התקציב וקבע דיון בהרכב מורחב של תשעה שופטים.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: ״תקציב המדינה הוא המנוע הכלכלי שמקיים את מדינת ישראל. החשיבות שלו כל כך גבוהה שהמחוקק קבע את הסנקציה החריפה לפיה כנסת שלא מעבירה תקציב בזמן מפוזרת - וזאת על מנת שחברי הכנסת יבינו שאין שיקול פוליטי שעומד מעל המדינה, תקציב חייב לעבור. מה שעשתה הכנסת הנוכחית הוא בעצם לרמוס את כל מוסכמות היסוד הדמוקרטיות שלנו. זה הדבר הכי קרוב שיכולה לעשות הכנסת להארכת הכהונה שלה עצמה על ידי ביטול בחירות. נעשה פה צעד נוסף בשבירת המוסכמות הטוטאלית שמתרחשת פה בשנה האחרונה, ואנחנו מברכים את בית המשפט על ההחלטה החשובה״.

חה"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד, בתגובה להתערבות בגץ בדחיית התקציב: "מי מוכן לבדוק האם לא נעשה שימוש לרעה בסמכות השיפוטית של בג"צ??? השתגעתם שם בהיכל הצדק? מי הפך אתכם לרשות על? מנין אתם שואבים סמכויות אם לא משימוש שגוי בחקיקת יסוד בשנות ה-90? חייבים ללכת לבחירות בהקדם. אין ברירה אחרת. העם חייב להחליט מי ישלוט כאן, נבחריו בכנסת ובממשלה או בג"צ.

חה"כ אוסנת מארק כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "‏החוקיות היא חקיקת חוק יסוד ברוב חברי הכנסת. אין לבג"צ סמכות ואין לו מנדט דמוקרטי להתערב. שוב".

שני "יזמי הייטק" מתחזים עקצו משקיעים בעשרות אלפי שקלים
ארונו של הפילנתרופ שלדון אדלסון הגיע לישראל
חברת הדירוג Fitch אישררה את דירוג האשראי של ישראל ברמת +A
ח״כ אבוטבול בביקור בארגון פעמונים
בעקבות משבר הקורונה: תכנית הצלה לעצמאים ובעלי העסקים
בצל ההגבלות על המשק: ארכה בדיווח למע"מ
נזקי הקורונה: מעל 5 מיליארד הפסד לכלכלה
נתוני שב''א: זינוק ברכישות אונליין
7 מיליארד ₪ עלות הנזק מהחמרת הסגר לשבועיים הבאים
עד כמה השפיעה הקורונה על החברות לביטוח אשראי?