נציג המלל: לא יודע מי החליט להעביר חיסונים לרשות הפלסטינית

תעלומת החיסונים: מי החליט על העברה לרשות הפלסטינית ללא החזרת השבויים לישראל • ח"כ האוזר אמר כי החיסונים: "יועברו בראש ובראשונה לראשי החמאס"

נציג המלל: לא יודע מי החליט להעביר חיסונים לרשות הפלסטינית

ועדת המשנה למדיניות ואסטרטגיה, בראשות ח"כ צבי האוזר, דנה היום (ב') על העברת חיסונים לרשות הפלסטינית. ד"ר אשר שלמון, ראש המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות: "האחריות הבריאותית על תושבי הגדה והרצועה היא על הרשות הפלסטינית לפי הסכמי אוסלו ופריז"

ד"ר שלמון אמר לוועדה כמה מנות חיסון נזרקות כל יום לפח והשיב כי מאות מנות נזרקות כל יום בשל אנשים אשר קבעו תור בקופת החולים והתחרטו להגיע.

ראש מחלקת מבצעים בתיאום פעולות הממשלה בשטחים, אל״מ אייל זאבי, הרחיב בנושא מספרי החיסונים ברש"פ: עד כה הועברו 2,000 מנות חיסון מישראל, מתוך 5,000 אשר אושרו על ידי הדרג המדיני לטובת צוותי רפואה ברשות. כמו כן, תואם מעברן של 10,000 מנות חיסון ספוטניק, תרומת ממשלה רוסיה, מנתב״ג לרשות הפלסטינית.

הרשות הפלסטינית ביקשה להעביר 1,000 מנות חיסון, מתוך מנות חיסוני ספוטניק - תרומת ממשלת רוסיה, בעבור 500 צוותי רפואה בעזה, שהעברתן נבחנת ברגעים אלו על ידי הגורמים הרלוונטיים.

יו"ר הוועדה ביקש מנציג המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה לפרט מהו הפורום בו התקבלה החלטת הדרג המדיני להעביר את אותם 5000 חיסונים לרש"פ. רועי בנימיני, ראש ענף פלסטינים במל"ל, השיב: ראש הממשלה אישר את העברת 5000 החיסונים, בהתאם להמלצות מערכת הביטחון ומשרד הבריאות, אבל אינני יודע להגיד כעת באיזה פורום התקבלה ההחלטה.

יו"ר הוועדה אמר: "אני מאוד מקווה שהמל"ל יודע לבדוק מי נתן את ההוראה שהוא קיבל. בכל מקרה, אני רוצה להבין מכם מה המדיניות של ממשלת ישראל וראש הממשלה באשר להעברת חיסונים לרצועת עזה והאם בכוונת הממשלה לדרוש בהקשר זה את החזרת גופות החללים והחזרת השבויים, או לדרוש ביקור של הצלב האדום את המוחזקים שם, או לכל פחות לבקש מידע עליהם?".

ח"כ מיכל וונש אמרה בעניין: "בעזה שולט ארגון טרור רצחני, אשר מחזיק בשני אזרחים ישראלים ובגופות של שני חללים, וכן בשני מיליון אזרחים פלסטינים בני ערובה. ארגון טרור ששולל זכויות אנשים וילדים בעזה, ולא מכפיף את עצמו לחוק הבינ"ל ורק רוצה להינות ממנו. כמו כל מערכת, כאשר אין הדדיות, היא קורסת".

ח"כ דיכטר הצטרף לעמדה זו ואמר: "הדבר החשוב ביותר, לנו כוועדה, זה להבין מהדרג המדיני את המדיניות ולא הבנו אותה. אני רק מציע לא לחייב את הדרג המדיני לתת תשובה על כך בדיון פתוח".

יו"ר הוועדה, ח"כ האוזר, סיכם: "אנחנו חברי כנסת ישראל מחויבים להפוך כל אבן כדי לוודא שאזרחים ישראלים שנחטפו לרצועת עזה ישובו לביתם וגופות חללינו יגיעו לקבר ישראל. בכל דיון הקשור, במישרין או בעקיפין, לאלה שמחזיקים בניגוד לדין הבינ"ל בגופות חללינו ושחטפו אזרחים ישראלים שלא מואשמים בדבר, אנחנו חייבים לוודא שהדרג המדיני דן בו בהקשר הנכון והרחב".

"אזרחי ישראל חייבים לדעת מי מקבל את ההחלטות, וזה לא ברור, ואזרחי ישראל חייבים לדעת מה המדיניות. החשש כאן הוא לא שיש עמימות קונסטרוקטיבית, אלא שהעמימות היא כדי להסתיר שלא דנים ולא גיבשו מדיניות".

"הרש"פ מבקשת להעביר מנות חיסון ל-500 אנשי צוותי רפואה, אבל אני מטיל ספק בכך ומניח שהם יועברו בראש ובראשונה לראשי החמאס. אני מניח שהם יעברו לאלה שאחראים על חטיפתם ואולי שומרים על החטופים הישראלים. אני לא רואה את יחיא סינוואר לוקח את החיסון שלו ונותן לאחות הרחמניה בעזה. בואו לא נהיה לא תמימים".

"זה יבהיר לחמאס שישראל איננה עומדת דום לכל דרישה ואיננה מזניחה את דרישותיה או מכילה ועוצמת עיניים. ישראל חייבת לנהל זאת בשום שכל, ולא ייתכן שלא תדרשו שחיסונים יעברו גם לחטופים, או לכל הפחות לקבל עליהם פיסת מידע, או שיאשרו לצלב האדום לבקר אותם".

"עם שאלת החיסונים או בלי, ישראל צריכה לייצר משוואה חדשה שתעמוד על אותו אינטרס יסודי של השבת גופות החללים לקבר ישראל ולהשיב את החטופים ולנקוט צעדים חדשים, במדיניות יצירתיות ולא רק להשתעבד לתכתיב החמאס".

אסור לה לישראל להפסיד את ההזדמנויות לשנות את כללי המשחק, ומי שהיום מרכין ראש ולא מוכן לבחון את ההזדמנויות בצורה רצינית – בעצם אומר שרק תכתיבי החמאס יקבעו כאן את המו"מ".

חיסון בעזה
זעקת הרופאים: "ההזנחה בבית החולים 'העמק' מסכנת חיים"
"כל בעיות הבריאות נעלמו ונותר לעסוק רק בחיסון הילדים?!"
צריכים קיבוע? לכו למדפסת
אש בחולון: בלב אחד ליפא ופריד בהופעת ענק • צפו
בין המתנדבים במחנה הקיץ של 'עדי ירושלים' שוטרים ממחוז ירושלים
בזק"א השיקו אמבולנס וטרקטורון מבצעי למען תושבי הדרום
מאות חולי סוכרת דורשים מקופות החולים לממן את ה"לבלב המלאכותי"
מנכ''ל משרד הבריאות מודה: "ירידה מסוימת ביעילות החיסונים"
עובדים נוספים יצטרפו לשביתת עובדי בתי החולים הממשלתיים
עמותת "יד עזר לחבר" פותחת מוקד חירום ומצוקה ארצי