נחתם האיסור על סחר בפרוות • "תעשיית רצח"

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל חתמה על איסור מתן היתרים לסחר בפרוות למטרות אופנה בישראל, למעט למטרות מוגבלות, כגון מסורת דתית או מחקר מדעי

נחתם האיסור על סחר בפרוות • "תעשיית רצח"

הסוף לסחר בפרוות בתעשיית האופנה בישראל: להגנת הסביבה, גילה גמליאל, חתמה על תיקון לתקנות להגנת חיית הבר, התשל"ו, שמטרתו איסור על מתן היתרים לסחר בפרוות חיית בר.

חוק הגנת חיית הבר, התשט"ו, מסדיר באמצעות היתרים את הסחר, ההעברה וההחזקה של חיות בר ושל כל חלק מהן. הסחר בפרוות מותר אך ורק בהיתר שניתן על-ידי רשות הטבע והגנים. ע"פ השרה גמליאל החוק הקיים והתקנות הקיימות מייצגים תפיסה שהינה סבורה כי צריך לשנותה, "על מנת לחזק את ההגנה על חיות הבר בראייה גלובלית" לדבריה.

טיוטת התקנות פורסמה להערות הציבור בתחילת השנה. לאחר בחינת הערות שהתקבלו לטיוטה, והטמעת תיקונים, חתמה השרה על התקנות.

התקנות החדשות יגבילו את סמכותו של מנהל רשות הטבע והגנים לתת היתר לסחר בפרוות חיית בר או במוצר הכולל פרווה, אלא אם כן הפרווה או המוצר משמשים יינתן לצורכי דת או מסורת דתית, למחקר מדעי, לחינוך או להוראה, למטרות פיקוח ואכיפה או לצורך ייבוא או ייצוא של פריט אישי שהועבר בירושה למבקש ההיתר. במקרים אלה, יישאר המצב המשפטי כפי שהוא כיום, על-פי התנאים הקיימים בתקנות למתן היתר סחר.

כחלק מההיערכות ליישום התקנות נקבע, כי תחילת תוקפן של התקנות 6 חודשים מפרסומן, והן כוללות הוראת מעבר לעניין סחר בפרוות שנרכשו בהיתר בעבר.

היסטוריית החקיקה בישראל

הצעת חוק שהובילה ח"כ רונית תירוש בכנסת ה-18 עברה בקריאה ראשונה וזכתה לתמיכה רחבה, אולם קידומה טורפד. מאז הוגשו שוב ושוב הצעות חוק לאיסור מכירת פרוות בישראל, אולם הן לא התקדמו. תחקיר של הערוץ הראשון לפני כשבע שנים חשף חשד כי במסגרת המהלכים לבלימת חקיקתו של החוק, הוטסו ארבעה ח"כים לדנמרק, ולוועדת האתיקה של הכנסת נמסר מידע מוטעה על מימון נסיעת הח"כים על ידי הקהילה היהודית המקומית, כאשר המימון בפועל בוצע על ידי תעשיית הפרוות. לפינ כשנתיים התקשורת סערה לאחר שחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה פשטו על משרדי חברת הלובינג גלעד וחקרו את אמיר גלעד, אריאל סנדר ועמית אבנר, בכירים בהווה ובעבר בחברת הלובי גלעד, בחשד לתיווך לשוחד כשייצגו גורמים בתעשיית ה פרווה ופעלו להטסת הח"כים.

החקיקה שנדונה בישראל, בדומה לתקנות שאושרו, כללה החרגה המתירה מכירת פרוות לצורכי דת.

המצב בעולם

מדינת קליפורניה הפכה לפני כשנתיים למדינה הראשונה בעולם שאוסרת על מכירת מוצרי פרווה, למעט לצורכי מסורת ודת. בהודו קיים איסור יבוא פרוות של חורפנים, שועלים וצ'ינצ'ילות מלפני כחמישה שנים, והעיר סאן פאולו בברזיל אסרה על סחר בפרוות לפני כשבע שנים.

בנוסף להגבלות האמורות על מכירת פרוות, מדינות שונות הטילו איסורים והגבלות על החזקת בעלי חיים עבור פרוות.

תעשיית האופנה נגד הפרוות

בתי אופנה ומעצבים רבים מחרימים את תעשיית הפרוות, ביניהם ולנטינו, פראדה, קלווין קליין, סטלה מקרטני, ארמאני, ראלף לורן, גוצ'י, ורסצה ודונה קארן. גם רשתות השיווק כגון זארה, H&M , מייסיז ובלומינגדיילז הצטרפו לחרם על תעשיית הפרוות.

הטענות - אכזריות בשם ראוותנות

הטענה הרווחת בקרב מתנגדי תעשיית הפרוות היא שהינה את כולאת בעלי חיים בחוות תעשייתיות, בהן לטענתם הם מוחזקים בכלובים צרים ומומתים באלימות. כשבתיאורים לעתים, מסופר כי הפרווה, יחד עם העור, מופשטת מגופם של בעלי החיים בעודם בחיים. עוד נאמרה הטענה כי כאשר מדובר בבעלי חיים שאינם מוחזקים בשבי, לרוב הם נלכדים במלכודות רגל. ולעתים הם מכרסמים את רגליהם בניסיון להשתחרר. לא פעם, כדי לשמור על הפרווה שלמה, הציידים מכים את בעל החיים למוות במוט או דורכים עליו כדי לחנוק אותו או לרסק את אבריו הפנימיים.

כל מעיל פרווה גובה בעלי חיים רבים: עבור מעיל פרווה אחד מומתים בין עשרות למאות בעלי חיים: כ-200 צי'נצ'ילות, כ-70 חורפנים (מינקים) וכ-20 שועלים משומשים בשביל מעיל אחד.

יועצת ראש הממשלה לזכויות בעלי חיים, טל גלבוע: "אני גאה ונרגשת לחיות בתקופה היסטורית שבה מדינת ישראל מתקדמת לאיסור סחר בפרוות בעלי חיים. מדובר על פרקטיקה אכזרית ונהנתנית שאין לה מקום בעולמנו. אני גאה בעבודה המשותפת עם השרה גילה גמליאל לאורך השנה החולפת, שהוכיחה אנושיות ואומץ לב ללא פשרות. ההחלטות החשובות שקיבלה הביאו כבוד למשרד להגנת הסביבה ולמדינת ישראל כולה, ועשו חסד עם בעלי החיים!"


בעמותת אנימלס מברכים על המהלך: "אנו מתרגשים מההחלטה שמהווה ציון דרך היסטורי במאבק למען בעלי חיים, ושתציל אין ספור בעלי חיים מגיהנום תעשיית הפרוות. אנחנו נאבקים במשך שנים לאסור על מכירת פרוות לתעשיית האופנה".

מנכ״לית אנימלס, רעות הורן: "אנו מודים לשרה גמליאל, ליועצת ראש הממשלה לזכויות בעלי חיים טל גלבוע ולשותפינו למאבק במהלך השנים, הקואליציה הבינלאומית נגד פרוות ועמותת תנו לחיות לחיות"

מייסדת הקואליציה הבין-לאומית נגד פרוות, ג׳יין הלוי מורנו: "אני מברכת את השרה גילה גמליאל על חתימת התיקון לחוק. בכך, מדינת ישראל עושה היסטוריה וזוכה להיות הראשונה בעולם שסוגרת את שעריה בפני אחת מהתעשיות האכזריות ביותר. לאחר 12 שנים שבהן קידמנו את החקיקה במסגרות שונות בישראל וברחבי העולם, אני שמחה על הצעד המשמעותי והחשוב למען בעלי החיים."

יו"ר של כבוד בארגון "אנשים למען יחס מוסרי לבעלי חיים", פמלה אנדרסון (במכתב לשרה גמליאל בתחילת השנה): "גילה גמליאל הנכבדת, אני רוצה להודות לך על הגשת התיקון לחוק הגנת חיית הבר שיאסור את מכירת הפרוות! הצעד שלך יעזור להגן על מיליוני חיות בכל שנה, ובלעדיו, החיות יהיו מוכות, מחושמלות או שעורן יופשט מהן בעודן בחיים בשביל פרוותן. למדינתך היפה תמיד היה מקום מיוחד בליבי. ישראל מובילה את המחויבות לבעלי חיים בכל-כך הרבה דרכים, מהאיסור על מוצרים שנוסו על בעלי חיים ועד העלייה החדה בכמות האנשים המנהלים אורח חיים טבעוני. כולנו, תומכי האיסור במכירת פרוות, מחכים להזדמנות נוספות לחגיגה."

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "תעשיית הפרוות גורמת להרג של מאות מיליוני בעלי חיים בעולם, וכרוכה באכזריות ובסבל שלא יתוארו. ניצול עורן ופרוותן של חיות הבר לתעשיית האופנה אינו מוסרי ובטח שאינו הכרחי. מעילי פרוות החיות לא יכולים לכסות על תעשיית הרצח האכזרית שעומדת מאחוריהם. החתימה על התקנות תהפוך את שוק האופנה הישראלי לסביבתי יותר ותעשה חסד עם בעלי-החיים"

אילוסטרציה
מהן ההשלכות של קריסת חברת אוונגרד הסינית?
ועדת הכלכלה החלה היום את הדיונים בסעיפי התחבורה מתוך חוק ההסדרים
ועדת הכספים החלה לדון במתווה החוק להעלאת גיל הפרישה לנשים
ועדת הכלכלה החלה את הדיון ברפורמת הייבוא
ועדת הפנים דנה היום ברפורמה לחיזוק והגדלת שוק השכירות לטווח ארוך
39% מהלקוחות שהם גופים ציבוריים - אינם משלמים לספקים בזמן
בשיתוף עם העירייה: השר אלקין יעניק חבילת סיוע לדיירי הבניין שקרס
מהי הלוואה חוץ בנקאי ומי רשאי לקחת אותה?
במסגרת תיקון חוק החל״ת נפגעו גם נשים ששהות בחופשת לידה
מועצת מקרקעי ישראל אישרה את תכניתו של השר אלקין: מחיר מטרה 2.1