אסון בכניסת החג: 'טריבונה' קרסה בקרלין - שנים נהרגו ומאות נפצעו

אסון כבד סמוך לכניסת החג: טריבונה קרסה בחצר חסידות קרלין בגבעת זאב, במקום נספו שנים מהמתפללים ומאות נוספים נפצעו בדרגות שונות

אסון בכניסת החג: 'טריבונה' קרסה בקרלין - שנים נהרגו ומאות נפצעו זירת האסון דקות לפני האירוע

אסון כבד התרחש מספר דקות קודם התקדש החג: 'טריבונה' (פרנצ'עס) קרסה בחצר חסידות קרלין בגבעת זאב.


במקום נהרגו ל"ע שנים מהמתפללים, חסיד בן 40 ונער כבן 13 אשר אך לא מזמן חגג בר מצווה.


בנוסף כ-200 נוספים נפצעו בדרגות שונות.


מדוברות מד"א נמסר: "בשעה 19:14 (ערב החג) התקבל במוקד 101 של מד"א דיווח על פצועים רבים עקב טריבונה שקרסה בבית כנסת בגבעת זאב ועליה מאות אנשים. צוותים גדולים של מגן דוד אדום הגיעו למקום בתוך דקות ספורות ולאחר ניסיונות החייאה נאלצו לקבוע את מותם של שני מתפללים - גבר כבן 40 וילד כבן 12 והעניקו טיפול רפואי ופינו לבתי החולים 184 פצועים מתוכם 5 במצב קשה ו-10 במצב בינוני.

 

מאות החובשים והפראמדיקים של מד"א שהוזעקו למקום הגיעו מיד ובכוחות מתוגברים עם 26 ניידות טיפול נמרץ, 47 אמבולנסים, 27 אופנועים, ג'יפבולנס ו-2 רכבי תאר"ן (תחנות אירוע רב נפגעים). שני האוטובוסים לטיפול נמרץ של מד"א, שני מסוקי מד"א ושלושה מסוקי חיל האוויר הוזנקו לאירוע.

 

לאחר טיפול רפואי מציל חיים בשטח, נאלצו כאמור אנשי מד"א לקבוע את מותם של שני מתפללים והעניקו טיפול רפואי ל-184 פצועים. בנוסף, שירותי הדם של מד"א סיפקו 237 מנות ומרכיבי דם לבתי החולים בירושלים – על מנת לסייע ולטפל בפצועים הרבים.

 

הפצועים מהאסון פונו לבתי החולים הבאים:

לבי"ח שערי צדק פונו 105 פצועים, מהם 2 קשה, 6 בינוני ו-97 קל.

לבי"ח הדסה הר הצופים פונו 22 פצועים, מהם 1 בינוני ו-21 קל.

לבי"ח הדסה עין כרם פונו 51 פצועים, מהם 3 קשה, 3 בינוני ו-45 קל

לבי"ח שיבא בתל השומר פונו 4 פצועים קל

לבי"ח שמיר-אסף הרופא פונו 2 פצועים קל

 

אבי שיף, פראמדיק מד"א שהגיע מהראשונים לזירה, סיפר: "כשהגעתי למקום, ראיתי עשרות פצועים בדרגות פציעה שונות, אשר שכבו אחד על השני בחלקה האחורי של הטריבונה שקרסה, כשהם לכודים מתחת להריסות ולשברי המתכת. תוך כדי הבדיקות הראשוניות והמיון הרפואי, חילצנו את הפצועים אל האמבולנסים הרבים והניידות טיפול נמרץ של מד"א שהוזנקו לאירוע. מאות החובשים והפרמדיקים העניקו לפצועים טיפול רפואי ופינו אותם להמשך טיפול בבתי החולים".

 

משה טובולסקי, פראמדיק מד"א, סיפר על האסון: "כשהגענו למקום הייתה המולה גדולה, אנשים צעקו וסיפרו שקרסה טריבונה עם עשרות אנשים בבית הכנסת. מספר פצועים קל היו בסמוך לכניסה ואזרחים הובילו אותי לפצוע קשה, שהיה מחוסר הכרה וסבל מחבלת ראש. תוך כדי שצוותים גדולים נוספים של מד"א סרקו את הזירה והעניקו טיפול רפואי לפצועים נוספים, הכנסתי את הפצוע לניידת טיפול נמרץ, הענקתי לו טיפול רפואי מציל חיים שכלל הרדמה והנשמה - והוא פונה במצב קשה לבי"ח שערי צדק".

 

אלי בין, מנכ"ל מד"א מסר: "הערב היינו עדים לאסון אזרחי מצער ומזעזע, אשר נגמר במותם הטרגי של שני מתפללים - שרק ביקשו לקיים את מצוות החג ולשמוח. בצל האזעקות ברחבי הארץ הגיעו אל הזירה דקות ספורות לאחר הדיווח על האירוע כוחות גדולים של מד"א עם למעלה מ-100 רכבי הצלה עם שלל אמצעי טיפול וסיוע - על מנת להעניק טיפול מהיר, יעיל ונרחב ככל הניתן. אני מודה למתנדבים ולעובדים הרבים שעזבו את שולחן החג וראו אל מול עיניהם רק הצלת חיים. אנו משתתפים בצער המשפחות ומאחלים רפואה שלמה לפצועים".


פראמדיק מד"א אבי שיף שהגיע מהראשונים לזירה סיפר: "במקום הייתה המולה גדולה, מתפללים שהיו במקום סימנו לי להיכנס לתוך המבנה כשהם פצועים וצועקים לעזרה. עשרות פצועים בדרגות פציעה שונות שכבו אחד על השני בחלקה האחורי של הטריבונה שקרסה כשהם לכודים מתחת להריסות ולשברי המתכת. תוך כדי הבדיקות הראשוניות והמיון הרפואי חילצנו את הפצועים בעזרת אלונוקות ופלטות של שולחנות החוצה מהמבנה אל האמבולנסים הרבים והניידות טיפול נמרץ של מד"א שהוזנקו לאירוע. מאות החובשים והפראמדיקים של מד"א העניקו לפצועים טיפול רפואי ופינו אותם לשלושת בתי החולים בירושלים, לבי"ח שיבא בתל השומר ולבי"ח שמיר אסף-הרופא".


מבית החולים 'הדסה' נמסר: מן הארוע בגבעת זאב מטופלים בבתי החולים של הדסה 87 פצועים נכון לבוקר זה. אמש פונו על ידי מד״א מעל 120 פצועים לבתי החולים של הדסה, וחלקם שוחררו.


פרופ׳ אירי ליברגל, מנהל המערך האורתופדי בבתי החולים של הדסה מסר: "במהלך הלילה בוצעו בדחיפות ניתוחים מצילי חיים - אורתופדיים בעיקר, לאור אופי הפגיעות הכולל שברים רבים ופגיעות מעיכה קשות בקרב כל הפצועים, וכן בוצעו ניתוחים נוירוכירורגים דחופים ובטן, מצילי חיים אף הם. 

הניתוחים נמשכים גם היום כאשר כל צוותי המומחים עודם נוכחים בבתי החולים ופתחנו עבור המטופלים הרבים מחלקה אורתופדית ייעודית".


בתי החולים של הדסה, אשר עבדו במתווה של אר״ן - ארוע רב נפגעים, ארגנו עבור בני המשפחות והמלווים ארוחות חג בהתגייסות צוותי המטבח, הלנה בבית החולים וליווי ותמיכה מלאה של צוות השירות הסוציאלי. 


בהדסה עין כרם מטופלים נכון לבוקר החג - 45 פצועים, 6 מהם במצב קשה והשאר בינוני וקל. 

בהדסה הר הצופים מטופלים 42 פצועים, 6 בינוני והשאר קל. בשני בתי החולים צפויים שחרורי מטופלים לקראת צאת השבת.


בהדסה הר הצופים נפתח קו מידע, מספרו בטל: 12-55121.


מבית החולים 'שערי צדק' נמסר: למרכז הרפואי שערי צדק הגיעו 102 נפגעים מאירוע הקריסה בגבעת זאב. 7 נפגעים במצב קשה. כל ייתר הנפגעים בדרגות פציעה קל עד בינוני.


צוותי שערי צדק נערכו לקבלת כלל הנפגעים. למעלה מ 200 אנשי צוות מכל המחלקות מטפלים בנפגעים.


עם תחילת האירוע נפתח מרכז מידע למשפחות בטל: 12-55125.

נתיב פלוס בכביש 1 יצא לדרך, כך זה נראה מהרחפן
תחנות ניטור איכות האוויר הישנות של חברת החשמל ב'אלון תבור' הוחלפו
סוכלה הברחה של 20 ק"ג זהב שהוסתרו ברכב במעבר אלנבי
לוחם גבעתי שהתבטא פוליטית שוחרר הבוקר מהכלא הצבאי
מזג האוויר: מעונן חלקית עד בהיר בעננות גבוהה ובינונית
דרמה בנתב"ג: פלסטיני שב"ח ניסה לפרוץ את המחסום ונורה
זוועה: פלסטינים השפילו עוברי אורח חרדים בעיר העתיקה ונעצרו
מהיום: "נתיב פלוס" יחל לפעול בכביש 1
מזג האוויר: בהיר וחם מהרגיל
החובש יואל סוויסה ז"ל נהרג בתאונת דרכים קטלנית בדרום