אושר בטרומית: בית המשפט יוכל לפסול ראיה שהושגה באמצעים פסולים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת הראיות של חברת הכנסת שרן מרים השכל, אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ אופיר כץ. מוצע כי בית המשפט יה...

אושר בטרומית: בית המשפט יוכל לפסול ראיה שהושגה באמצעים פסולים אולם בג

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת הראיות של חברת הכנסת שרן מרים השכל, אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ אופיר כץ. מוצע כי בית המשפט יהיה רשאי לפסול ראיה שהושגה באמצעים פסולים שננקטו כלפי הנאשם או כל אדם אחר.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "דיני הראיות במשפט הפלילי של מדינת ישראל עוצבו בהשראת הדין האנגלי, אשר נמנע מקביעת כללים לפסילת ראיות שהושגו שלא כדין. בשנת 1984 חלה רפורמה בדין האנגלי, אשר העניקה לבתי המשפט שיקול דעת לפסול ראיה אם בשים לב לכל הנסיבות בה הושגה, תהיה לקבלתה השפעה שלילית על הגינות ההליכים כנגד הנאשם".

עוד נכתב: "המחוקק הישראלי לא הלך בעקבות השינוי החקיקתי באנגליה והשאיר את ההלכה הישנה על כנה. כך, בתי המשפט בישראל נדרשו לקבל ראיות שהושגו באמצעים פסולים. בקבלת ראיות אלה "מוכשר" האמצעי הפסול שננקט ונפגעת זכותו של הנאשם להליך הוגן וכן נפגע אמון הציבור במערכת המשפט".

לסיום נכתב: "יש להדגיש כי החוק המוצע אינו קובע חובת פסילה אלא מעניק לבתי המשפט סמכות שבשיקול דעת לפסול ראיות. חזקה על בתי המשפט כי ישתמשו בסמכות זו בשום שכל ובהתחשבות במכלול הנסיבות, לרבות חומרת העבירה שבה מואשם הנאשם ועוצמת הפגיעה בזכויותיו על ידי רשויות החקירה."

היכונו: כך תגיעו להילולת רחל אימנו
זעם על שקד בבני ברק: "יריקה נוספת בפרצופם של תושבי העיר"
תחזית מזג האויר: חם מהרגיל
מבשרת ציון: שני בתים פונו בעקבות שריפה
חוק יסוד ההגירה נדחה בקריאה טרומית
צפו: המשטרה פשטה על המוסכים וקנסה בכ-400,000 ש''ח
תחזית מזג האוויר: מעונן חלקית עם גשם מקומי
פיתוח חדשני: חיישנים יוצבו על מוניות בירושלים
"ישראל היום אינה במקום שהיינו רוצים להיות בו"
יעקב אשר: "תוביל לכאוס ואנרכיה"