בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה

עשרות אלפי רוסים המנסים להימלט מהגיוס תקועים ימים ארוכים בגבול • אחד מהם משתף": "כולם מכונסים בעצמם, רק חושבים אם יספיקו לצאת"

בדרך לאסון הומניטרי: רוסיה צפויה לאסור יציאת גברים משטחה נשיא רוסיה, פוטין

המתח ברוסיה יגיע הבוקר לשיא כשלפי הדיווחים, צפויה מוסקבה להודיע על סגירת הגבולות. המשמעות: עשרות ואולי מאות אלפי גברים, שמנסים לצאת מהמדינה כדי לחמוק מהגיוס הכללי, ייתקעו בה - דבר שצפוי להלהיט עוד יותר את הרוחות. כך דווח ב'ישראל היום'.

גורם המקורב לקרמלין אמר במהלך החג לאתר "מדוזה" כי הגבולות ייסגרו לאחר שיושלמו "משאלי העם" בשטחים שכבשה רוסיה באוקראינה. המשאלים הסתיימו אתמול, ולדבריו, גברים יידרשו לקבל "אשרת יציאה". אמירות אלה הגבירו את הלחץ בקרב אלה שכבר הגיעו לגבולות עם פינלנד, מונגוליה, קזחסטן וגאורגיה.

בגבולות משתרכים תורים של אלפי מכוניות, הממתינות ימים שלמים כדי להימלט. "אנשים בתור לא מדברים זה עם זה", סיפר אלכסיי (43) ממוסקבה, שהמתין יומיים בגבול רוסיה־קזחסטן. "כולם מדוכאים ומכונסים בתוך עצמם, למעט אלה שעושים פה קופה ומציעים לעקוף את התור בתשלום. לכולם אותן מחשבות: יאפשרו לעבור? מתי סוגרים? נספיק לעבור? כמה עוד לעמוד? למה לא נוסעים?".

לבסוף, אלכסיי החליט לעזוב: "את 100 המטרים האחרונים התקדמתי במשך 24 שעות. עד הגבול היו עוד שני ק"מ וחישבתי שייצא לי לפחות עוד יומיים. חששתי שעד 28 בחודש לא אצליח לחצות, ולכן החלטתי להסתובב על עקבותיי - מה שהיה משימה בפני עצמה כי הייתי חסום מכל הכיוונים. קניתי כרטיס טיסה, מקווה שלא עשיתי טעות".

מטר אחד ביממה

במעבר "ורחני לארס" לגאורגיה המצב חמור אף יותר. בכביש ההררי המוביל אליו משתרך תור של 25 ק"מ שמתקדם בקצב של מטר אחד (!) ביממה, המזון והמשקאות אוזלים, אנשים נוטשים את מכוניותיהם וצועדים רגלי, מה שגורם לדוחק עצום במעבר הגבול עצמו. לשירותי ההצלה אין דרך גישה נוחה למקום, ואסון הומניטרי של ממש ביממות הקרובות הוא בלתי נמנע.

ואם לא די בכך, רוסיה החליטה לפתוח במקום לשכת גיוס וקירבה אליו כמה כלים צבאיים "כדי למנוע פריצת גבול", לכשייסגר. מאז הכריז פוטין על "גיוס חלקי", עזבו את רוסיה כ־300 אלף איש לפחות. "לפני חמישה ימים נכנסו 5,000-6,000 איש ביום", אמר שר הפנים הגאורגי, וחטנג גומלאורי, "כעת זה עשרת אלפים ביום. אזרחי רוסיה תמיד נכנסו לגאורגיה, למה יש להגביל את יציאתם עכשיו?".

עשירי רוסיה, אגב, מנסים להימלט מהגיוס באמצעות מטוסי מנהלים, שמחיר הכרטיס בהם כבר האמיר ל־1.5 מיליון רובל (כ־26 אלף דולר). יבגני ביקוב, מנהל אחת מחברות המטוסים הפרטיים, אמר ל"גרדיאן": "המצב מטורף, מספר הבקשות גדל מ־50 ל־5,000 ביום".

התנגשויות ועימותים

בה בעת, עשרות מתנגדי גיוס עוכבו בימים האחרונים בהתנגשויות אלימות עם המשטרה ברפובליקת דגסטן שבצפון הקווקז.

גם כשלי הגיוס מתבהרים, עם עדויות על מגויסים שנשלחים לחזית ללא כל הכנה. אחד מהם, סרגיי (25) ממוסקבה שגויס לשריון, סיפר: "אמרו לנו רשמית שלא תהיה שום הכנה – לא טקטית ולא תיאורטית, ושהיחידה שלנו תישלח לחזית בחרסון ב־29 בחודש. תחשבו לבד ותחליטו לבד מה לעשות עם זה".

הנשיא הרצוג נחת בבחריין והתקבל בארמון יורש העצר
לראשונה: הרצוג המריא הבוקר לביקור בבחריין
אמבולנס ממוגן ירי יועבר לשימוש כוחות ההצלה האוקראינים
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי