איך לעזור לילדים שלנו לדבר טוב יותר? • 6 טיפים

לאחר שעזרתי לאלפי ילדים לדבר טוב יותר לאורך 12 שנותיי בקליניקה, פיתחתי משחקים, שיטות וכלים שהוכיחו את עצמם כיעילים שוב ושוב... כעת אשמח לשתף איתכם מעל ב...

איך לעזור לילדים שלנו לדבר טוב יותר? • 6 טיפים אילוסטרציה

לאחר שעזרתי לאלפי ילדים לדבר טוב יותר לאורך 12 שנותיי בקליניקה, פיתחתי משחקים, שיטות וכלים שהוכיחו את עצמם כיעילים שוב ושוב... כעת אשמח לשתף איתכם מעל בימה זו מספר טיפים כיצד לעזור לילדים לדבר בצורה נכונה וטובה, כדי שתבינו מה אפשר לעשות ותוכלו לעזור גם לילדים שלכם:

שלב 1 – דברו איתם בגובה העיניים.

חשוב לדבר עם הילדים שלנו כבר מגיל לידה, אבל זה לא מספיק. צריך להתאים את הדיבור לגובה הילד.

אם נפנה אליהם במשפטים מורכבים או במילים גבוהות מדי, יהיה להם קשה מאד להבין אותנו. ואם הם לא יבינו את הדיבור שלנו עד הסוף, הם יתקשו להתבטא בעצמם.

ולכן עוצרים, מתכופפים (פיזית) כדי להגיע לגובה העיניים שלו או שלה, מתחברים ליכולות השפתיות שהם רכשו כרגע, לשלב ההתפתחותי הנוכחי שלהם, ומהמקום הזה מפתחים שיחה במילים פשוטות וקלות.

שלב 2 – חזרות זה לא משעמם.

אותנו זה יכול לשעמם לקרוא שוב את אותו הספר וכדו', אבל אצל הילדים שלנו זה בדיוק הפוך. כמה שיותר- יותר טוב!

רצוי לחזור שוב ושוב על אותה פעילות בשינויים קלים, אותן מילים, אותם ספרים או משחקים בצורה קצת שונה.

החזרה עוזרת לבסס את ההבנה, לרכוש מילים חדשות, להעשיר את השפה במבנים תחביריים מגוונים, להטמיע את הידע ולהעצים את הביטחון העצמי של הילד או הילדה.

ספר "צדיקים מתגלים" הינו משחק מהנה וכיפי, המותאם במיוחד לציבור שומר התורה והמצוות, אשר פיתחתי במטרה לעזור לילדים שלנו לדבר טוב יותר. הספר משמש משחק טיפולי רב פעמי, המכיל בתוכו המון התרחשויות ופעולות שונות, וגם שאלות הכוונה מדויקות להורים. כך שהילד משחק ונהנה, ותוך כדי נחשף לאוצר מילים עשיר, משפטים מורכבים, בעיות שונות שפותרים ביחד ועוד.

שלב 3 – הכירו את תחומי העניין שלהם.

הילד שלכם אוהב לשחק במכוניות? אולי משחק עם בובות ממש משמח את הילדה? ואולי בכלל הם מתעניינים בלגו ובניה? כל פעילות משותפת יכולה לעזור לנו לקדם את השפה והדיבור של הילדים.

אבל בשביל שזה יקרה, חייבים להתחבר לתחומי העניין שלהם.

מה מעניין את ילדיכם? מה הם אוהבים? אילו משחקים מרתקים אותם? אילו הפעלות מושכות אותם? בחרו בפעילויות האלו וכך הם יהיו פנויים יותר ללמידה של מילים ומשפטים חדשים.

שלב 4 – קשב הוא המפתח ללמידה.

היכולת להתרכז באותה פעילות לאורך זמן, מאפשרת למידה. ילד שמתקשה להתמיד באותה פעילות, שקופץ ממשחק למשחק ומוסח בקלות יתקשה לרכוש ידע חדש.

וודאו שסביבת המשחק של ילדיכם אינה מוצפת בגירויים שמפריעים לקשב, זהו כמה זמן הוא מצליח להתרכז באותה משימה, והאריכו את הזמן הזה בהדרגה. כך ילדיכם יהיו פנויים יותר ללמוד דברים חדשים.

שלב 5 – נולדנו לשחק!

מחקרים מראים שמשחק הוא הדרך הכי טבעית ונכונה להתפתחות ולמידה. ילדים מטבעם נהנים ממשחק, יוצרים משחקים בעצמם, ובוחרים להיות בפעילות משחקית.

אני מאמינה בכך שאין שום פעילות שהיא משעממת מדי מכדי להפוך אותה למשחקית, אפילו שטיפת כלים או קיפול כביסה יכולים להפוך למשחק כיפי ומהנה.

אז תנו דרור ליצירתיות שלכם והתחילו לשחק!

שלב 6 – לא רק קוף אחרי בן אדם

מכירים את הילדים האלה שחוזרים אחרי מה שאחרים אומרים? חיקוי מאפשר למידה. דרך החיקוי הילדים מתנסים בפעילות שונות ומבססים ידע חדש. מחקרים מראים שאפילו תינוקות בני שבועיים מסוגלים לחקות תנועות פנים פשוטות כמו הוצאת לשון, פתיחת פה וכיווץ שפתיים.

שחקו במשחקי חיקויים, עשו תנועות מצחיקות ועודדו את ילדיכם לחקות אתכם, התחלפו בתפקידים וחקו גם את מה שילדיכם עושים או אומרים. באופן הזה תחזקו בהם את הנטיה הטבעית לחיקוי, וכך הם יצליחו להתנסות ולהפנים יכולות שפה ודיבור חדשות.

שתמיד נשתמש רק במילים טובות!

הכותבת הינה אמא לשישה, קלינאית תקשורת, מדריכת הורים בגישת אדלר, מלווה התפתחותית ויוצרת משחקים.​ בוגרת לימודי תואר ראשון (.B.A) בחוג ללימודי הפרעות בתקשורת של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, ובחוג למדעי הרפואה באוניברסיטה העברית (B.Sc.Med)

ספר
זעקת הרופאים: "ההזנחה בבית החולים 'העמק' מסכנת חיים"
"כל בעיות הבריאות נעלמו ונותר לעסוק רק בחיסון הילדים?!"
צריכים קיבוע? לכו למדפסת
אש בחולון: בלב אחד ליפא ופריד בהופעת ענק • צפו
בין המתנדבים במחנה הקיץ של 'עדי ירושלים' שוטרים ממחוז ירושלים
בזק"א השיקו אמבולנס וטרקטורון מבצעי למען תושבי הדרום
מאות חולי סוכרת דורשים מקופות החולים לממן את ה"לבלב המלאכותי"
מנכ''ל משרד הבריאות מודה: "ירידה מסוימת ביעילות החיסונים"
עובדים נוספים יצטרפו לשביתת עובדי בתי החולים הממשלתיים
עמותת "יד עזר לחבר" פותחת מוקד חירום ומצוקה ארצי