וועדת הקורונה לממשלה: שנו את ההגבלות במסעדות וחדרי הכושר

יו"ר וועדת הקורונה יפעת שאשא-ביטון: כולנו באותו צד, מותר להתווכח על דרכי המאבק. סגן שר הבריאות יואב קיש: תחושתנו שהטנקים ברמת הגולן שועטים – ולא נותנים להביא תגבור

וועדת הקורונה לממשלה: שנו את ההגבלות במסעדות וחדרי הכושר בריכת בית חינוך עיוורים

וועדת הקורונה דנה היום (ראשון) במשך כארבע שעות בצו ההגבלות שהוציאה הממשלה. היא ביקשה מהממשלה לבטל את ההגבלות בחופי הים והבריכות, והמליצה לשנות את ההגבלות במסעדות ל-35% תפוסה במקום סגור, ובחוץ – לפי התו הסגול, בחדרי הכושר למתאמן אחד בכל 10 מטר במקום 7 מטר כיום, להשאיר פתוח את המסלול הרכוב בספארי ופתיחת אטרקציות תיירותיות באילת – כדי לפזר את האוכלוסייה על פני שטח רחב, ולמנוע את העומד בבסיס ההגבלות - ההתקהלויות. הוועדה תשוב ותדון בצו בהמשך השבוע - לאור תשובות הממשלה.

יו"ר הוועדה, יפעת שאשא ביטון (כולנו בליכוד) הדגישה כי "אנחנו במגפה, ונאבק בה ביחד. לכולם כוונות טובות למלחמה בנגיף, כולנו באותו הצד, ומותר לנו להתווכח על הדרכים למאבק. למגפה השלכות רבות: בריאותיות, חברתיות וכלכליות – וחובה להביא את האיזון העדין בין כולם". היא הצביעה על סתירה בנתוני משרד הבריאות, בין המופיע בפרסומי המשרד – לנכתב בדברי ההסבר לצו ההגבלות, וטענה ל"כשל לוגי" בהנחיות.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו, הדגיש כי הוא מודאג מהמצב, "וגם אם נכריז על סגר מיידי – אלו שהספיקו להידבק יופיעו כחולים קשים רק בעוד שבועיים, ובמספרים גדלים והולכים. נדברנו עם נציגי המסעדנים, אך היכולת לפתוח ענפים היא פועל יוצא של תחלואה נמוכה. בתחלואה גואה – אין אפשרות לפתוח".

גרוטו ציין כי בתחילת המגפה לא היו תבחינים ברורים להגדרת חולה קשה, וכל בית חולים הגדיר זאת לעצמו. אט-אט משרד הבריאות וארגון הבריאות העולמי גיבשו תבחינים להגדרות אלו. לדבריו, בחודשים אפריל-מאי הייתה תוספת תמותה של כ-200 חולים, "שברור שלמגפה יש השפעה על כך. מטרתנו לבלום את העלייה החדה במספר החולים החדשים, וישראל היא בין המדינות המובילות בעולם במספר החולים המאומתים, 7% מהנבדקים".

הוא הדגיש כי אדם אחד יכול ליצור שרשרת הדבקה עצומה: "ברעננה כל הנדבקים ממסיבת סיום אחת, בדימונה – מחתונה אחת וכד'. מעת פתיחת מוסדות החינוך – חל זינוק במספר הצעירים הנדבקים, ומניעת ההתקהלות בולמת את התפשטות המחלה. ההתקהלות מדבקת במקומות סגורים, או במקומות בהם אופי הפעילות איננו מאפשר עטית מסיכה, כמסעדות וחדרי כושר. בכל העולם הוטלו מגבלות על פעילות המסעדות, ובכל המקומות בהם חלה עליה בתחלואה – שבו המסעדות ונסגרו. רמת התחלואה הנוכחית – מחייבת סגירת גם מקומות העומדים ב"תו הסגול". סגר בסופי השבוע צפוי להוריד את שרשרת ההדבקה בכ-20%". סגן שר הבריאות, יואב קיש, הוסיף כי הבעיה בים ובבריכות, איננה באזור הפתוח אלא בהתקהלויות הנוצרות, וכך גם במסעדות. הוא הבטיח לחפש מתווה שיאפשר פתיחת חופי הים. הוא הדגיש כי רוב החולים אינם יודעים היכן נדבקו, והנתונים הם שוליים אלא צריך להסתכל על המגמה. והמגמה היא עלייה בתחלואה. "אנחנו במגה-אירוע, תחושתנו שהטנקים ברמת הגולן שועטים – ולא נותנים לנו להביא תגבורת. בגל הראשון היו חולים ב-78 ישובים, היום כבר למעלה מ-200 ישובים עם חולים".

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי הציבור, חשש כי "חוסר הפעילות של האזרחים – פוגעת בבריאות לא פחות מהנגיף. הנתונים הם רק קצה הקרחון, והמספר המועט של נדבקים בענף מסוים הוא רק קצה הקרחון". הוא קרא לפתוח מקומות פתוחים, והתקשה להבין את ההיגיון בסגר בסופי-שבוע.

לדברי פרופ' עידית מטות, מנהלת הטיפול הנמרץ ב"איכילוב", חלה לאחרונה האטה בקצב ההדבקה, ובשבוע האחרון נרשמת יציבות במספרי החולים ואפילו שיפור קל. היא קראה לקצב מהיר בתוצאות הבדיקות והחקירות האפידמיולוגיות – בתוך שעות ולא ימים. לטענת לב דרוקר, סגן הכלכלנית הראשית באוצר, סגר סופי שבוע יביא להפסד של כ-850 מיליון ₪ למשק (300 מיליון לשבת ו-550 מיליון ₪ ליום שישי).

ד"ר אופיר מילר, יו"ר התאחדות האטרקציות התיירותיות, הלין על החוסר הוודאות בסגירת אתרים, וקרא לקצוב סגירה שכזאת מראש בזמן, ולהבדיל בין אתרים במקומות סגורים לפתוחים.

יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) תהתה על השינוי בהגדרת "חולה קשה" כך שהפך חולים רבים במצב בינוני לחולים קשים, מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) מחה על אי-פרסום התבחין לפי משרד הבריאות לפתיחת המשק, ועל האיסור לרחיצה בחופי ים המלח ובאילת, ג'אבר עסאקלה (הרשימה המשותפת) הדגיש את מיעוט הנדבקים בבריכות ובחדרי הכושר, הילה שי-וזאן (כחול לבן) אמרה כי "הנגיף פה כדי להישאר וצריך לחיות איתו גם במסעדות ובחדרי הכושר" ואליהו ברוכי (יהדות התורה) התעקש על סיוע כלכלי לענפים הנסגרים.

מתחמם: התחזית לשישי שבת ותחילת שבוע הבא
ברוך דיין האמת: המשמח ר' יעקנל'ה צוקר
צפת: בן 30 התנגש עם רכבו בעמוד חשמל - מצבו מוגדר קשה
גט מאולץ: בית הדין אפשרו לחולה בניוון לתת ב-24 שעות
ח"כ בוסו תוקף: לא ניתן לגורמים פוליטיים לעצור את פיתוח ההתיישבות
הרחבת העיר אלעד יוצאת בעז"ה לדרך
עדכון משרד הבריאות: מספר החולים בארץ הגיע ל-88,733 איש
מזגזג בין נתיבים: השוטרים הופתעו לגלות ילד בן 13 נוהג ברכב גנוב
התאונה הקשה בבית ישראל: הדורס הסגיר עצמו למשטרה
גלריית בין הזמנים מרהיבה: בדרך למירון והסביבה