שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ נפגש היום עם שר האנרגיה המצרי טארק

חרף דרישת ארגוני איכות הסביבה לעצירת צינור הגז ממצרים, שר האנרגיה נפגש עם מקבילו המצרי • צפו

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ נפגש היום עם שר האנרגיה המצרי טארק

חרף דרישת ארגוני איכות הסביבה לעצירת צינור הגז ממצרים, שר האנרגיה נפגש עם מקבילו המצרי. השניים סיכמו על הקמת צינור גז ימי משדה הגז לווייתן אל מתקני ההנזלה במצרים, על מנת לאפשר את הגדלת ייצוא הגז לאירופה באמצעות מתקני ההנזלה במצרים, וזאת לאור הביקוש הגובר באירופה לגז טבעי.

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "אני שמח ונרגש לארח את חברי הטוב שר האנרגיה של מצרים טארק אל-מולה. הפגישה הזו היא המשך ישיר ליחסים הנפלאים בינינו ולשיתוף הפעולה המוצלח בנושאי גז טבעי בפרט ואנרגיה באופן כללי. שנינו ייסדנו את פורום הגז של מזרח הים התיכון - פורום שמאחד מדינות ערביות ואירופאיות יחד עם מדינת ישראל, ואני מודה מאוד לשר אל-מולה על הובלת הפורום. זהו ביקור היסטורי ואני מרגיש בר מזל לארח את השר ואת הצוות שלו בארץ".

שר האנרגיה של מצרים טארק אל-מולה: "זהו הביקור הראשון שלי בישראל, ואני רוצה להודות לד"ר יובל שטייניץ על הזמנתו. מתקיים בינינו שיתוף פעולה הדוק בכל הקשור לתחום האנרגיה, ובייחוד לנושא הגז הטבעי. היחסים הטובים בינינו הובילו להקמת פורום הגז של מזרח הים התיכון. אנחנו עורכים פגישות בין הצוותים שלנו, על מנת להגדיל ולשפר את שיתוף הפעולה בין המדינות בכל הקשור לתחום האנרגיה, ומצפים לביקור פורה".

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, בעקבות האסון האקולוגי בחופי ישראל: מנכ"לים של 15 ארגוני סביבה, ביוזמת ובהובלת החברה להגנת הטבע, פנו הבוקר (ראשון) לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: לעצור את ההסכם בין חברת קצא"א לאמירויות, בנוגע להעברת נפט במפרץ אילת.

בפנייה דרשו ארגוני הסביבה: "עצרו את ההסכם המתגבש בין קצא"א לאמירויות עד לבחינת משמעויותיו - מפרץ אילת לא יעמוד באסון דליפה כמו זה שפוקד את חופי הים התיכון", נכתב: "בימים האחרונים, פוקד את חופי ישראל, אסון אקולוגי רחב היקף, שמקורו ככל הנראה בדליפת דלקים ושמנים שונים ממכלית נפט שחלפה אל מול חופי ישראל, מרחק כמה עשרות קילומטר.

עשרות טונות של זפת שחור ומסוכן, מילאו את הים ומרבית חופי ישראל מריחים מדלק חריף. התמונות של צבי הים הצעירים ובעלי חיים נוספים, שלא שרדו את ים הזפת ונסחפו מתים לחופים, קשות לצפייה ושוברות את הלב.

למרות התגייסות הציבור הישראלי, קשה להתעלם מכך שאסון בסדר גודל כזה, היה רק עניין של זמן, ועל אף שבמשך שנים מתריע המשרד להגנת הסביבה, על כך שאיננו ערוכים כראוי לטיפול באירוע זיהום ים – ממשלות ישראל האחרונות טרם התגייסו בעצמן לתקצוב וקידום חקיקה נדרשת, למניעת אירועים מסוג אלו, שאנחנו חווים בימים אלו, ואף חמורים מהם, או לכל הפחות, למזער את הנזקים כתוצאה מהם.

אם לא בכך די, הרי שלפני מספר חודשים, פורסם שחברת קצא"א (קו צינור אירופה אסיה – חברה ממשלתית ישראלית) חתמה על מזכר הבנות עם חברת MED-RED Land Bridge LTD (חברה פרטית בבעלות ישראלית וזרה) לתחילתו של שיתוף פעולה שעיקרו הפיכת ישראל לגשר נפט יבשתי – הכולל תוספת משמעותית של מכליות נפט שיגיעו לחופי מפרץ אילת מן המפרץ הפרסי, יעברו דרך צינור הנפט של קצא"א שסופו באשקלון, לשווקים באירופה ומקומות נוספים.

כלומר, תוספת של עשרות רבות של מכליות נפט, שעתידות להגיע למפרץ אילת, למזח המצוי כמה מאות מטרים משמורת האלמוגים באילת, הנחשבת לאוצר טבעי ייחודי ונדיר ברמה עולמית.

אסון אקולוגי כמו הדליפה הנוכחית, עשוי להמית את השונית על כל בעלי החיים הייחודיים המתקיימים בה. אין צורך להכביר במילים, אודות חשיבות שונית האלמוגים באילת וסביבתה, גם לתיירות ולכלכלת העיר אילת, שספגה פגיעה אנושה בשנה האחרונה, בעקבות משבר הקורונה.

⁣שר האנרגיה, שטיינמיץ עם מקבילו המצרי

⁣שר האנרגיה, שטיינמיץ עם מקבילו המצרי
רשות המיסים בהסדר מיוחד לפריסת תשלומים כסיוע לעסקים נפגעי קורונה
15 מיליון ₪ תביעה נגד מכון התקנים
בעקבות משבר הקורונה: 41% מהעסקים לא רשמו הכנסות כחוק
כדאי לדעת למתעניינים ברכישת דירה • תחזית הנדל"ן לאחר הקורונה
סקירה: עליית מחירים חד-פעמית או אינפלציה?
תקווה חדשה חורטת בדגלה את ביטול תאגידי המים
100 מיליון ש"ח מענקי סיוע למגזר השלישי שנפגעו בקורונה
קרב היטלי ההשבחה בבת ים עולה מדרגה
חברה קבלנית ניסתה לחמוק מתיקון ליקויי בנייה – ושילמה על כך ביוקר!
ירידה של כ-3% ביצוא הישראלי בשנת 2020