חברת הגלידות בן אנד ג'ריס תחרים את יו''ש

יו״ר סיעת הליכוד מיקי זוהר אמר: "בן אנד ג׳ריס לא תחסר לישראל. ישראל תחסר לבן אנד ג׳ריס" • בן אנד ג'ריס התנערה מאחריות והעבירה את האש ליונילוור

חברת הגלידות בן אנד ג'ריס תחרים את יו''ש גלידת בן אנד ג'ריס

חברת הגלידות בן אנד ג'ריס החליטה להפסיק לייבא לשטחי יהודה ושומרון את הגלידה בטענה כי מדובר בשטחים כבושים.


בן אנד ג'ריס cישראל הגיבו לאירוע ומסרו: "בן אנד ג'ריס העולמית החליטו שלא לחדש את ההסכם איתנו בעוד כשנה וחצי לאור סירובנו לדרישתם להפסיק למכור בשטחי יהודה ושומרון. אנו קוראים לממשלת ישראל ולציבור הצרכנים - לא לאפשר להחרים את ישראל - זוהי פעולה חסרת תקדים מצד יונילבר, הבעלים של בן אנד גריס העולמית. גלידה היא לא חלק מהפוליטיקה. אנו קוראים לישראלים להמשיך לקנות את התוצרת הישראלית המפרנסת מאות עובדים באיזור הדרום".


בהמשך, פורסמה תגובה נוספת: "אנו ממשיכים למכור בכל רחבי ישראל! לא מקבלים את הדרישה של יוניליבר ובן אנד גריס העולמית - ולכן הם לא רוצים להאריך לנו את הזיכיון בעוד שנה וחצי. אסור שהצרכן הישראלי יעניש את המפעל הישראלי שהוא עצמאי ומעסיק מאות אנשים בדרום הארץ. המאבק הוא כנגד ההחלטה של בן אנד גריס העולמית והבעלים שלהם התאגיד יונילבר".


מנגד ביוניליוור ישראל התנערו מאחריות: "אנו מודעים להחלטת בן אנד ג'ריס ומבקשים להבהיר: ליוניליוור ישראל אין כל קשר למותג בן אנד ג'ריס בישראל, המנוהל על ידי זכיין ומתחרה של יוניליוור בשוק הגלידות המקומי. ההחלטה של בן אנד ג׳ריס התקבלה על ידי הדירקטוריון העצמאי של בן אנד ג'ריס העולמית".


עוד ציינו: "יוניליוור ישראל גאה מאוד בהיסטוריה שלה בישראל ומחויבת לחלוטין לנוכחותה בארץ. החברה מעסיקה כ-2,000 עובדים במטה, במערך הלוגיסטי, ובעיקר במפעלים שלנו בערד, עכו, צפת וחיפה ורק בעשור האחרון השקיעה יוניליוור בפעילותה בישראל למעלה ממיליארד שקלים. החברה תמשיך להשקיע באנשיה, במותגיה ובעסקיה בארץ".


שר החוץ יאיר לפיד בתגובה להחלטת חברת בן & ג'ריס: "ההחלטה של בן אנד ג'ריס היא כניעה מבישה לאנטישמיות, ל-BDS, לכל מה שרע בשיח האנטי ישראלי והאנטי יהודי. אנחנו לא נשתוק להם".


עוד הוסיף: "ליותר משלושים מדינות בארה"ב יש חוקים נגד כניעה ל-BDS שעברו בשנים האחרונות. אני מתכונן ללכת אחת אחת ולדרוש מהם להפעיל את החוקים האלה נגד בן אנד ג'ריס מפני שהם לא יתייחסו אלינו בצורה כזאת בלי להיתקל במענה".


ח"כ אופיר כץ (הליכוד) הגיב בציוץ בטוויטר: "תגובת לפיד: החרם של בן אנד ג׳ריס לא ייחודי רק לישראל,

הם החרימו גם את סוחרי העבדים, הם החרימו גם את בני שבט ההוטו ברואנדה, הם החרימו גם את דעא״ש ובוקו חראם".


ח״כ עאידה תומא-סלימאן שיבח את החלטת בן אנד ג׳ריס: ״החלטה ראויה ומוסרית. השטחים הכבושים הם לא חלק ממדינת ישראל - וההחלטה לא למכור מוצרים בהם היא גורם חשוב בלחץ הנדרש כדי להביא לסיום הכיבוש המתמשך. נקווה שהחלטה זו היא רק סנונית ראשונה. ‏גם גלידה ממש טובה.״


בעקבות הודעת בן & גריס, כי לא תמכור "בשטחים הכבושים" לדבריה, רשת הגלידות הארצית ג'ט לק, מודיעה כי תעשה כל מאמץ לפתיחת סניף בהתיישבות: "בישראל ירוק זה לא קו, זה גלידת פיסטוק"*


מנכ"לית ובעלי רשת ג'ט לק, מורג כנפי: "נדהמנו לגלות כי השנאה כלפי אזרחי ישראל ממשיכה לשבור שיאים כאשר פוגעים גם בדברים הכיפיים והטעימים לכל אדם. בישראל, ירוק זה לא קו, זה גלידת פיסטוק וההחלטה הזו היא לא פחות מפשע שנאה ובעקבות כך, החלטנו להתחיל עוד היום במגעים לפתיחת סניף בהתיישבות, שהיא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".


עוד הוסיפה: "כצעד מיידי, אנו מציעים לשרת הכלכלה אורנה ברביביאי, לאסור כל מכירה של מוצרי בן אנד ג'ריס והלטיל סנקציות על כל חברה המפלה בין תושבי ישראל".


תגובת משרד החוץ להחלטת החרם של ben & jerry's והודעת חברת יוניליוור: "ההחלטה של חברת B&J's היא החלטה שגויה ורעה. החלטת החברה היא כניעה ללחץ מתמשך ואגרסיבי מצד גורמים אנטי ישראלים קיצוניים. מדובר בשיתוף פעולה מרצון עם טרור כלכלי שמובל ע"י תנועת החרם, תנועה אנטי-ישראלית הצבועה בגוונים אנטישמים".


עוד ציינו כי: "זו החלטה מפלה ולא מוסרית המייחדת לרעה את ישראל, פוגעת בישראלים ופלסטינים כאחד, ונותנת רוח גבית לקבוצות קיצוניות וביריוניות. החלטה זו לא רק שאינה מקדמת את השלום ופתרון הסכסוך, אלא מחזקת את מתנגדי הפיוס בין העמים ואת הקוראים לחיסולה של מדינת ישראל".


לסיום אמרו כי: "הודעתה של חברת יוניליוור, שהיא הבעלים של חברת B&J's, לא יכולה להסתיר את העובדה כי החברה בחרה לאפשר חרם לא מוסרי על ישראל. הסתמכות על סעיף בחוזה, במקום הבעת עמדה מוסרית חד משמעית כנגד תנועת החרם, היא בגדר העלמת עין מעוולה וניסיון התחמקות. אנחנו קוראים ל- B&J's לחזור בה מההחלטה השגויה. אנחנו בטוחים כי ההחלטה תהדהד בקרב ידידיה הרבים של ישראל בעולם".


ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי קורא לישראלים להתמקד בעשיית טוב אל מול החרמות: "אנחנו כולנו מתעסקים עם החברה שבחרה להחרים אותנו. אני קורא להתעסק לחבק ולקנות ממי שעמד כחומה בצורה. האמירה החד משמעית של היבואן אבי זינגר נגד חרמות צריכה לזכות באהדה ושבחים."


נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר אמר: ״אנו תומכים תמיכה מלאה בחברה המייצרת את המותג גלידת בן אנד ג׳ריס בישראל, אשר נפרדים לחלוטין מההנהלה של המותג העולמי, ומסרבת להחרים את תושבי ישראל ולצערנו נאלצת כעת גם לשלם על כך מחיר יקר".


עוד ציין: "בן אנד ג׳ריס העולמית צריכה להבין ולהפנים כי החרמות מכל סוג שהוא רק מובילות למבוי סתום, ואילו קידום הכלכלה המקומית ויחסי הסחר הם המפתח לעתיד טוב יותר באזור כולו. אנו בהתאחדות התעשיינים נמשיך לקדם חברה משותפת בישראל, בה ערבים ויהודים חיים ועובדים זה לצד זה, בכבוד ואחווה, ונגנה כל פעילות אשר תוביל להסלמה ופילוג".


עוד הוסיף: "אנו שמחים שהחברה המייצרת את הגלידה בדרום הארץ פועלת לאור חזון זה ובחודשים האחרונים נאבקה מול כוונות בן אנד ג׳ריס העולמית לפרסם את הודעתה. אנחנו קוראים לציבור בישראל להמשיך ולתמוך בזכיינית הישראלית האמיצה שלא נכנעה ללחץ הבינלאומי להחרמת ישראל״.


שרת התפוצות לשעבר עומר ינקלביץ' בטוויטר: "‏ההתיישבות ביהודה ושומרון מוצקה הרבה יותר מגלידה, ועל הכבוד והמורשת הלאומית שלנו בוודאי לא נוותר בגלל חברת 'בן אנד ג'ריס'. אלפי שנים לפניהם אברהם אבינו התיישב בארץ, ואנחנו נשב שם עוד אלפי שנים אחרי שהגלידה שלהם תימס".


יו״ר סיעת הליכוד מיקי זוהר בציוץ בטוויטר: "בן אנד ג׳ריס לא תחסר לישראל. ישראל תחסר לבן אנד ג׳ריס".


ראש מועצת בית אל שי אלון התייחס להודעת חברת הגלידות בן אנד ג'ריס כי תפסיק למכור גלידות "בשטחים הפלסטינים הכבושים".


"עדיף שבן אנד ג'ירס יתמקדו בלהכין גלידות ולא בלהטיף מוסר. ספק אם הם בכלל יודעים היכן השטחים עליהם הם מדברים נמצאים במפה. עם ישראל וההתיישבות ביו"ש שרדו דברים גרועים יותר מחרם גלידות".


ראש מועצת בנימין ישראל גנץ בתגובה לחרם של חברת הגלידות: "החרמת מתיישבי יו"ש ע"י יונילוויר מחייבת טיפול של ממשלת ישראל".


"ממשלת ישראל לא יכולה לאפשר מצב בו חברה מסחרית בינלאומית גדולה מחרימה כחצי מליון אזרחי המדינה ואזורים בארץ ישראל. ראש הממשלה ושר החוץ צריכים לפעול בעניין מיד ולהציב מחירים ותגובות כלכליות כלפי חברה גדולה הקשורה לחברות גדולות בישראל.


אני מחזק את ידה של חברת הגלידות הישראלית שסירבה לשתף פעולה עם החרמת אזרחי המדינה.


מנגד ח''כ שמחה רוטמן הפציר להמשיך לצרוך את הגלידה. וכך נימק: "אל תפסיקו לצרוך גלידת בן אנד ג'ריז, כל זמן שבן אנד ג'ריז ישראל מחזיקה במותג. מגיע להם שאפו על ההתעקשות שלא להחרים את יהודה ושומרון".


עוד אמר: "הבעלים של בן אנד ג'ריז העולמי הם חברת יוניליוור. הם הבעלים של מותגים רבים בישראל, ובהם תלמה, שטראוס, בייגל בייגל ואחרים".


לסיום טען: "מי שאמור לטפל בחברה בינלאומית גדולה שמחרימה את יהודה ושומרון הם שר החוץ, יאיר לפיד וראש הממשלה נפתלי בנט כמו גם שר האוצר אביגדור ליברמן שאמורים להשתמש בכלים שבידיהם, לרבות הוצאת חברת יוניליוור מכל המכרזים הממשלתיים עד שההחלטה הזו תיהפך".


תנועת "אם תרצו" בתגובה להחלטת גלידות בן אנד ג'ריס שלא למכור את מוצריה בהתיישבות: "מי שמוכן לוותר על חבלי ארץ לגיטימיים כדי לרצות כמה אנטשימיים מוזמן לעזוב את הארץ. מי שלא רוצה את ישראל אינו רצוי פה. עם ישראל אינו פרייאר וישיב מנה אחת אפיים (של גלידה) לכל מבקשי רעתנו. דין אריאל כדין תל אביב".

השרה להגנת הסביבה: "פועלים להכרזה על מצב חירום אקלימי"
ח''כ ביטן: "נהיינו מדינה עשירה שהורגת את הדיור הציבורי"
שריפה סמוך לשורש: כביש 1 נחסם
אושרה הארכת ההכרזה על מצב חירום
צפו: חילוץ מלב הכנרת
בעקבות מזג האוויר: מאסר על הדלקת מדורות
ירושלים: אותרו פצצות מלפני 60 שנה
ח''כ מקלב: "אסור שמקרים מעין אלו יעבור לסדר היום"
ארבע מדינות נכנסו לרשימת מדינות בסיכון גבוהה
תחזית מזג האוויר: חם מהרגיל