תיעוד נדיר: מצוד תת ימי בעיני העדשה

תיעוד נדיר בשעת הדמדומים של להקת דגי אדרון גושמני silverside נמלטים מתקיפה כאשר הם מתקבצים ונעים כלהקה אחת גדולה בתזמון וסנכרון מדהים • צפו

תיעוד נדיר: מצוד תת ימי בעיני העדשה

צילום עמרי עומסי רשות הטבע והגנים

במסגרת צלילת פיקוח רגע לפני אור אחרון באיזור המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים במפרץ איילת, נצפה תיעוד נדיר של מאבק תת מימי בין טורפים מסוג כחל וחניתנים ללהקת דגים מסוג אדרון גושמני silverside.

עומרי עומסי פקח ימי ברשות הטבע והגנים: בדקות האחרונות לצלילה פתאום ראיתי גוש נע בתזיזתיות מהירה ובתזמון מדהים מצד לצד. לרגע לא הבנתי מה אני רואה מולי עקבתי אחרי הלהקה שנעה ממקום למקום במהירות ממתחם הבינאונברסיטאי עד לאיזור מלון הנסיכה בחוף הדרומי. מאבק מדהים בין הטורפים ללהקה שמנסה להגן על עצמה.

ד״ר אסף זבולוני אקולוג ימי במרחב אילת ברשות הטבע והגנים: ״תקופה זאת מאופיינת בדגים קטנים בשוניות ובים הפתוח. באיזור שנמצא בין הים הפתוח לשוניות יש אינטראקציה רבה בין דגי השונית לדגים טורפים.

בימה - המעודכנים מעדכנים

הדגים הטורפים מנצלים את גודל הלהקה ומנסים לצוד אותם. ניתן לראות כי הלהקה מדלדלת עם הזמן. גם השחפים צדים מהאוויר את הדגים בזמן התקיפות.

התגובה של הלהקה הנה מיוחדת מאוד. הדגים מתלהקים ומתזמנים את התגובה יחד בדיוק מירבי, ניתן לראות אותם מבצעים תפנית לאותו כיוון בסנכרון ובתזמון מדוייק, כאשר הם מנסים להישאר כקבוצה ובכך להגן על עצמם מפני טריפה.

התופעה נחקרת בעולם וגם אצלנו במכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת בשנים האחרונות.

בימה - המעודכנים מעדכנים

מדובר בתצפית מצולמת נדירה של התופעה.

אנחנו מכירים את התופעה בכמה מקומות בעולם בניהם בדרום אפריקה, שם ישנה תופעה שנקראת ׳מרוץ הסרדינים׳ במסגרתה טורפים קטנים תוקפים להקת סרדינים ואחריהם מגיעים טורפים גדולים יותר כמו דולפינים וכרישים.

בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים
נתניהו פונה לסוחרים "תחזיקו מעמד עוד כמה ימים תוכלו לפתוח"
בתי תפילה עד 10 אנשים במבנה ו20 בחוץ • כל הפרטים על החלטות הקבינט
בחור חרדי נפצע בתאונה באורח קשה
2.1 מליון שקל יועברו מיידית להנגשת מערת המכפלה
בשורות טובות: מחלקות הקורונה נסגרות בזה אחר זה
ראש העיר הנחה לצייד את מאות המניינים בסככות אטומות ממים
האדמו"ר מקרעטשניף ירושלים בפתיחת הזמן בישיבת מבצר התורה באלעד • גלריה
זעזוע: גרפיטי נגד ראש הישיבה וחבר המועצת • גינויים נמרצים
גנב האופניים הסדרתי נעצר על ידי המתנדבים
בעקבות החשיפות: הטיפול בבתי החולים ייבדק - הממצאים יוסתרו