צה"ל: אותות הוקרה בשווי 10 מיליון שקלים

על התקציב לרכישת האותות לחלוקה בטקסים השונים מוציא משרד הביטחון כ- 10 מיליון שקלים מתקציב המדינה

צה"ל: אותות הוקרה בשווי 10 מיליון שקלים גנץ

שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי צפויים לאשר את הענקת אות המערכה ללחימה ברצועת הביטחון גם לגופים ולארגונים שפעלו בתקופת העימותים בדרום לבנון - כך מדווחים בישראל היום.


אות ההוקרה יוענק גם לרשויות מקומיות בקו העימות, וכך גם לארגונים שפעלו בחזית, ובין השאר לבתי החולים זיו בצפת, לבית החולים נהריה, לבית החולים פוריה בטבריה, לבית החולים רמב"ם בחיפה וכן לחדר המיון הקדמי בקריית שמונה. על פי התכנון, היישובים והגופים שיוכרו יקבלו תעודות שבהן נוסח זהה לנוסח הצבאי. גם לצד"ל יוענקו אות.


הוחלט שגם אזרחים עובדי צה"ל אשר פעלו בלבנון יקבלו תעודות הוקרה בהתאם לחוק ההוקרה לאזרחים במערכות ישראל, כמו גם אנשי צד"ל שלחמו שכם אל שכם עם לוחמים בצהל.


הממשלה אישרה בתחילת מארס את הצעתו של שר הביטחון גנץ להעניק את אות המערכה לחיילי צה"ל ולאנשי צד"ל (צבא דרום לבנון שפעל בחסות צהל) שלחמו ברצועת הביטחון מספטמבר 1982 עד מאי .2000 ההחלטה על הענקת אות המערכה התקבלה בתום תהליך ארוך של בחינה ואישורים, ולאחר שבחודש יולי האחרון סיכמו גנץ והרמטכ"ל כוכבי על הקמת ועדה ציבורית בראשות הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז. הוועדה בחנה את האפשרות להעניק את אות המערכה למשרתים בתקופת לבנון והמליצה על כך.


בחודש נובמבר 2020 קיבל שר הביטחון את המלצת הוועדה והרמטכ"ל על הענקת אות המערכה לחיילים שלחמו בלבנון והנחה על קידום הענקת האות גם לאנשי צד"ל, שכן לשם הענקת החוק לאנשי צד"ל נדרשה חקיקה נפרדת. לאחר דרמה פוליטית אושר לבסוף החוק.


ב"מערכת ביטחון המדינה" נערכים להענקת האות ב- 24 במאי, אז ימלאו 21 שנים בדיוק ליציאת צה"ל מלבנון.


על פי התכנון, האות יוענק בטקס שייערך בנוכחות מפקדים ולוחמים שלחמו ברצועת הביטחון. על התקציב לרכישת האותות לחלוקה בטקסים השונים מוציא משרד הביטחון כ- 10 מיליון שקלים מתקציב המדינה.

הפעולות המיידיות שאמורה הממשלה החדשה לבצע בנושא נדל"ן
טור דעה: האם סמוטריץ' היה יכול למנוע את ממשלת השמאל?
פרשת נשא: האם כהן רווק רשאי לברך ברכת כהנים
טור דעה: לאן לברוח מהסכנה?
מחיר למתמגן - תוכנית חירום לאומית
הזוועה שלא תישכח. התקווה שלא תיגדע / מיכאל זורגר
הרהורים בעקבות אסון מירון
הרהורים על אסון מירון: הסוד הגדול
הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית והאחים המוסלמים - היינו הך?
מנסור עבאס - בשורה אמיתית או אחיזת עיניים?