למרות התיעוד: במשטרה "לא זיהו" את מכת האגרוף

שוטר תועד נותן אגרוף לפניו של נער בהפגנה על מותו של אוהביה סנדק ז"ל, אולם הוחלט להעמידו לדין משמעתי בגין 'מכה' בלבד למרות תיעוד המכה

למרות התיעוד: במשטרה "לא זיהו" את מכת האגרוף

מחלקת המשמעת במשטרת ישראל מתקשה למצוא בסרטון את מכת האגרוף שנתן שוטר היס"מ אור כלפון לפניו של נער שהפגין על מותו של אהוביה סנדק ז"ל, בעקבותיו הוחלט להעמידו לדין משמעתי. למרות התיעוד הברור שהוגש למשטרה, השיבו במחלקה כי ישנו "קושי ראייתי" ליחס לשוטר מכת אגרוף, והחליטו להשאיר את האישום נגדו בגין 'מכה' בלבד.

התקיפה התרחשה לפני למעלה מחצי שנה, בעת שמפגינים מחו אל מול ביתו של השר אמיר אוחנה בדרישה להקים ועדת חקירה חיצונית שתבדוק את נסיבות מותו של אהוביה סנדק ז"ל. בסרטון תיעוד האירוע נראה שוטר היס"מ מכה את הקטין במכת אגרוף חזקה בפניו עד שהנער עף אחורה, זאת ללא שהייתה עילה לתקיפה.

ארגון חוננו הגיש תביעה נגד השוטר, בה הצהיר מצלם הסרטון על זיהוי השוטר, מאחר והשוטרים עטו מסכות על פניהם בשל מגפת הקורונה. צלם הסרטון אימת את זהות השוטר בעזרת סרטונים אחרים מאותה הפגנה.

אולם למרות התיעוד הברור בכתב האישום המשמעתי שהוגש נגד השוטר בבית הדין למשמעת בירושלים תואר המקרה כך "הדף את המפגין תוך שהכה בפניו באמצעות ידו הימנית, והקטין זז אחורנית. בכך שהכה הנאשם בידו את הקטין בפניו, השתמש הנאשם בכוח מעבר למידה הנדרשת".

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את הנער פנה למחלקת משמעת בבקשה לשנות את תיאור המקרה "הרישום הנוכחי בדבר הכאת פני הקטין באמצעות ידו הימנית של הנאשם חסר את העיקר - והוא שהמכה האמורה הייתה מכת אגרוף, ויש לכתוב זאת".

כאמור, במחלקת משמעת השיבו כי אינם מצליחים לראות את האגרוף המדובר "לאחר שבחנו פעם נוספת את חומר החקירה.. הגענו למסקנה כי חל קושי ראייתי לייחס לנאשם (השוטר) מכת אגרוף", והחליטו להשאיר את תיאור המקרה בכתב האישום על כנו.

מארגון חוננו נמסר "עיניים להם ולא יראו. האירוע כולו צולם ותועד, וניתן לראות בבירור כי השוטר נותן אגרוף ישר לפניו של הנער, דבר המהווה הפעלת כוח לא סביר ולא מידתי. נקווה שעיני מחלקת משמעת יפקחו ויראו היטב את העוול שנעשה לנער שרק רצה לממש את זכותו להפגין".

השוטר מכה בקטין
מתנה לאבו-מאזן: 4,000 פלסטינים יקבלו יירשמו ביו''ש
אזעקות שווא בדרום: הנסיבות נבדקות
בחסדי ה': נמנע פיגוע בשומרון
חמאס מאיים: העבירו 8 מיליון דולר עד יום שלישי
אחים חרדים הותקפו ע"י בני מיעוטים: המשטרה בחרה לחקור את האחים
פיגוע במחסום קלנדיה: חייל נדרס • תיעוד מהזירה
ראשוני: תקיפת סייבר על המרכז הרפואי הלל יפה
האחים הותקפו: ביהמ"ש שחרר את החשוד למעצר בית
המשפחה התנגדה: הוועדה דחתה את שחרור המחבלים
בנט: "תכנית הגרעין האיראנית היא בנקודה המתקדמת ביותר שלה אי פעם"