רוסיה מזהירה: "המצב באוקראינה מסוכן לנו"

האם במוסקבה מכינים את הקרקע לפלישה לשטחה של אוקראינה? דובר הקרמלין האשים את שלטונות קייב ביצירת "פרובוקציות" בחבל המורד

רוסיה מזהירה: "המצב באוקראינה מסוכן לנו" חייל אוקראיני בתפקיד

האם רוסיה מכינה עילה לפלישה לשטחה של אוקראינה? דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, הודיע היום כי המצב במזרח אוקראינה "קרוב למלחמת אזרחים" וכי הוא מסכן את רוסיה ואת האינטרסים שלה.


על פי הפרסום ב'ישראל היום', הבכיר הרוסי אמר כי "לידנו נמצאת מדינה, אשר אנחנו לא שוללים כי יש בה הנהגה אשר תנסה שוב לפתור את בעיותיה הפנימיות באמצעים כוחניים. האם זה מסוכן לנו? בוודאי שזה מהווה סכנה. האם אנחנו חייבים לנקוט בפעולות על מנת להבטיח את ביטחוננו? חייבים, וזה מה שאנחנו עושים".


פסקוב הדגיש כי אוקראינה היא "מדינה בה בתוך זמן קצר עלולה להתחדש מלחמת אזרחים". הוא ציין כי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לא דרשה מהנשיא פוטין, בשיחתם לאחרונה ב-8 באפריל, לחדול מהמאמצים הצבאיים ליד הגבול עם אוקראינה ורק הביעה את דאגתה מהעניין.


רוסיה מסייעת למורדים במזרח אוקראינה במימון, נשק ושליחת שכירי חרב . המורדים הפרו בשבועות החולפים את הפסקת האש עם אוקראינה כמה פעמים. לצד ההפרות הללו, רוסיה שלחה לגבולה המערבי עם אוקראינה כמויות אדירות של חיילים וציוד צבאי. רכבות עמוסות טנקים ומשוריינים תועדו מגיעות לבסיסים באזור הגבול.


דובר הקרמלין אמר כי "איך ולאן אנחנו ממקמים את כוחותינו בשטח שלנו – זהו ענייננו הפנימי, וזה לא צריך לעורר דאגה אצל אף אחד", ניסה להרגיע ומסר כי "רוסיה מעולם לא היוותה איום עבור אף אחד".


פסקוב התייחס ל"חמומי המוח בקייב" ואמר כי הם אלה שהובילו להפיכה שהייתה באוקראינה ב-2014 והובילו להקמת הרפובליקות הפורשות של דונצק ולוגנסק, מה שבין היתר הביא למלחמת האזרחים במדינה.


לדבריו, "גם בימים אלה, המעשים של חמומי המוח האלה מובילים לכך שאוקראינה קורעת את השטחים הללו בעקביות מעצמה, ודוחה את מיליוני האנשים שגרים שם". דובר הנשיא הרוסי אמרה גם כי מוסקבה רגילה ליחס הצונן והלא אובייקטיבי של וושינגטון לעמדתה.


כזכור, מאז סוף חודש פברואר הסלים המצב במזרח אוקראינה והופר הסכם הפסקת האש שנחתם ביולי אשתקד בין קייב לחבלים הפורשים דונצק ולוגנסק. ישנם הרוגים ופצועים משני הצדדים, ובהם אזרחים. בימים האחרונים קירבה רוסיה כוחות רבים לגבול שלה עם אוקראינה.

ביידן לנתניהו: תומך בזכותה של ישראל להגן על עצמה אך מקדם הפסקת אש
אוסטריה הוסיפה את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור בחוק הסמלים
ראש הממשלה נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא ארה״ב ג׳ו ביידן
ארדן דורש ממועצת הביטחון: "גנו בחריפות את התקפות הטרור מעזה "
העיתונאית יונה לייבזון: ישראל אינה זקוקה לתמיכה של ארה"ב
נתוני הסוכנות היהודית נחשפים: זינוק בבקשות העלייה ממדינות מערביות
שרת התפוצות: "דור העתיד נמצא בסכנת הכחדה"
הנשיא קורא לטפח את הקשר עם "השבט החמישי"
בעולם: סערות במימדים וערים שנגרפות
פלא הבריאה: סנאי גונב אוכל לציפורים • צפו