בשורה טובה: עוקץ הקשישים יורד דרסטית

דו"ח פניות הציבור חושף כי פניות הציבור בעניין תופעת עוקץ הקשישים באמצעות חברות ה-"טלמרקטינג" הצטמצמו דרמטית

בשורה טובה: עוקץ הקשישים יורד דרסטית אילוסטרציה

היום פורסם דו"ח המסכם את פניות הציבור שטופלו בשלכת השרה לשוויון חברתי במהלך שנת 2020.

במהלך השנה נתנה לשכת השרה לשוויון חברתי ולגמלאים מענה לפניות בנושאים מגוונים, כגון התפרצות נגיף הקורונה, סוגיות הנוגעות לביטוח לאומי, בעיות של חולים סיעודיים הנוגעות לעובדים זרים, שירותים הניתנים לאזרחים ותיקים על ידי משרדים ממשלתיים, רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות, וכן תלונות המופנות כנגד גופים פרטיים כגון: בנקים, חברות ביטוח ורשויות מקומיות.

במהלך שנת 2020 לשכת השרה לשוויון חברתי טיפלה בכ-1,880 תלונות, לעומת 1,180 בהן טיפלה לשכתה של כהן בהיותה חברת כנסת במהלך שנת 2019.

אחד הנתונים הבולטים העולים מהדו"ח הינו צמצום דרמטי של תופעת עושק הקשישים. במהלך שנת 2019 התקבלו 729 תלונות כנגד 57 חברות טלמרקטינג שונות. בשנת 2020 התקבלו רק 28 תלונות נגד 13 חברות טלמרקטינג. מדובר בהפחתה של 96% מסך הפניות בנדון.

בשנת 2019 טיפלה לשכת חה"כ מירב כהן ב-111 תלונות נגד חברות ביטוח מוצרי חשמל. במהלך שנת 2020 הצטמצמה כמות הפניות ל- 19 בלבד.

במהלך שנת 2020 שיאני התלונות בענף עורכי הדין היו עו"ד לירום סנדה, עליו התקבלו 42 תלונות וסכום התלונות המצטבר, על פי פרטים שמסרו המתלוננים עומד על 636,205 ש"ח. יחד איתו על עורך הדין הלל בבייב התקבלו 25 תלונות וסכום התלונות המצטבר עומד על 2,006,200 ש"ח.

במהלך הגל הראשון של משבר הקורונה טופלו על ידי לשכת השרה 358 פניות הנוגעות למשבר, בעיקר של אזרחים ותיקים. במהלך הגל השני טופלו 286. סך הכל, טופלו 644 פניות בתחום הקורונה. מרבית הפניות התייחסו לאספקת מזון, ביקורים בבתי אבות, נושאים הנוגעים לתעסוקה ועובדים סעודים למבוגרים.

השרה לשוויון חברתי ולגמלאים לשעבר, מירב כהן: ״אנחנו משקיעים מאמצים רבים בטיפול וליווי של אנשים שפונים אלינו עם בעיות שונות, כאשר ההתמחות שלנו היא בתחום הזקנה. העשייה הזו חשובה פעמיים: פעם ראשונה על מנת לסייע לאנשים שבמצוקה ופעם שנייה על מנת ללמוד על כשלים שקורים בשטח ומחייבים תיקון של מדיניות".

עוד הוסיפה: "למעשה, מרבית תכנית העבודה שלנו מושתתת על צעדי מדיניות שגזרנו מתובנות שעלו מטיפול בפניות ציבור. כך למשל למדנו בזמן אמת על כך שלאנשים מבוגרים מעל גיל הפרישה אין זכאות לדמי אבטלה ועל כן יש צורך ביצירת מענק ייעודי להם, או למשל שיש מחסור כבד בהיצע של עובדים זרים בתחום הסיעוד, או למשל השימוש לרעה שעושות חברות מסחריות במאגרי טלפון ופרטים אישיים של אנשים מבוגרים".

עוד ציינה: "בכל אחת מהסוגיות גם השתדלנו לסייע באופן פרטני וגם קידמנו חקיקה ופרויקטים שבאים לתת מענה רוחבי לבעיה. בין הדוגמאות הבולטות לצעדים שקידמנו כתוצאה מטיפול בפניות ציבור ניתן למנות את חקיקת חוק "מאגר אל תתקשרו אליי" לפיו יוקם מאגר צרכנים אשר יאסור על עוסקים לבצע שיחות צרכניות לצרכנים שיכללו בו".

לסיום ציינה את הפעולות במהלך כהונתה: "הרפורמה שהעברנו בממשלה למיגור עשוק הקשישים; מוקד משותף למשטרה ולמשרד לשוויון חברתי שמטפל בהונאות קשישים; החלטת ממשלה להבאת עובדים זרים לתחום הסיעוד ועוד".

בעקבות משבר הקורונה: נתניהו מציג את התוכנית הכלכלית
נתניהו: סוגרים את נתב''ג ומעלה קנסות
מהם הפירות והירקות הנמכרים ביותר בישראל? • החמישייה הפותחת
בעקבות הקורונה: נתניהו שוקל לסגור את נתב''ג
חריש: פיילוט הרכב השיתופי שהעירייה מקדמת יוצא לדרך
אושר סופית: 2 בדיקות קורונה שליליות על מנת לחזור לארץ
ח"כ אזולאי: עשרות אלפי עצמאים נמצאים בסיכון כלכלי
ניצחון לסמוטריץ': ביעור השחיתות בכשרות
טלגרם בדרך החוצה מחנות האפליקציות?
לראשונה: קווים מהירים מבת ים לבני ברק ותל אביב