"רופאים מספקים מרשמים לתרופות ממכרות תחת איומים"

מנהל אגף אכיפה משרד הבריאות, ד"ר רוני ברקוביץ: עלייה של 30% בניפוק מרשמים למדבקות פנטניל בין השנים 2018-2021, מגמה זאת אינה תואמת את קצב הגידול באוכלוסי...

"רופאים מספקים מרשמים לתרופות ממכרות תחת איומים" אילוסטרציה

מנהל אגף אכיפה משרד הבריאות, ד"ר רוני ברקוביץ: עלייה של 30% בניפוק מרשמים למדבקות פנטניל בין השנים 2018-2021, מגמה זאת אינה תואמת את קצב הגידול באוכלוסייה. ישנה עלייה בסחר של מדבקות הפנטה. בחודשיים האחרונים נתפסו כמויות אדירות של החומר בשוק השחור שהגיע גם לקטינים. באחת תפיסות נעצר רופא שטען כי ביצע זאת משום שאוים ע"י גורמי פשע. יש ריבוי מקרים בהם רופאים המאוימים ע"י מטופלים שדורשים מרשמים של המדבקות לצורך מסחר, אך הרופאים מסרבים להתלונן במשטרה. מירב הזיופים של מרשמים כאלה מתבצעים ע"י מרשמים שנכתבו ידנית.

מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות, ד"ר פאולה רושקה: בקרוב יצא נוהל רפואי לרופאים שמטרתו להנחות כיצד ואיך להתנהל ולהתמודד עם הפנטה ובכלל בטיפול בכאב כרוני, לאור העלייה בהתמכרות ובסחר במדבקות האלה.

נציג חטיבת החקירות, משטרת ישראל, ישראל שמרלינג: 25 תיקים נפתחו מתחילת השנה על סחר במדבקות פנטה. נקודת הזליגה המרכזית היא רופאים שחלקם טענו שזה כתוצאה מאיום.

קצין חטיבת מחקר, משטרת ישראל, משה חי-הגיגת: מחיר מדבקה לסוחר סביב ה-100 שקלים, בשוק הבלתי חוקי המחיר נע בין 150-300 שקלים תלוי בסוג המדבקה.

יו"ר הסתדרות הרוקחים, דוד פפו: כשבנאדם מקבל את התרופה נגד כאבים, אין אזהרה על גבי האריזה שמדובר בתרופה ממכרת. יש לאסור קבלת משככי כאבים אופיואידים כשאדם מגיע עם מרשם פרטי, ללא ידיעת קופת החולים של המטופל.

בסיכום הדיון פנה ח"כ שפע למשרד המשפטים והבריאות בבקשה "לטפל באופן ממוקד בכל נושא המרשמים שזהו הכלי האפקטיבי המידי לטיפול בתופעה. בנוסף, בקרוב נקיים דיון נרחב על יצירת תכנית שתשלב פעילות גופנית וספורט ככלי לייצב התנהגות ולמנוע מהם לרצות להתמכר, צריך לתת מענים מנטליים נפשיים לבני נוער וצעירים כדי לסייע להם להימנע מהצורך בזה, הפתרון נמצא וקיים רק בתשתית"

"בלתי ישימים": הנהלים על זיהומים הוקשחו - מנהלי בתי החולים מורדים
עשרות יועצי רפואה השתתפו ביום עיון מקצועי על נזקי העישון‎‎
עלייה של 90% בהיקף המרשמים לתרופות משככות כאבים וממכרות
48% מחברות הסיעוד לא עומדות ברף הגבוה של חוק הגנת הפרטיות
כל מה שרציתם לדעת על אבנים בכליות • מאמר חשוב
טיפים ועצות לטיפוח השפתיים בעונת הקיץ
חשיפה לרעש: כך תתמודדו עם האיומים החדשים על השמיעה שלכם
"עשרת הדיברות" לשמירה על העור בעונת הקיץ
בפתח העונה החמה: מה הבדל בין סוגי הדאורדורנטים וכיצד נבחר נכון?
המייל ששלחה האם הביא להצלת חיי הפעוטה