וועדת החוקה מאריכה את מצב החירום בחודשיים נוספים

ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור חשפה בוועדת החוקה כי: "50%-40% מהנדבקים מחוסנים"

וועדת החוקה מאריכה את מצב החירום בחודשיים נוספים

ועדת החוקה בראשות ח"כ גלעד קריב הרפורמי, אישרה היום (ג') את הארכת ההכרזה על מצב חירום בשל נגיף הקורונה בחודשיים נוספים עד ל-י"ט אלול ה'תשפ"א (27.8), או מועד פקיעת חוק הקורונה הגדול, לפי המוקדם מהשניים. הוועדה דנה בנוסף בהצעת החוק להארכת חוק הקורונה הגדול (חוק הסמכויות) בשישה חודשים.

ד"ר שרון אלרעי פרייס ראש שירותי בריאות הציבור אמרה כי החיסון אינו: "אפוד קרמי והאוכלוסייה בסיכון עדיין בסיכון לתחלואה למרות היותה מחוסנת".

עוד ציינה ראש שירותי בריאות הציבור כי רוב המאומתים לקורונה היו המחוסנים, כאשר לעומתם: "41% מהמאומתים של השבוע האחרון היו לא מחוסנים".

יו"ר הוועדה ח"כ קריב שאל האם ניתן לדבר על מתאם בין מוקדי ההתפרצות וההדבקה לבין רמת החיסון באותם מקומות.

ד"ר אלרעי פרייס השיבה כי לא ניתן לקשר בין רמת החיסון למוקד ההתפרצות: "לגבי רמת החיסוניות - אנחנו לא רואים התפרצויות במקומות של חיסוניות נמוכה". בנוסף ציינה ד''ר אלרעי כי: "רואים ש-50%-40% מהנדבקים מחוסנים".

לשאלת ח"כ לימור מגן תלם (ישראל ביתנו) מה המגבלות על החוזרים מחו"ל, השיבה ד"ר אלרעי פרייס כי יש מדינות בסיכון מרבי- שאסור לנסוע אליהן ולא היה גורם שאכף ולכן לא הייתה עבירה שקנס בצידה וזה השתנה".

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, נתפסו 8 אנשים הבוקר בדרכם לרוסיה, ד''ר אלרעי הוסיפה ואמרה: "הבוקר נתפסו בשדה 8 אנשים שניסו לעלות על מטוס לרוסיה והם הורדו. בחזור ממדינות בסיכון מרבי כולם נבדקים ונדרשים לבידוד. מכל מדינה אחרת נדרשים כולם לבדיקה ומי שאינו מחוסן נדרש לבידוד. אם אתם לא מאשרים את זה אתם יוצרים הקלות".

7 ח"כים תמכו בהארכת מצב החירום: יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב (העבודה) והח"כים טטיאנה מזרסקי, ענבר בזק (יש עתיד), רות וסרמן לנדה (כחול לבן), יום טוב כלפון (ימינה), בני בגין (תקווה חדשה), לימור מגן תלם (ישראל ביתנו). לאחר מכן דחתה הוועדה את הרביזיה שהגיש ח"כ משה ארבל (ש"ס) שהתנגד להארכה.

בדיון על הארכת תוקף חוק הקורונה הגדול אמר היו"ר ח"כ קריב כי לא יקיים היום הצבעה "על מנת לתת ביטוי לעובדה שחוק הקורונה הגדול הוא חוק חריג מאוד בספר החוקים של מדינת ישראל. לא כולם מבינים את נחיצתו אך כל חברי הוועדה מבינים את האתגרים החוקתיים שהוא מציב ואת הרצון שלנו להגן חוקתית משטרית על זכויות האדם".

עוד טען כי: "אנחנו רוצים לראות חקיקה יותר מאוזנת מדתית ומתאימה למצב הנוכחי ואנחנו מצפים ממשרד הבריאות לפעול להתקנה של חקיקה מתאימה ומשיחתי עם שר הבריאות אני מבין שזו הכוונה. עלינו לאזן הבין הצורך לתת כלים לממשלה להתמודד עם האיום המתדפק על דלתנו לבין לומר ברורות שנפעל לקדם הצעה יותר מאוזנת והלוואי ולא נצטרך לחכות עד לרגע האחרון של הארכת התוקף".

עוד אמר כי: "התחושה גם בוועדה בהרכבה הקודם הייתה שהיה שימוש נרחב מדי בסעיף הדחיפות וזה דבר שנשים לנגד עינינו. המדיניות שלי ושלנו תהיה מאוד להקפיד על שימוש ראוי בחריג הדחיפות ולא נאפשר ערבוב בין הכורח הפוליטי לבריאותי. אנחנו מוטרדים מכך שהחוק לא מבחין בין מצבי חירום שונים. אנחנו במצב חירום בגבולות המדינה ולא בתוכה וזה צריך לבוא לביטוי ברמות שונות של מצבים מיוחדים בחוק עצמו".

עוד אמר: "למצב חירום מיוחד אין מקום בעוצמות בו הוא נמצא בחקיקה הנוכחית, בחוק של הכנסת, להגדרה כ"כ מרחיבה של סמכויות פגיעה בזכויות יסוד. לחוקק חוק שיש בו הסמכה לפעולות מאוד מרחיקות לכת ואז להתמודד פעם אחר פעם עם חוסר אכיפה לצעדים יותר מינוריים בפגיעתם זה לא ראוי ואני רואה הלימה בין בקשת הסמכויות של הממשלה לבין רמת האכיפה".

עוד אמר כי האכיפה תתגבר באופן משמעותי: "כשהרשויות נכשלות באכיפה של צעדים מינוריים יש טעם לשאול מדוע הן מבקשות צעדים יותר מרחיקי לכת. יש לנו כבר יותר משנה של כישלונות מסוימים בתחום האכיפה. מהיכרותי את השר לבט"פ תהיה עבודה מאוד רצינית של אכיפה מצד הרשויות".

ח"כ ארבל תקף: "שר הבריאות התייחס להליך כפשיסטי ולא דמוקרטי והשאלה אם שישה חודשים זו תקופה נדרשת. יש כאן הליך שמפר את האיזונים באופן גס ופוגע בכנסת. למה כ"כ הרה זמן? אנחנו יודעים לעבוד יום ולילה, בואו נצמצם לוחות זמנים".

עו"ד מיכל גולדברג, המשנה ליועמ"ש משרד הבריאות הציגה את הצעת החוק להארכת חוק הקורונה הגדול: "החוק בתוקף כמעט שנה, והוא נחקק בצורה יחסית מהירה. נתקלנו בקשיים עם הסמכויות והמנגנונים שהוא מאפשר לנו. בתוך אותה שנה אושרו בכנסת שבעה תיקונים לחוק, גם הם טלאי על טלאי, ונרצה לעשות עבודה יותר יסודית".

היו"ר ח"כ קריב סיכם את הדיון ואמר כי בכוונתו להביא את החוק להצבעה מחר: "אנחנו מצויים בשיג ושיח עם משרד הבריאות, השר והגורמים המשפטיים לשאלת משך הארכת החוק, ואני מקווה לקצר את משך ההארכה.

יו''ר וועדת החוקה, ח''כ גלעד קריב
בשורה למתמודדי הנפש: לראשונה - פסיכיאטר בוועדת סל התרופות
כיצד להתמודד עם רשלנות רפואית בניתוחים?
ערב כיפור: רבני בתי ההוראה 'המאורות' במוקד ההלכתי עם הרופאים
לראשונה: ריאה של מחלים מקורונה הושתלה בחולה
נסייני החיסון: גם התחסנו וגם לא קיבלו תו ירוק
המדינה משלמת, אך החולים לא מקבלים תרופה
"אל תהססו לשאול את הרופא את השאלות שמטרידות אתכם"
בית החולים בנהריה רכש רובוט ניתוחי - משרד הבריאות לא מאפשר הפעלתו
דיווח: משרד הבריאות יחייב את המחוסנים בבידוד
מחר בבוקר: בתי החולים הציבוריים ישביתו את כל חדרי הניתוח