לקראת אישור מתווה הגיור: הרבנים הראשיים יוצאים נגד כהנא

בעקבות אישור של ועדת השרים לחוק הגיור של כהנא, יוצאים הרבנים הראשיים לישראל הגר''י יוסף והגר''ד לאו במכתב נגד כהנא והחוק שמביא. הרבנים הראשיים כתבו: “שמ...

לקראת אישור מתווה הגיור: הרבנים הראשיים יוצאים נגד כהנא הרבנים הראשיים לישראל

בעקבות אישור של ועדת השרים לחוק הגיור של כהנא, יוצאים הרבנים הראשיים לישראל הגר''י יוסף והגר''ד לאו במכתב נגד כהנא והחוק שמביא.

הרבנים הראשיים כתבו: “שמענו שממשלת ישראל עומדת לדון בהצעת החוק שעניינה ‘הצעת החלטה להקמת מותבי גיור מקומיים', איננו מקילים ראש בעובדה שמטרת החוק להקל על הליכי הגיור, אולם כפי שכבר נאמר ‘כוונתכם רצויה אבל מעשיכם אינם רצויים’. החוק שעליו ידונו היום נעשה שלא בתאום עם גורמים ברבנות הראשית לישראל ובניגוד לעמדתה”.

הרבניםפסקו כי החוק הינו “הונאת הגר”: “כיון שמי שיעבור את ההליך הזה לא ייחשב כגר צדק על ידי רוב מנין ורוב בנין של רבני ודייני ישראל. באסיפה הגדולה שנכחו בה כאלף רבנים ודיינים, הודיעו רבני ודייני ישראל קבל עם ועדה שהם לא יכירו בגיורים שייעשו שלא באישור הרבנים הראשיים לישראל”.

עוד הוסיפו: “הממשלה דנה בחוק שיש לו השפעה על אזרחים רבים ועל החברה הישראלית בכללותה. קבלת החלטה בנושא רגיש וחשוב זה מתוך התעלמות מעמדתם של הרבנים הראשיים ושל דייני ישראל וכן של כל גדולי התורה, היא קרע בעם ויביא בהכרח להקמת קהילות נפרדות בישראל.

“אליהם הצטרפו גם רוב רובם של רבני התפוצות שהביעו דעתם כנגד המתווה המוצע. ההחלטה העקרונית ליתן סמכות לגיור לכל רב עיר החפץ בכך, ללא תקנון מסודר על פי הוראות הרבנות הראשית, וכן ליתן לרבני העיר תוקף של ראש עדה לצורך אישור רישום שינוי הדת, זו פירצה גדולה ומהווה סכנה לאחדותו של עם ישראל”, מסרו הרבנים הראשיים.

הרבנים ציינו: “מוטלת עלינו החובה להתריע כנגד צעד זה, כיוון שאנו מודעים לכך שעל כתפנו מוטלת שליחותם של גדולי הדורות מייסדי הרבנות הראשית לישראל וכל הרבנים הראשיים לדורותיהם, וחובתנו לשמור על גחלת התורה שלא תכבה ולקיים את מעוז חוקת התורה בארץ ישראל.

לסעום דרשו: “הניסיונות שלנו למנוע את ההליך המסוכן הזה עלו עד כה בתוהו, יוזמי החוק התעלמו באופן מוחלט מעמדת הרבנות הראשית למרות שהיא הוצגה בפניהם והם שינו רק כמה שינויים קוסמטיים, לא מהותיים. אנו קוראים לכם לעצור את ההליך ולהקים גוף משותף שיציע הצעת חוק שיענה על המצוקות מתוך שמירה על אחדות העם ולא לגרום להפרדה ולקרע בעם שאחריתו מי ישורנו”.

ח"כ איתמר בן גביר בתגובה לאישור מתווה הגיור של השר לשירותי דת בועדת שרים לחקיקה, לקראת ההצבעה מחר במליאת הכנסת: "מדובר בפייק גיור שפוגע בגיור הממלכתי וקרובה השעה שבציבור החרדי יקימו רשימות יוחסין שיפגעו בסופו של דבר במי שלא יהיה שותף לרשימות אלו".

שר הדתות מתן כהנא מפתח הרפורמה בכשרות

ח״כ בן גביר הוסיף: השר כהנא מפלג את הציבור, פוגע במסורת היהודית וחמור מכך מוביל לקיטוב ושסע בחברה הישראלית. זאת לא רפורמה שתקדם אותנו אלא מדיניות חשוכה שתפגע בכל מדינת ישראל.

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני: "מתן כהנא בסיוע שותפיו לממשלה הרעה הזאת מחבל בכרם בית ישראל, גורם להתבוללות ופוגע בכל כוחו בעם היהודי. מתן כהנא בוגר החינוך הדתי לאומי מבייש את המקום ממנו הוא בא ומעמיד בסימן שאלה את מי שהוא מייצג. אנחנו נאלץ להתגונן בכנסת, ובספרי יוחסין. בכל מקרה - בכל קואליציה שנשתתף בה, תנאי בל יעבור מבחינתינו להשיב הכל לקדמותו".

לסיום אמר: "מעשי הממשלה הנוכחית יעלמו כאבק פורח, ומה שהיה בקואליציות קודמות שהתחשבנו בכותרות בעיתונים ובהחלטות שיפוטיות לא ישוב עוד".

לאור התגברות הגיורים המזויפים וחוקי הלבנת ההונאה בכשרות הגיור, אמר ח"כ הרב אייכלר: "כבר לפני כמה שנים הנחתי הצעת חוק לניהול ספרי יוחסין ברבנות הראשית במטרה למנוע הונאה בגיור. זאת בהתאם לחוק חופש המידע וזכות הציבור לדעת על אמיתות גרי הצדק הכשרים".

"בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "היות והרבנות הראשית היא הסמכות הדתית היחידה המוכרת על ידי המדינה, מוטלת עליה האחריות ההיסטורית להגן על המשפחה היהודית מפני הטעיה, הגורמת להתבוללות ולנישואי תערובת. לפיכך מוצע שאדם שמעוניין לדעת את השתייכותו לעם ישראל, יוכל לעיין במאגר היוחסין".

לסיום אמר: "כעת יותר מתמיד יש לזרז את חקיקת החוק בהקדם, על מנת לשמור על טהרת עם ישראל וקדושת כרם ישראל מפני מחלליה ומזייפיה".

השר לשירותי דת מתן כהנא הגיב כלפי חוק הגיור וטען: "ההתקדמות הנוספת שעבר היום חוק הגיור מולידה שוב פייק ניוז ושקרים על החוק. אז נעשה רגע סדר: לראשונה בתולדות ישראל נכתב בחוק(!) שהגיור ייעשה ע"פ דין תורה. זהו הישג כביר שאף קואליציה לא הצליחה להשיג מעולם".

עוד תקף את חברי הכנסת מהאופוזיציה וסתר את דבריו כי מדובר בגיור כהלכה: "את הטענות כלפי הכרה בגיורים רפורמיים יש להפנות לסמוטריץ ודרעי שהכשילו כל פשרה בעבר שהייתה מקנה בלעדיות לגיור האורתודוקסי. איפה היה בצלאל שעמדתי לבד לצידו של הרב דרוקמן בקידום מתווה ניסים? לצד דרעי כמובן. כל מה שנקבע בבג"ץ חתום על שמם ובגללם. את הרשלנות שלהם לא נתקן כעת. נתרכז בלהרבות גיורים ע"פ ההלכה".

לסיום אמר: לגבי הפייק של גיור מסתננים - החוק קובע כי רבני הערים יוכלו לגייר אך ורק אזרחים ישראלים. כל מי שאומר אחרת או שלא קרא את החוק או שמשקר ביודעין".

שמחת הווארט בחצרות מודזיץ- שידלובצא- ערלוי בני ברק
רה"י נגד שרת התחבורה היוצאת: "את ואלף כמוך ילכו לאבדון"
הדף היומי מסכת נדרים דף לג
מצפון נקי? יש רק דרך אחת! - הרב אליהו רבי
גם אבא, גם חבר וגם מורה לכל החיים! - הרב אליהו רבי
הדף היומי מסכת נדרים דף לב
צפו בשידור חוזר: הלווית הגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי זצ"ל
הדף היומי מסכת נדרים דף לא
מעשה שלך יכול להרוס לך, לילדיך ולנכדיך! | הרב אליהו רבי
עדין בחוץ ואכזר בבית? יש לכך פתרון! | הרב אליהו רבי