למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה

תקציבים לבניית הכוח הוקפאו ומעט מדי לוחמים הוכשרו • בכירים במשטרה: "עם בנט היה תהליך; לפיד בא ולצערנו הכל נעצר" • לשכת רה"מ: "שקר מוחלט"

למרות לקחי שומר החומות: המשמר הלאומי נכנס להקפאה אילוסטרציה

הקמת "המשמר הלאומי הישראלי", שנועד לחזק את ביטחון הפנים כלקח ממבצע שומר החומות, נעצרה בתקופת כהונתו של ראש ממשלה היוצא יאיר לפיד - כך דווח ב"ישראל היום" ממקורות בכירים במשטרה.

גורם בכיר אמר כי "לא נעשה כמעט כלום. מתוך 2,000 אנשי מילואים מיומנים, שאמורים להוות את 'אגרוף המחץ' המיידי בעיתות חירום, הוכשרו כ־200 בלבד".

ב־14 ביוני השנה, הכריז ראש הממשלה דאז נפתלי בנט על יציאתו לדרך של המשמר הישראלי כחלק ממשמר הגבול. הקמתו, כך הסביר בנט, באה בעקבות הפקת הלקחים ממבצע שומר החומות וכדי לחזק את ביטחון הפנים והביטחון האישי של אזרחי ישראל. עוד הודגש כי "המשמר הישראלי יהיה כוח מיומן ומאומן, שיוכל לפעול בכמה זירות בו־בזמן ולהתמודד עם הפרות סדר ותרחישי חירום".

כמו כן, סוכם שמשמר הגבול והמשמר הלאומי יורכבו מכמה כוחות, ביניהם אנשי הסדיר והקבע של מג"ב, כוח שכבר במהלך שנה זו אמור היה להתעצם בהיקף חסר תקדים של מאות לוחמים; כוח מילואים שהוקם מחדש; וכ־20 פלוגות לחימה שכבר קיימות.

בשנים הקרובות היו אמורות להתווסף 26 פלוגות לחימה שמצוידות באמצעים מתקדמים, לאור הציוד החלקי של פלוגות מילואים במג"ב בשומר החומות. נוסף עליהם, סוכם שהמשמר יכלול כוח של מתנדבי "המתמיד", כ־8,000 איש בפריפריה, שאליהם אמורים להצטרף כ־1,500 מתנדבים בשנים 2023-2022.

בין הבטחות למציאות

המרכיב העיקרי במשמר הלאומי אמור להתבסס על כוח מתנדבים חדש הנקרא "פלוגות חוד", שיהיה מורכב עד סוף השנה מ־1,000 לוחמי מילואים ויוכפל ל־2,000 לוחמים בשנת 2023.

לוחמי הפלחו"ד אמורים להיות מיומנים וזמינים להקפצה מיידית בהתמודדות עם הפרות סדר בתרחישי חירום, ולהחזיק בביתם ציוד לחימה במטרה לשפר משמעותית את זמני ההגעה בחירום של הכוחות, עד לגיוס מאסיבי של יחידות המילואים של מג"ב.

אלא שהבטחות והצהרות לחוד, ומציאות לחוד. מקור בכיר ששוחח עם "ישראל היום" ציין: "עם בנט הובלנו את התהליך, ופתאום זה התפרק. לפיד בא, ולצערנו הרב הכל נעצר: המשאבים נעצרו, ההקצאות נעצרו".

הגורם הוסיף: "לא היה מי שינהל את זה, לפיד לא היה יכול להעביר תקציבים, ותקציב לשנת 2023 לא קיים עדיין. לכן כרגע אנחנו תקועים".

"כמעט לא נעשה כלום"

בינתיים, במשטרה מנסים לתחזק את הקיים. המשמר הלאומי מונה כיום מפקדה בת כ־50 מפקדים ושתי חטיבות בלבד: חטיבה לביטחון הפנים המורכבת מלוחמי קבע וסדיר, המונה כ־300 לוחמים; והחטיבה הטקטית הקיימת, שייעודה לטפל באירועי טרור ובהפרות סדר ולסייע למחוזות המשטרה בעיתות משבר.

חטיבה זו גדלה בכ־150 לוחמים בלבד. מי שנותר הרחק מאחור אלו הם "פלוגות החוד". מתוך 2,000 איש הוכשרו עד כה 200 לוחמים בלבד בשל מצוקה תקציבית. נוסף על כך, צריכות לקום עוד עשר פלוגות מילואים למשימות שגרתיות של ביטחון שוטף.

"לא עשינו כמעט כלום", מודה מקור משטרתי בכיר. "אנחנו צריכים להמשיך להקים את החטיבות הסדירות ואת חטיבות המילואים שקבענו. אנחנו צריכים להגיע ל־2,000 לוחמי פלחו"ד, ולהקים עוד עשר פלוגות מילואים לטובת תעסוקות מבצעיות".

בסך הכל, אומרים בכירים במשטרה, המשמר הלאומי צריך לגדול בשלש חטיבות מבצעיות סדירות, שיוכלו לפעול באופן אפקטיבי ברחבי המדינה. "כדי שזה יקרה, יש להוסיף למשמר הלאומי כיום כ־3,000 לוחמים", אומר בכיר במשטרה.

מלשכת רה"מ נמסר בתגובה: "מדובר בשקר מוחלט. הקמת המשמר הלאומי היא משימה בהובלת המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל". עוד נמסר מהלשכה: "המל"ל מתוקף תפקידו מקיים בחינה ומעקב אחר יישום הנחיית ראש הממשלה. החודש התקיים דיון סטטוס במל"ל, וניכר שיש התקדמות משמעותית והמשך תכנון הפעילות בתחום".

מבקר המדינה פרסם דו"ח מיוחד הטיפול בשבויים והנעדרים
השלכת מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים: 13 מבוקשים נעצרו | צפו בתיעוד
בלב קלקיליה: 8 מבוקשים נעצרו הלילה ברחבי יו"ש | צפו
החרימו כספי טרור: הלילה נעצרו עשרה מבוקשים ברחבי יו"ש
מהנדס ערבי מירושלים הוא המחבל שביצע את פיגוע המטענים
נעצר בגין השלכת בקבוק תבערה - ותבע את המשטרה על מעצר שווא
סוכל פיגוע מטען נפץ בתוך ישראל שהוכוון ע"י פעילי טרור
תרגיל צבאי יחל מחר בגבול לבנון
הערכת אמ"ן ל-2023 נחשפת: אלו האיומים על ישראל
"נמנע פיגוע רחב": שני שוטרים נורו ונדרסו בכפר קאסם