נתניהו ביחס לתאריך יצור החיסון: "עד סוף הרבעון הראשון"

ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר במרכז השליטה של המחלקה לטיפול בחולי קורונה, במרכז הרפואי ״שערי צדק״ בירושלים. בהזדמנות זו, התבטא נתניהו במגוון נושאים. כל הפרטים:

נתניהו ביחס לתאריך יצור החיסון: "עד סוף הרבעון הראשון" נתניהו בשערי צדק

ראש הממשלה נתניהו, פרויקטור הקורונה הלאומי פרופ' גמזו ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' לוי קיבלו סקירות מפי ראשי המרכז הרפואי "שערי צדק" פרופ' יונתן הלוי ופרופ' עומר מרין, צוותי הרפואה ובכירים נוספים, על היערכות בית החולים לקליטת חולי קורונה נוספים והאתגרים עמם מתמודדים הצוותים הרפואיים בטיפול בחולי הקורונה.

ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו פה בסיור בבית חולים "שערי צדק" עם פרופ' גמזו, מנכ''ל משרד הבריאות ואיתך ד"ר מרין. התרשמתי מהרחבת בית החולים, מהדרך שבה אתם מוסיפים יכולת קבלת חולים וכמובן מהעבודה של האחיות והרופאים. אני מאוד מודה לכם על הטיפול בקורונה".

עוד הוסיף נתניהו: "יש לנו חדשות טובות שנותנות תקווה, וגם חדשות פחות טובות. החדשות הטובות הן שאנחנו בהחלט מתקדמים, כפי שאתם יודעים, למציאת החיסון במכון הביולוגי. אני מברך על כך. שוחחתי היום עם צוות המכון והנחיתי אותם להתחיל להקים כבר את מפעל הייצור, במקביל לניסויים שיעשו באנשים הראשונים".

עוד התייחס נתניהו לפיתוח החיסון: "צריך להבין שכשמדינות אחרות עושות את זה, אנחנו בעצם מממנים להם את הקמת המפעלים ופיתוח התרופות או פיתוח החיסונים אצלם, כשאנחנו קונים אופציות על תרופות אצל חברות שונות. הנחיתי לעשות בדיוק את אותו הדבר אצלנו. מדינת ישראל מצטרפת לאותן מדינות שמפתחות חיסון, והדבר הזה ייתן לנו משאבים ויכולת לפעול, ובמקביל להכין כבר את ייצור החיסון במידה ונגיע אליו".

ראש הממשלה התייחס לבשורה הפחות טובה: "שנית, אני רוצה להגיד כאן שקיבלנו אתמול בקבינט הקורונה פה אחד את ההמלצות של פרופ' גמזו. אנחנו יודעים, כפי שאמר פרופ' גמזו, שאין מדינה ברמת התחלואה הגבוהה שלנו שלא הטילה סגרים, אבל אנחנו ערים למצב הכלכלי-חברתי, על כן אנחנו עושים מאמץ בשבוע-שבועיים הקרובים להוריד את התחלואה באמצעים אחרים. אני חושב שאם כולנו נשתמש בכלים הללו - אנחנו גם נצליח."

עוד אמר ראש הממשלה ביחס לפרויקטור גימזו: ״שמעתם עכשיו את פרופ' גמזו מסביר שאנחנו מנסים להימנע מהטלת סגר כללי ועושים את כל הצעדים האפשריים להימנע מזה, אבל ברור שאם יהיה צורך בכך אנחנו נעשה את זה, אנחנו נראה אם רמת התחלואה יורדת".

עוד התייחס נתניהו בנוגע לסגרים העלולים לקרות כתוצאה מתחלואה גבוהה: "אנחנו מכוונים למצב שגם אם נצטרך להטיל מגבלות ארציות או סגרים מקומיים אנחנו רוצים שבקצה הסגר הזה נצא כשיש לנו "שובר גלים". "שובר גלים" זה מערך המשל"ט שיכול לעקוב אחרי מאות חולים, לא אלפי חולים - מאות חולים, לאתר אותם ולקטוע את שרשרת ההדבקה. במקביל לזה שאנחנו עומדים כאן ופועלים באמצעים שאמרנו. אנחנו מקימים את "השובר גלים" הזה כרגע, צה''ל מקים אותו, ואני מאמין שהוא גם ישלים אותו תוך שלושה עד ארבעה שבועות. לכן, אנחנו נותנים הזדמנות למחלה לפעול בדרך אחרת לפני שאנחנו מפעילים אמצעים ארציים או סגרים מקומיים.״

בנוגע לשאלה מתי יגיע החיסון? אמר רה״מ נתניהו: ״כרגע הולכים להיות שלושה שלבים:

1) הפאזה הראשונה, השלב הראשון זה ניסוי במאה בני אדם.
2) השלב השני זה ניסוי באלף אנשים.
3) השלב השלישי זה ניסוי ב-30 אלף שזו הדרישה הבינלאומית.

הניסוי עד אלף בני אדם יסתיים עד סוף השנה, הניסוי ב-30 אלף איש - במידה שנעבור את שני השלבים הראשונים ומבחן הבטיחות שעובר צמוד להם, יהיה עד סוף הרבעון הראשון. אני לא רוצה לחכות את כל הזמן הזה, וכפי שאמרתי לכם הנחתי להתחיל לגייס אופציות ממדינות שונות ומגורמים שונים, במידה שנצלח את כל הדברים האלה ברבעון - יהיה לנו כבר מפעל שמתחיל לייצר בעצם.

המכון הביולוגי בישראל עבר את כל השלבים של הניסוי בבעלי חיים, לדעתי יותר ממקומות אחרים לפני שהוא מגיע לניסוי בבני אדם. אבל הניסוי הזה הוא סטנדרטי לכל תרופה.״

במענה לשאלה על התקציב הוסיף רה״מ: ״המפלגות החרדיות אמרו שלא צריך ללכת לבחירות ושצריך להעביר תקציב. וסייים נתניהו: "התקציב החד שנתי הוא מיידי, אפשר להעביר אותו בשבוע הבא כבר בממשלה".

צפו: הבחור החרדי שהחלים: "אני סבלתי"
מצב חירום • גמזו: "זה מחייב הידוק נוסף"
שיא של כל הזמנים במצב חולי הקורונה בישראל!!! העדכון ממשרד הבריאות מתעכב
בשביל לצאת מהסגר: "12% מהנבדקים כיום מאומתים, נצא מהסגר – כשנרד מ7%"
ח''כ בנט: "מסכות הן קו ההגנה הראשון שלנו, ויש ראיות מדעיות חזקות מאוד להשפעתן"
עדכון משרד הבריאות: 4,152 נדבקים • 17 נפטרים
פרויקטור הקורונה, הפרופסור רוני גמזו, בסיור במחלקת הקורונה של וולפסון
"ההנחיות ליום כיפור" - הגר"י זילברשטיין אישר
עדכון משרד הבריאות: 2,565 מאומתים חדשים מאתמול
מתי ניתן להוריד את המסיכה?