הצעת חוק: צו הבאה לעובדי ציבור הנעדרים מועדות הכנסת

בעקבות היעדרותו של מנהל מקרקעי ישראל מדיון בוועדת הכספים, הונחה הצעת חוק בעקבות המקרה

הצעת חוק: צו הבאה לעובדי ציבור הנעדרים מועדות הכנסת מליאת הכנסת

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, הבוקר התרחשה דרמה בוועדת הכספים כאשר למרות שהדיון הקודם נדחה על מנת שיוכל להשתתף, יעקב קוינט, מנהל מקרקעי ישראל לא הגיע לדיון ועדת הכספים לעניין הזינוק במחירי הדיור בישראל.

בעקבות זאת, הוכנה הצעת חוק חדשה על ידי התנועה למשילות ודמוקרטיה יחד עם התנועה לאיכות השלטון, ואף הונחה על שולחן הכנסת, כאשר בין יוזמיה יש מספר גדול של חברי כנסת מהאופוזיציה יחד עם חברי כנסת מהקואליציה.

הצעת החוק נועדה כדי לחזק את הכנסת ולאפשר לה לבצע את תפקידה כמפקחת על הרשות המבצעת. על פי הצעת החוק לועדות הכנסת תהיה אפשרות לזמן גורמים ממשלתיים שונים ואף לחייב אותם לבוא. זאת בניגוד למצב הקיים כיום בו עובדי ציבור ממשרדי ממשלה שונים מרשים לעצמם לא להופיע לישיבות ועדות הכנסת על אף שזומנו אליהן מבעוד מועד.

על פי הצעת החוק קיימת חובה על כל עובד ציבור להתייצב לדיונים של ועדות כנסת אם זומן כדין וכן עליו לספק לועדה מידע, מסמכים ודוחות בתחום סמכותו. ועדת הכנסת תוכל להטיל עיצום כספי או להוציא צו הבאה לעובדי ציבור אשר לא יעמדו בחובתם להגיע לועדות הכנסת או למסור להן מידע.

מהתנועה למשילות ודמוקרטיה נמסר: "סמכויות הפיקוח של הכנסת על הממשלה הוא תנאי חיוני לכל מדינה דמוקרטית, ובפרט במציאות הפוליטית הישראלית. הצעת החוק, שנוסחה בשיתוף פעולה בין ארגונים מכל קצוות קשת הדעות, נותנת מענה לבעיה החמורה של היעדר פיקוח מספיק".

לסיום מסרו כיף "אנו תקווה כי כפי שארגוני החברה האזרחית ידעו לשתף פעולה לצורך ניסוח הצעת החוק החשובה הזו, כך ידעו גם הקואליציה והאופוזיציה לשתף פעולה לצורך קידום האינטרס המשותף של חיזוק מעמד הכנסת וסמכויות הפיקוח שלה".

.

בדרך לפריימריז בציונות הדתית - הוקמה הועדה הציבורית
"טיבי יועצו של ערפאת הוא שותפך": בן גביר מגיב ללפיד
"דיונים פופוליסטיים": מקלב על כינוס הועדה לדיון בחוקי פיזור הכנסת
"יהדות התורה לא תיכנס עם השמאל": לשכת גפני בתגובה לפרסומים
חוק האקלים של גילה גמליאל, אושר בקריאה טרומית במליאת הכנסת
"המשטרה חייבת לתת תגבור": מקלב על החיפושים אחר מוישי קלינרמן
"ללא בושה": הקואליציה הפילה את חוק הריבונות של סמוטריץ'
"יום שמחה": גפני בנאום סוער במליאת הכנסת
הקואליציה הפילה את חוק הריבונות של סמוטריץ'
הצעת החוק לפיזור הכנסת אושרה בקריאה טרומית