הצעת חוק: צו הבאה לעובדי ציבור הנעדרים מועדות הכנסת

בעקבות היעדרותו של מנהל מקרקעי ישראל מדיון בוועדת הכספים, הונחה הצעת חוק בעקבות המקרה

הצעת חוק: צו הבאה לעובדי ציבור הנעדרים מועדות הכנסת מליאת הכנסת

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, הבוקר התרחשה דרמה בוועדת הכספים כאשר למרות שהדיון הקודם נדחה על מנת שיוכל להשתתף, יעקב קוינט, מנהל מקרקעי ישראל לא הגיע לדיון ועדת הכספים לעניין הזינוק במחירי הדיור בישראל.

בעקבות זאת, הוכנה הצעת חוק חדשה על ידי התנועה למשילות ודמוקרטיה יחד עם התנועה לאיכות השלטון, ואף הונחה על שולחן הכנסת, כאשר בין יוזמיה יש מספר גדול של חברי כנסת מהאופוזיציה יחד עם חברי כנסת מהקואליציה.

הצעת החוק נועדה כדי לחזק את הכנסת ולאפשר לה לבצע את תפקידה כמפקחת על הרשות המבצעת. על פי הצעת החוק לועדות הכנסת תהיה אפשרות לזמן גורמים ממשלתיים שונים ואף לחייב אותם לבוא. זאת בניגוד למצב הקיים כיום בו עובדי ציבור ממשרדי ממשלה שונים מרשים לעצמם לא להופיע לישיבות ועדות הכנסת על אף שזומנו אליהן מבעוד מועד.

על פי הצעת החוק קיימת חובה על כל עובד ציבור להתייצב לדיונים של ועדות כנסת אם זומן כדין וכן עליו לספק לועדה מידע, מסמכים ודוחות בתחום סמכותו. ועדת הכנסת תוכל להטיל עיצום כספי או להוציא צו הבאה לעובדי ציבור אשר לא יעמדו בחובתם להגיע לועדות הכנסת או למסור להן מידע.

מהתנועה למשילות ודמוקרטיה נמסר: "סמכויות הפיקוח של הכנסת על הממשלה הוא תנאי חיוני לכל מדינה דמוקרטית, ובפרט במציאות הפוליטית הישראלית. הצעת החוק, שנוסחה בשיתוף פעולה בין ארגונים מכל קצוות קשת הדעות, נותנת מענה לבעיה החמורה של היעדר פיקוח מספיק".

לסיום מסרו כיף "אנו תקווה כי כפי שארגוני החברה האזרחית ידעו לשתף פעולה לצורך ניסוח הצעת החוק החשובה הזו, כך ידעו גם הקואליציה והאופוזיציה לשתף פעולה לצורך קידום האינטרס המשותף של חיזוק מעמד הכנסת וסמכויות הפיקוח שלה".

.

הכנסת אישרה את מינויו של ח"כ אלי אבידר לשר
ח''כ אייכלר: "לעשות שיימינג לראשי הערים שלא רוצים חרדים"
"מתחנן בפני נפתלי בנט - תתיר לי את הנדר ותפתח מה היה בפגישה"
צפו: ח''כ ארבל בפיוט על הממשלה
ח''כ מקלב דורש: דיון עם בנט על תקציב המדינה
ממשלה מיותרת: הקואליציה הקימה 5 וועדות נוספות
דרעי: "הממשלה הזאת מחריבה את ההישגים הגדולים שהבאנו לפריפריה"
נתניהו: "הממשלה מעלה מיסים כדי לתת 50 מיליארד ש״ח למנסור עבאס"
"שם על הכוונת את משפחות ברוכות הילדים, הציבור החרדי ועולם התורה"
אייכלר על ימינה: התרחקו מהרבנים שלהם ונלחמים נגד אותה יהדות נאמנה