רוסיה תספק לאיראנים לוויין שיוכל לרגל אחר בסיסים בישראל

הוושינגטון פוסט מדווח שרוסיה נערכת לספק לאיראן מערכת לוויינית מתקדמת שתאפשר לה לעקוב אחר מטרות צבאיות ובסיסים ברחבי המזרח התיכון ומעבר לו

רוסיה תספק לאיראנים לוויין שיוכל לרגל אחר בסיסים בישראל לויין אילוסטרציה

עיתון ה'וושינגטון פוסט' דיווח הלילה כי רוסיה נערכת לספק לאיראן מערכת לוויינית מתקדמת, שיעניק לאיראנים יכולת חסרת תקדים לעקוב אחר מטרות צבאיות ברחבי המזרח התיכון ומחוצה לו. גורמים רשמיים בארה"ב ובמזרח התיכון תודרכו על פרטי ההסכם.


על פי התכנית, רוסיה תשלח לאיראנים את הלוויין "קאנופוס-וי" מתוצרתה, המצויד במצלמה ברזולוציה גבוהה, שתשפר מאוד את יכולות הריגול של איראן. המצלמה בין היתר תאפשר פיקוח רציף על מתקנים, החל מבתי זיקוק לנפט במפרץ הפרסי, בסיסי צה"ל, וכלה במתקנים של כוחות אמריקניים בעיראק.


על אף ש-"קאנופוס-וי" משווק כלוויין לשימוש אזרחי, בכירים בצבא האיראני היו מעורבים מאוד ברכישתו. מנהיגי משמרות המהפכה האסלאמית ערכו מספר פעמים נסיעות לרוסיה מאז 2018 כדי לסייע במשא ומתן על תנאי הרכישה, כך מסרו הגורמים לוושינגטון פוסט. מומחים רוסים נסעו לאיראן כדי לסייע באימון צוותי קרקע שיפעילו את הלוויין מתוך מתקן חדש שנבנה סמוך לעיר קראג' שבצפון איראן.


חשיפת התכנית מגיעה לקראת פגישתם הראשונה של נשיא ארמות הברית ג'ו ביידן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשבוע הבא בז'נבה. השיגור הקרב ובא של לוויין איראני מתוצרת רוסית יתווסף לרשימה ארוכה של נושאים שנויים במחלוקת והקשו על היחסים בין מוסקבה לוושינגטון, (כולל פעולות הסייבר הרוסיות האחרונות שנועדו לפגוע ולהתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב).

היעדר השקעה באנרגיה נקייה פוגע במאבק בשינויי האקלים והעוני
לבנון: קרבות ברחובות בין חיזבאללה לצבא
ארה"ב: מטוס התרסק בקליפורניה
אגם מוריין בפעולה; מהיפים שבקנדה
בשל מחסור בדלק: רשת החשמל בלבנון קרסה
הכנסת ספר תורה בברדיטשוב שבאוקראינה • גלריה
לאחר 117 שנה: הנחת אבן פינה לבית הכנסת העתיק ברוסיה • גלריה
שר התפוצות: "החלטה הפוגעת עמוקות בחופש הדת באירופה"
השרה להגנת הסביבה בדובאי: רגע של הזדמנויות מצד אחד, ודאגה מצד שני
תקלה עולמית: הוואטסאפ נתקע