מדיניות הסבבים כשלה: ישראל צריכה לרדוף את מנהיגי החמאס

אי אפשר להגיע לחלקי הבנות עם ארגון הטרור ולשמור עליו חצי מורתע • בעזה מתמקדים ביתר שאת בגיוס מחבלים ושואפים לגייס תושבים מהנגב הסובלים מהזנחה

מדיניות הסבבים כשלה: ישראל צריכה לרדוף את מנהיגי החמאס מנהיג חמאס יחיא סינוואר

פיגועי הטרור האחרונים חידדו את קריסת הקונספציה של הדרג המדיני בישראל שמתודלקת על ידי מערכת הביטחון כבר יותר מעשור. המחשבה, שאפשר להגיע לחלקי הבנות עם חמאס דרך מצרים וקטאר ולשמור על ארגון הטרור חצי מורתע, התגלתה כחסרת בסיס. חמאס נהנה משקט, מהקלות ומכסף מזומן ברצועת עזה – ובו זמנית מנסה להבעיר את ירושלים ויו"ש, וממשיך בהסתה ברשתות החברתיות. כך פורסם ב'ישראל היום'.

רצועת עזה אמנם שומרת על רגיעה יחסית בחודשים האחרונים (בינואר שוגרה רקטה אל מול חופי ישראל), אך מדובר בשקט מדומה. אתמול החלה חלוקת המענק הקטארי החודשי לכמאה אלף משפחות והיום השליח של דוחא, מוחמד אל-עמאדי, הגיע לרצועה כדי להיפגש עם בכירי חמאס. לארגון יש דרישות רבות. לצד הגדלת מספר העזתים העובדים בישראל, ברשות המים של ממשל חמאס קראו לקהילה הבינלאומית להאיץ את הקמתו של מפעל להתפלת מי ים. כך שהתוכנית היא להתבצר ברצועה ובינתיים להשיג אחיזה פוליטית וצבאית ביו"ש ובירושלים, ואף בתוך תחומי הקו הירוק.

רק לפני כמה ימים פורסם כי חקירה של השב"כ והמשטרה חשפה פעילות של חמאס בירושלים שאותה הוביל חאלד סבאח ושמומנה על ידי בכירי הארגון היושבים בטורקיה. הפעילים נעצרו בחשד להעברת כספים למשפחות של מחבלים. גם ביו"ש סוכלו בחודשים האחרונים תשתיות של חמאס שהתכוונו להוציא לפועל פיגועי טרור.

מתמקדים בחולייה החלשה

מאז שומר החומות, חמאס וארגוני הטרור בעזה מתמקדים ביתר שאת במגזר הערבי בישראל במטרה לגייס מחבלים לפיגועי טרור. מוקדם יותר החודש, הוקם בעזה גוף שמטרתו "לתמוך בערביי 48 במאבקם". רובם המוחלט של ערביי ישראל הם אזרחים שומרי חוק, ועל כן חמאס וארגוני הטרור סימנו את הנגב, הסובל במשך שנים מהזנחה וכאוס, בתור החוליה החלשה.

על אף שהמחבל מהפיגוע בבאר שבע ידוע בתור תומך דאעש, ניסיון העבר מלמד כי אנשי ארגון הטרור לא פוסלים שיתוף פעולה עם חמאס. כך, למשל, דאעש בסיני זכה לגיבוי עורפי לאורך השנים ברצועת עזה בזכות מנהרות ההברחה ברפיח. לכל הפחות, אותו מחבל היה חשוף להסתה הנרחבת של חמאס ברשת. כך או אחרת, דובר חמאס מיהר לרכוב על הפיגוע והצהיר כי הוא מבטא את דרכו של מנהיג הארגון, שייח' אחמד יאסין, שאתמול מלאו 18 שנה לחיסולו.

בה בעת, חמאס ממשיך בניסיונות להשתלב במערכת הפוליטית הפלשתינית ביו"ש. אנשיו ניסו לחבור לאחרונה לרשימות מועמדים ללא שיוך ארגוני בבחירות המקומיות. בהמשך לכך דווח כי מערכת הביטחון, ככל הנראה בשיתוף פעולה עם הרשות הפלשתינית, עצרה כמה מהם.

לא רק איראן

על רקע דברים אלה, הולך ומתברר שההנהגה הישראלית מתקרבת ליום שבו תצטרך להכריע לגבי שלטון חמאס בעזה – ולזנוח את מדיניות הסבבים שנחלה כישלון אסטרטגי.

המציאות מוכיחה כי חמאס מתעצם מסבב לסבב, ובין לבין עושה הכול כדי להבעיר גזרות נוספות. לכן כפי שבממשלה מצהירים שיש לתקוף את "ראש התמנון האיראני" ולא להתמקד בזרועות, כך יש להתייחס לחמאס. ממש כמו איראן, סינוואר, הנייה ובכירים אחרים בארגון יושבים בבטחה בעזה, בקטאר ובטורקיה – בעוד שישראל נלחמת בטרור רצחני בשטחה.

יש מי שיטען שהמערכה החשאית מול איראן חשובה יותר, שדחוף יותר להגיע להבנות עם קטאר בנוגע להצבת רדארים להתרעה מפני מל"טים של איראן, כפי שדווח באתר הסעודי אילאף. אך ממש כפי שישראל פועלת נגד מל"טים איראניים, כפי שפורסם ברשת אל-מיאדין, כך עליה לפעול ישירות מול מוקדי חמאס בטורקיה, בקטאר ובעזה. אחרת היא תגלה שהחזית הדרומית לא פחות מסוכנת מזו שבצפון.

תחת מתקפת אש כבדה: נעצרו 17 מבוקשים
ביידן לא מחכה: לפיד רמז שיקשיח עמדות מול איראן
עצוב: פעוטה נחנקה ונפטרה בשכונה החרדית
סיכום חדשות השבת: איראן הודיעה על חידוש שיחות הגרעין
ריססה גרפיטי על בית כנסת ונעצרה
ניצול הלינץ' תחת חקירות קשות ומניעת שינה: "אודה בשב"כ ברצח היטלר"
עשרות ח''כים למפכ"ל וראש השב"כ: אפשרו לעצור הלינץ' לפגוש עו''ד
מורים בתיכון בעכו הסיתו ברשת נגד ישראל - וזומנו לשימוע
ארבל: "יש רגעים שבהם אי אפשר לשתוק"
הכירו: דחפור על שלט בצה''ל