החל מחצות: יוסר התו הירוק ממקומות רבים

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב (העבודה): "אני שמח שהגענו להסכמה להרחיב את ההקלות בצורה יותר משמעותית. זה מתכתב עם הבקשה שלנו בשבועות האחרונים להפריד בין שטחי...

החל מחצות: יוסר התו הירוק ממקומות רבים

יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב (העבודה): "אני שמח שהגענו להסכמה להרחיב את ההקלות בצורה יותר משמעותית. זה מתכתב עם הבקשה שלנו בשבועות האחרונים להפריד בין שטחים סגורים לשטחים פתוחים. אמליץ לחברי הוועדה לאשר את התקנות לפרק זמן משמעותי, שכן נעשו פה הקלות משמעותיות תוך אימוץ עמדתה של הוועדה".

"קיבלנו סקירה מפורטת על הצדקות ונתונים מחקריים. זה מחייב את המדינה בתקופה הזו להסדיר את מקור ההסמכה לתו ירוק בחקיקה ראשית. לצערי הממשלה לא טרחה בחודשים האחרונים להציע תיקון בהקשר הזה לחוק הקורונה הגדול", הוסיף.

עוד פנה למשרד הבריאות וביקש כי יימצא פתרון יותר ממוסד לאנשים עם מוגבלות בנוגע לפטור מעטיית מסיכות.

עוד אמר כי התקנות שאישרה הוועדה מחייבות תו ירוק לעובדים במקומות שונים ותהיה בעיה להבדיל באכיפה בין לקוחות לעובדים.

אילנה גנס, ראש מטה שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות: "התיקון כולל גם הוראת שעה הנוגעת להנפקת תו ירוק. אנחנו בסיטואציה שהרבה החלטות מקצועיות לגבי הגדרת מחלימים נכנסו מאוחר והזמן שנותר למחשוב משרד הבריאות להיערך להוציאן לפועל לא היה ריאלי. זה מכניס להוראת שעה שבה מחויבים לכבד גם תעודת קורונה והסריקה של התו הירוק תיכנס לתוקפה מה-17.10. תעודת הקורונה מתעדת חיסונים והחלמות- כל המידע הרלוונטי בנוגע לקורונה".

ח"כ אורי מקלב זעם: "יש פער גדול בין מה שפורסם למה שאפשר לעשות בפועל. אלו שיש להם תעודת מחלים אין להם דרך לקבל אותן אם אין להם אינטרנט או טלפון חכם".

היו"ר ח"כ קריב הצטרף לדבריו וביקש ממשרד הבריאות לשקול לתת הוראה מנהלית ולאפשר הפקת תעודות הקורונה בקופות החולים.

ח"כ גבי לסקי (מרצ) והיו"ר ח"כ קריב ביקשו לברר האם המידע מהברקודים נאגר ואיזה מידע עובר בעת סריקת הברקודים. מנדלוביץ' השיבה כי "כל המידע שנסרק מהברקוד לא נשמר אצלנו. מה שמוסתר בקוד הוא רק המידע הספציפי של האדם נושא התעודה ת.ז ותוקף".

לשאלת היו"ר ח"כ קריב מה יעשה במקרה של בית כנסת הפועל בשבת ולא יכול לבצע סריקה, השיבה עדי כי יש החרגה לבית כנסת בשבת.

פרופ' חגי לוין מאיגוד רופאי בריאות הציבור בהסתדרות הרפואית: "מבחינת הגדרת מחלים לא צריך לקדש רק את בדיקת הPCR. צריך לתת מענה למקרים חריגים כמו לאדם שחלה לאחר שכל משפחתו חלתה ולא עשה PCR. ועדת חריגים מקצועית חשובה. כמו כן, עוד לא ראינו ניתוח לגבי גילאי 16-12 וייתכן שניתן יהיה להיות מקלים יותר גם לגביהם".

עוד אמר: "חשוב שתהיה הפקת לקחים ממה שהיה. אנחנו לא רואים סיבה למה לא ניתן היה לשאול ספרים גם קודם לכן. גם לגבי האטרקציות בחוץ. זה לא רק ירידת התחלואה אלא סיכון נמוך. מאוד ייתכן שנראה גל נוסף ויש לשדר לציבור את המסר שדברים יכולים להשתנות".

אורן פסטרנק מ"מחאת הריבון": "בפועל מבצעים בדיקות למי שלא חוסן אך מזיזים אותו מהתפקיד לתפקיד נמוך יותר ובכך כופים חיסונים".

כדוגמא הביאה מיילדת בת 58 אשר חוששת מהחיסון: "היא מוכנה להיבדק כל יום אך למרות זאת מזיזים אותה מתפקידה. זו כפייה. בנוסף, כל בוס מחליט על פער שעות אחר לבדיקות, למרות שבתקנות כתוב שנדרשים לבדיקה כל 84 שעות".

בהתייחסו לקשיי האכיפה ביחס לאנשים עם צרכים מיוחדים המקבלים פטור מעטית מסיכה אמר קריב: "אי אפשר לתת לכל מי שיש לו פטור ממסכה להיאבק עם פקחים. יש מצבים רפואיים שאתם יכולים להוציא לגביהם הנחיות לקופ"ח שרופא המשפחה יוכל להוציא את הפטור. אנחנו 18 חודשים עם המגיפה ועכשיו דועך קצת הגל, תפנו את הזמן לטפל בזה. המלצתי לחברתי יו"ר ועדת הבריאות, שלא לאשר את התקנות הללו לחובת העטייה אם לא תהיה הסדרה של הפטור. שרופא מחוזי יחתום או מנהל רפואי של קופ"ח".

אילנה גנס השיבה כי "מנסים למצוא פתרון כמו רשימה של מצבים רפואיים והיום עמדת חטיבת הרפואה היא כי כל עוד אין רשימה זה לא נכון שזה יעבור לרופאים".

היו"ר ח"כ קריב סיכם את הדיון: "קיימת חרדה בציבור בנוגע לחיסון ילדים וראוי היה לפתור את כל הילדים מתחת לגיל 18 מתשלום על הבדיקות. אני מאוד מוטרד מהרחבה וולונטרית של התו הירוק כדוגמת ביה"ח רמב"ם ואנחנו רואים זאת גם בגופים שלטוניים אחרים. צריכה לצאת הבהרה ברורה שאין הרחבה וולונטרית כזו. יש מערכת דיווח לרופאים על כל תופעת לוואי ויש לעקוב על כך".

לסיום אמר: "אמליץ לחברי לאשר את התקנות כמו שהן. אני מצפה לקבל תיקון ביום ראשון יחד עם התקנות האחרות שיגיעו אלינו ביחס למקומות העבודה, ואם לא, הוועדה לא תאריך יותר את תקנות התו הירוק במקומות עבודה. כמו כן נחכה לתיקון סוגית המסעדות בשטחים פתוחים בהתאם להסכמות עם הממשלה".

יו''ר וועדת חוקה ח''כ קריב
צפו: צעירים ניסו לשדוד חלפן כספים בבני ברק
רעידת אדמה הורגשה בארץ
בני ברק: ילד ננעל ברכבו של מתנדב ידידים
בנט קבע: הגבלות הכיתה הירוקה על ערים צהובות
בן 14 נפגע מרכב בביתר עילית
משרד החקלאות: בעוד 6 שנים לא יהיו כלובים
ועדת הכלכלה אישרה את התכנית להגברת אכיפה בנת"צים
ועדת הכלכלה אישרה: יבוטל המחיר המרבי לשעת חניה
יתושים נגועים בנגיף קדחת מערב הנילוס התגלו בנחל הקישון ובעפולה
אושר החוק שיביא לראשונה רכבת תחתית בישראל