הילולת צדיקים: רבי רפאל יצחק ענתבי טבוש זצ''ל

רבי רפאל יצחק ענתבי טבוש זצ''ל היה חכם עצום למרות שהיה עיוור, בקי בנגלה ובנסתר, מגדולי פייטני ארם צובא • חיבר למעלה מ-400 פיוטים • מחבר הפיוט "עזרני אל חי"

הילולת צדיקים: רבי רפאל יצחק ענתבי טבוש זצ''ל

הפיוט 'עזרני אל חי' שהתקבל אף בחב''ד ומבוצע על ידי אברהם פריד

אחד מפיוטי בעל ההילולה

כידוע הפיוט השירה והזמרה לבורא הינם אמצעי מרכזי לקרב את ללבות ישראל לבורא. ולכן בעל ההילולה עסק רבות בכך לקרב את לבבות עמו לבוראו בעזרת השירה והפיוט.

קורות חייו:
רבי רפאל נולד ליצחק ענתבי בעיר חלב שבסוריה. בצעירותו התעוור ונעזר בתלמידיו מבית המדרש "עבוד הררי", לשם העלאת שיריו על הכתב. על אף המגבלה הזאת, היה רבי רפאל בקי בנגלה ובנסתר, וידיעותיו ולמדנותו מצאו את ביטוין במאות השירים שחיבר.

בשנת 1893 ביקר בירושלים לרגל טקס הכתרתו של הרב יעקב שאול אלישר לתפקיד הראשון לציון, והוא כתב שיר מיוחד עבור האירוע והכשיר שתי מקהלות לשיר אותו. שם השיר הוא "ישא ברכה" כשם ספרו וכינויו של הרב אלישר. בסוף ימיו עבר להתגורר בקהיר שבמצרים שם נפטר בג' בכסלו תרע"ט.

פיוט ושירה:
רבי רפאל יצחק ענתבי היה משורר פורה במיוחד שחיבר למעלה מ-400 פיוטים. מסופר עליו שאף בעת שהיה משוחח שיחת חולין עם אנשים היה מתבל דבריו בחרוזים ולעיתים אף היה כותב שיר על השיחה. לאחר עלייתו ארצה לירושלים היה בין ראשי המפיצים את מסורת שירת הבקשות של יהודי אר"ץ, ועד יומו האחרון הוסיף עוד לחבר פיוטים.

פיוטיו התפרסמו מאוד בקרב יהודי עירו והפכו לחלק מרכזי בשירה החלבית. שבסוריה. חלק משיריו נכנסו גם לסדר שירת הבקשות בליל שבת של יהודי חלב. פרסומו חרג מגבולות עירו ועם הזמן הפכו פיוטיו פופולריים מאוד באירועי שמחה כמו חתונות, בר מצווה וכדומה גם אצל יהודי מרוקו ועדן שבתימן.

בין פיוטיו מפורסמים השירים "מעוזי אז כלה קץ", "רפא צירי", "עזרני אל חי", "היכלו היכלו" (פיוט לחנוכה) ועוד רבים.

לחנים רבים שחיבר ענתבי מיוסדים על מנגינות ערביות מקובלות לשירי חול. בהקשר לכך כתב על מנהגו כדרךך הצדיקים הגדולים: "בכל ניגון חדש שיצא מגויים, צריך לייסד לו דברים מפי ספרים וסופרים, דברי קדושה. כדי להמשיך הניצוץ מסיטרא אחרא לסיטרא דקודשא".


ספר שיריו הראשון, "שירה חדשה", יצא לאור בחלב בשנת תרמ"ח (1888). בשנת 1905 נעתקו כל פיוטיו ושולבו בספר "שיר ושבחה" שפורסם בירושלים על ידי רבי רפאל חיים כהן.


תלמידיו:

הרב ענתבי נהג ללמד במדרש עבוד הררי והוא ביקר בתלמוד תורה לעיתים קרובות כדי לבחון את הבנים, שלדעתו היו בעלי יכולת בחזנות ובפזמונים.


אחד מתלמידיו הנודעים היה ר' משה אשקר הכהן. אביו של אשקר נפטר כשהיה בן שש, ומתוך תקווה לטפח ולכוון את כישרונו הטבעי בשירה התנדב הרב ענתבי לשמש כאפוטרופוס של הנער. אשקר הפך לתלמידו הקרוב, וענתבי הנחיל לו את רזי המוזיקה והכתיבה הפיוטית בלשון העברית.


כביטוי לחיבתו כלפי אשקר הלחין עבורו את הפזמון 'מלך רחמן' לרגל חתונת התלמיד ובו מוזכרים תלמידו משה, ואבי הכלה יעקב: "כַּלַּת מֹשֶׁה הִיא בַּת יַעֲקֹב אִישׁ תָּם". אשקר אף היה זה שהעלה על הכתב רבם מפיוטיו של רבו שהיה עיוור.

הכתבה נערכה בעזרת wikipedia.


שמן תרומה שנטמא, מה ניתן לעשות בו? • דף היומי
ל"ג בעומר • הרב אשר וייס
צפו: שידור חי ממירון
למרות ההגבלות: כך נערכים להילולת ל''ג בעומר בציון הרשב''י • גלריה
ערב הילולת רשב"י המקובל בירמ"ץ את נכדו שמעון • גלריה‎‎
אַשְׁרֵי הָעָם הֵם לוֹמְדֶךָ - היכל התורה ענק הוקם במירון‎‎
עבור מי יהיה מותר לבשל ביום טוב • הלכה יומית
קשה לך? תתלהב! • צפו
מה יחס הזמן בין לימוד בעיון או בבקיאות? • דף היומי
הרב מיכאל לסרי - שידור חי