לפני העזיבה: טראמפ שוקל להקים מפלגה

עוזב אבל חוזר: טראמפ שוקל הקמת מפלגה בשם "הפטריוטים" • בנוסף מעניק עשרות חנינות ו"ממתק" עונשים

לפני העזיבה: טראמפ שוקל להקים מפלגה טראמפ

רגע לפני סיום הכהונה, דונלד טראמפ שוקל הקמת מפלגה שתיקרא "מפלגת הפטריוטים" – כך דיווח הלילה (רביעי) "הוול סטריט ג'ורנל", שהסתמך על מקורבים לנשיא היוצא של ארה"ב.

לפי הפרסום של ישראל היום, התזמון של המהלך – שבועיים אחרי המהומות בגבעת הקפיטול, שגרמו לכך שגורמים בתוך המפלגה הרפובליקנית מתחו ביקורת על התנהלות טראמפ וטענו כי הוא הסית את תומכיו.

מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, אמר אתמול כי הפורעים בגבעת הקפיטול היו "מוזנים בשקרים" ו"מוסתים על ידי הנשיא ובעלי כוח אחרים, שניסו להשתמש בפחד ובאלימות בניסיון לעצור ולבטל את אישור הקונגרס לניצחונו של הדמוקרט ג'ו ביידן".

בתוך כך, טראמפ החליט להעניק 73 חנינות ולהמתיק את עונשם של 70 איש נוספים. ברשימה לא נכללים הנשיא היוצא ובני משפחתו, על אף דיווחים קודמים בנושא.

בין הדמויות הבולטות שקיבלו מטראמפ חנינה: יועצו הבכיר לשעבר סטיב באנון, מפעילו של יונתן פולארד אביאם סלע, ראש עיריית דטרויט לשעבר קוואמה קילפטריק, הפוליטיקאי קייסי אורלכר.

לפני כמה חודשים יועצו הכביר באנון נעצר והואשם, כאשר התובעים הפדרליים בניו יורק האשימו אותו יחד עם שלושה אחרים בהונאת תורמים בגובה יותר ממיליון דולר. זאת במסגרת קמפיין לאיסוף תרומות מתומכי טראמפ להקמת החומה בגבול עם מקסיקו.

באנון, דמות מרכזית בימין האמריקני, שימש יועץ בקמפיין של טראמפ לנשיאות ב-2016, ונחשב לאחד מאדריכלי הניצחון, ולמקורב בכיר של טראמפ. באוגוסט 2017 הודח מתפקידו ויחסיו עם הנשיא הלכו והידרדרו. "לבאנון אין שום קשר לנשיאות שלי. כאשר הוא פוטר הוא לא רק איבד את עבודתו, אלא גם את שפיותו", אמר טראמפ בינואר 2018.

כפי שדיווחנו מל 'בימה' זו, טראמפ העניק חנינה למפעילו של פולארד, אביאם סלע. סלע, בן 75, הוא אזרח ישראלי שהוגש נגדו כתב אישום בשנת 1986 בגין ריגול ביחס לפרשת פולארד. סלע לא הועמד לדין בארה"ב. בקשתו של סלע לחסד נתמכה על ידי רה"מ בנימין נתניהו, שגריר ישראל בארצות הברית רון דרמר, שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן.

דיווח: לפחות 17 אנשי משמרות המהפכה נהרגו בתקיפה האמריקנית בסוריה
צפון קוריאה: שבויי מלחמה משמשים כעבדים
עשרות ישראלים נתקעו ללא טיסת חירום
הלבנונים מאשימים: "ישראל אשמה בזיהום הזפת"
"סבא"א הגיעה לעסקה חדשה עם איראן"
נזקי הסנקציות לאיראן: יותר מטריליון דולר
מחריד: מנוע של מטוס נשרף במהלך טיסה
סיכום חדשות השבת: הכותרות שלא כדאי לפספס
אוסטרליה: פייסבוק חוסמת תכנים בעקבות סכסוך עם הממשלה
עיראק: קבלן אמריקני נהרג במתקפת טילים