מצוקת הדיור איננה גזירת הגורל – יש מה לעשות וניתן להתחיל מיד

מאחר והמדינה היא זו שגרמה לעוול של עליית מחירי הדיור ובפועל יצרה את המצוקה, עליה לפתור את הבעיה, כך שלכל אזרח במדינת ישראל יהיה פתרון לדיור הוגן

מצוקת הדיור איננה גזירת הגורל – יש מה לעשות וניתן להתחיל מיד

בשנים האחרונות, ועוד לפני מגיפת הקורונה, מצאו עצמם צעירים ישראלים רבים, צעירים לא נשואים או משפחות עם ילדים, חוזרים להתגורר בבית הוריהם, לא מתוך בחירה חופשית אלא מתוך הכרח כלכלי.

מן המפורסמות הוא שלא ניתן לרכוש דירה במימון מלא של הלוואה מהבנק וכל אחד נדרש להביא הון עצמי שנע בין שלושים לארבעים ואף חמישים אחוז משווי הדירה, בכפוף, כמובן, להכנסתו של הלווה.

ניקח לדוגמא דירה בשווי של מיליון ₪ - ההון העצמי שנדרש להעמיד הינו בסך של 400,000 ₪. כמה זוגות צעירים אנחנו מכירים שיש ביכולתם להעמיד את ההון העצמי מבלי להיעזר בהורים?

וגם אם נניח שזוג צעיר לקח הלוואות וגייס מההורים את ההון העצמי, היתרה הינה במשכנתא שהתשלומים החודשיים עליה כבדים מנשוא, והם רק עולים ועולים כשהם צמודים למדד ובריבית כפי שהוסכם בין הלווה למלווה.

ומי שלא הצליח לגייס הון עצמי? הוא מוצא עמו מכתת רגליו במציאת דירה להשכרה.

ואולם, דירה להשכרה איננה פתרון קבע ואפילו לא פתרון לתקופה ארוכה. משכיר הדירה עורך הסכם שכירות לשנתיים ולאחר מכן עולים דמי השכירות החודשיים במאה ו/או מאתיים ₪ והשוכר נאלץ להסכים מפני שהעלויות המעבר לדירה מושכרת אחרת הן גבוהות יותר.

כך, כשקלו כל הקיצין, מוצאים עצמם הרווקים ואף משפחות עם ילדים חוזרים להתגורר עם ההורים על מנת לצמצם עלויות.

כידוע, רשות מקרקעי ישראל, מנהלת עבור המדינה למעלה מתשעים אחוז מקרקעות המדינה.

רשות מקרקעי ישראל היא זו שקובעת את שווי הקרקע בעת שהיא משווקת את הקרקע ליזמים ואף לגורמים פרטיים. מאחר והמדינה היא זו שגרמה לעוול של עליית מחירי הדיור ובפועל יצרה את המצוקה, עליה לפתור את הבעיה, כך שלכל אזרח במדינת ישראל יהיה פתרון לדיור הוגן.

על הפתרון להיות כזה שלא יפגע בבעלי הדירות הקיימות ולכן אינו יכול להתבסס על הורדת שווי הדירות הקיימות.

הפתרון המוצע הינו מיזם בניית דירות מגורים להשכרה לטווח ארוך במחיר שווה לכל כיס, שיאפשר לשוכרים לשלם דמי שכירות, לשאת בהוצאות המחייה ובנוסף, להצליח וגם לחסוך כל חודש סכום סביר שיוקדש לרכישת דירה. המדינה לא תסתפק בשיווק הקרקעות ליזמים אלא תבנה בעתיד.

באמצעות חברה ממשלתית כגון עמידר.

מאחר ורמ"י הינה המנהלת של קרקעות המדינה, אזי המדינה באמצעות רשות מקרקעי ישראל, תקצה המדינה מקרקעותיה בכל עיר שיש בה תחנת רכבת כ 15-20 דונם לבניית בניינים בני 20 קומות. כל בניין יבנה על שטח של דונם אחד ויכלול דירות בנות 2 חדרים 3, 4 ו-5 חדרים באיכות בניה טובה. הדירות בבניינים שבמיזם תושכרנה ל- 10 שנים + 10 שנים אופציה להארכת שכירות. דירה בת 2 חדרים תושכר בכ- 1,500 ₪ וכל חדר נוסף יעלה עוד 500 ₪ כך שדמי השכירות המקסימליים לדירת 5 חדרים יהיו 3,000 ₪ לחודש.

בתום עשרים שנה, לכל היותר, תסתיים זכות המגורים והדיירים יפנו את המושכר למשפחה הזכאית הבאה.

הדיירים יהיו זכאים לשכור דירה במיזם הנ"ל כל עוד אין להם דירה משל עצמם. לדוגמה: במידה ומי מבני הזוג שגרים בשכירות ירש דירה, תאבד זכותם להמשיך ולהתגורר בדירת המיזם.

היתרונות בדיור בשכירות הוגנת ומוגנת ברורים:

• ראשית, שימור ההון האנושי של האזרחים הצעירים בארץ ומניעת הגירה לחו"ל.

• שנית, השוכרים יוכלו לשפר דיור בדירות המיזם ולעבור מדירה אחת לשנייה בעת שהמשפחה תגדל או בעת שיעברו למקום עבודה חדש באזור מרוחק.

• שלישית, זוגות צעירים יחזקו את אוכלוסיית הערים בהם יתגוררו.

• רביעית, צעירים יישבו את הפריפריה ויגיעו לעבודה ברכבת.

• ועוד יתרונות רבים נוספים.

באמצעות דיור בשכירות הוגנת לתקופה ארוכה, תתקן המדינה את העוול שיצרה מבלי שתאבד את נכסיה. דמי השכירות של כ- 60 חודשים יכסו למדינה את עלות בניית המושכר.

אילוסטרציה דיור
פורים: האם יש מצווה להשתכר בפורים?
צו איסור פרסום כוונות טובות שמגדילות את הנזק
צביעות התקשורת: הפגנות השמאל - מהללים, כבוד אחרון לרבנים - מנאצים
טור דעה: האם הבג''ץ יאפשר דיקטטורה?
טור דעה: איך הגענו למצב הזה?
עורך המבשר הרב בנימין ליפקין זועק בטור מיוחד
להיכן הלך הכסף? 76 מיליון ל"תרבות"
09.01.2021: 'בימה' עם כותרות העידכונים! סיכום שבוע סוער במיוחד •
צפו: ח"כ אבוטבול מסביר איך לנצח בבחירות
מעז יצא מתוק, או קורונה ל-"קורונה"