"גזרות ומיסים הולכים להעלות את יוקר המחיה של כולנו בצורה דרסטית"

כך אמר סמוטריץ' על אישור התקציב בישיבת הממשלה: "התקציב הזה משקף באופן בולט ערכים חילוניים שמאלניים למהדרין"

"גזרות ומיסים הולכים להעלות את יוקר המחיה של כולנו בצורה דרסטית" בצלאל סמוטריץ'

עוד גילה את הטריק של ליברמן: "הגדיל הפעם ליברמן לעשות והוא מבקש שהממשלה תסמיך אותו לשנות חד צדדית את התקציב שיאושר בממשלה לפני הבאתו לכנסת וכן לקבוע בעצמו את חלוקת תקציבי המשרדים לתכניות השונות, את השימוש בהוצאות מותנות הכנסה, ועוד. אין אפילו בנוסח ההחלטה דרישה שהחלטות שר האוצר ייעשו בהסכמת השרים הרלוונטיים. השרים הם לא יותר מחותמת גומי פיקטיבית והם יהיו פראיירים גדולים אם הם יאשרו את זה בנוסח הזה".

לגבי חלוקת התקציבים לפי המפלגות אמר סמוטריץ' כי כל מפלגה קיבלה את חלקה: "שרי ימינה קיבלו הנחיה מיידית מאת מזכיר הממשלה לסגור סיכומים תקציביים ואין להם שום מנוף על משרד האוצר. בנט שעסוק בשרידות הפוליטית שלו כראש ממשלה עם שישה מנדטים לא יכול להרשות לעצמו להערים קשיים על התקציב, נכונים וחשובים ככל שיהיו. שום דבר לא חשוב לו יותר משרידתו הפוליטית".

לגבי יש עתיד אמר: "כמוהו יאיר לפיד ששום דבר לא חשוב לו חוץ מקיום הממשלה עד הרוטציה שלו, כך שגם לשרים שלו אין שום מנוף".

ישראל ביתנו ישתקו: "שרי ישראל ביתנו לא יודעים מהי דמוקרטיה ולא יעזו לפצות פה מול הבוס הגדול".

בכחול לבן קיבלו כבר הבטחה: "לא לחינם נחפזו בנט וליברמן לסגור מול גנץ את תקציב הביטחון ונידבו לו עוד שלושה מיליארד ש"ח מעבר למה שתוכננו באגף התקציבים, ללא שום תנאי של שקיפות וביקורת על תקציב הביטחון. גנץ מרוצה, ובכך הושג שקט גם בגזרת כחול לבן. אף אחד משרי כחול לבן לא יצור משבר על שום דבר אחרי שיו"ר המפלגה מרוצה ותומך בתקציב".

אביגדור ליברמןיו''ר מרץ ושר הבריאות ניצן הורוביץמנסור עבאס בנט ולפיד חותמים על החוזה להעברת 53 מיליארד למגזר הערבי

כפי שדיווחנו מעל 'בימה' זו, כעת הממשלה דנה על אישור התקציב. בעקבות זאת, ח''כ בצלאל סמוטריץ' תוקף את התנהלות הממשלה.

סמוטריץ' אמר: "עברתי במהלך סוף השבוע על שתי החוברות שהופצו לקראת ישיבת התקציב היום בממשלה - הצעת התקציב והתכנית הכלכלית - ומאוד ברור שהממשלה הזו ממשיכה בשני המאפיינים שכבר הפכו לחלק מה D.N.A שלה: הונאה ורמיסת הדמוקרטיה".

"נתחיל דווקא מהשני - רמיסת הדמוקרטיה: תמיד היה מקובל שאישור התקציב בממשלה נפרש לפחות על שתי ישיבות וביניהן כשבוע. בשלב הראשון דיוני מאקרו לקביעת תקרת ההוצאה, יעדי הגירעון ומסגרת התקציב הכוללת", הסביר.

"לאחר ההחלטה על מסגרת התקציב הכוללת היה מתנהל מו"מ בין אגף התקציבים למשרדים השונים כדי לסכם את מסגרת התקציב וחלוקתו לתכניות השונות בכל משרד. תקציבי המשרדים היו מאושרים בדיון נפרד במה שכבר זה לכינוי "ליל התקציב". כך לשרים היה מספיק זמן ללמוד, להציב דרישות ולהיאבק עליהן, ולהשפיע על התקציב", הוסיף.

סמוטריץ' חשף את הקומבינה המתוכננת של משרד האוצר: "הפעם משרד האוצר מנסה לנצל את העובדה שחלק גדול מהשרים חדשים ומעולם לא העבירו תקציב ולהעביר את התקציב בבליץ של ישיבה אחת".

עוד הסביר: "מדובר באין ספור סעיפים עם השלכות אדירות על אזרחי ישראל ועל המשרדים השונים, וההנחה של משרד האוצר היא שכמה שהדיון יהיה מהיר, ארוך ומתיש יותר השרים יחזיקו ראש פחות בפרטים ויעלו פחות דרישות והסתייגויות. בסוף כל שר יבחר נקודה או שתיים שחשובות לו, יקבל אותן, יביא כביכול "הישג" וירים ידיים מכל השאר. את רוב התקציב הוא לא ילמד ולא יבין".

לגבי רע''מ, הדיל כבר נסגר מזמן: "נשארנו עם רע"מ, מרצ והעבודה. רע"מ יקבלו את כל מה שהם רוצים. זה יעלה לנו 53 מיליארד ש"ח שעוד מעט נדבר על איך כולנו הולכים לשלם את זה ביוקר".

מרצ: "מחזיקה בשני משרדים - בריאות והגנת הסביבה. באופן טבעי הצרכים של משרד הבריאות גבוהים בהרבה מאלו של המשרד להגנת הסביבה. עיון קצר בחוברת התקציב מלמד שהאוצר, בחכמה מבחינתו, קנה את תמר זנדברג בכמה תופינים בתחום הגנת הסביבה (שבעיקר ישיתו עלינו האזרחים מיסים כבדים), ומאחר ומצביעי מרצ מזוהים עם האג'נדה הירוקה זה אמור לספק למפלגה את ההישג הפוליטי שייתר את הצורך להיאבק על תקציבי מערכת הבריאות".

"ומערכת הבריאות אכן יוצאת נפסדת מאוד בתקציב הזה, גם בתקציב וגם בתקני כח אדם במערכת הבריאות הממשלתית. מעט מאוד ה"הישגים" בתחום הבריאות מגיעים בדמות הטלת מיסוי כבד על שירותי בריאות פרטיים בכדי לצמצם העדיפות שיש לה על המערכת הציבורית. במקום לחזק את הרפואה הציבורית בתוספת תקציבים ותקנים מחלישים את הרפואה הפרטית. בכך כביכול מצמצמים פערים אבל ללמטה. כולנו פשוט נקבל בריאות פחות טובה. גם ברפואה הציבורית וגם ברפואה הפרטית" הסביר.

במפלגת העבודה המצב דומה: "נשארנו רק עם מפלגת העבודה. ההערכה שלי שלאוצר לא תהיה ברירה אלא להגיע להסכמות עם מרב מיכאלי. לפחות משרד התחבורה יצא אולי נשכר מזה וזו נקודת האור כמעט היחידה בתקציב כפי שהוא עכשיו"...

סמוטריץ' חשף את עליית המחירים הצפויה: "ומכאן לשקר שכבר הפך להרגל: אני לא חושב שמישהו האמין לאשליות סינגפור שבנט מכר במערכת הבחירות וחשב שאנחנו בדרך להורדת מיסים דרמטית. אבל מכאן ועד להעלאות המיסים הגדולות שיש בתקציב הזה הדרך ארוכה. שורה של גזרות ומיסים הולכים להעלות את יוקר המחיה של כולנו בצורה דרסטית".

הרחבת המיסים יגרמו לעליית מחירים רחבה: "מס הפחמן ייקר את החשמל, את המים (עלויות ההתפלה), וממילא את מחירי המזון ועוד. מס על כלים חד פעמיים, מס על משקאות ממותקים, מס על אפליקציות, מס מטורף של 40% על שירותי בריאות פרטיים, העלאת התשלום על ביקור רופא מקצועי, ביטול הנחות בתחבורה הציבורית, ועוד. שמונה מיליארד שקלים מבקש האוצר לקחת לנו מהכיס באופן ישיר בכל שנה בשנים הקרובות".

עוד התייחס לקמפיין הבחירות של בנט: "בנט בנה את קמפיין הבחירות שלו ואת ההצדקה לבגידה שלו במחנה הלאומי והקמת ממשלת שמאל עם תומכי טרור על הסלוגן "לא פרנסה לא מעניין". "שמים הכל בצד", הוא ושותפיו הסבירו לפני הבחירות, ו"מתעסקים רק בשיקום הכלכלה אחרי משבר הקורנה". והנה מתברר שאין דבר כזה לשים הכל בצד".

סמוטריץ' תקף את מטרות התקציב: "התקציב הזה הוא ערכי על סטרואידים. והאמת שזה טבעי. תקציב מדינה משקף תמיד את סולם העדיפויות הערכי של החברה. התקציב הזה משקף באופן בולט ערכים חילוניים שמאלניים למהדרין".

לסיום אמר: "קיצוץ בתקציבי הישיבות והחינוך הדתי, קיצוץ והטלת מיסוי על משפחות ברוכות ילדים, קיצוץ בתקציבי הזהות היהודית, כפיה דתית של "דת הירוקים" האדוקה והשתת מיסים כבדים על מי שיעז לפגוע בה, קיצוץ בתקציבי ההתיישבות, פגיעה בחקלאות, שינויים דרמטיים ביחסי דת ומדינה, ועוד ועוד. כל אלו הכרעות ערכיות ששנויות במחלוקת ציבורית עזה וצפוי היה שממשלה שהבטיחה לשים הכל בצד לא תקבל אותן ותשמור על הסטטוס-קוו".

עליית מחירים הצפויה, אילוסטרציה
בשיתוף עם העירייה: השר אלקין יעניק חבילת סיוע לדיירי הבניין שקרס
מהי הלוואה חוץ בנקאי ומי רשאי לקחת אותה?
במסגרת תיקון חוק החל״ת נפגעו גם נשים ששהות בחופשת לידה
מועצת מקרקעי ישראל אישרה את תכניתו של השר אלקין: מחיר מטרה 2.1
ועדת הכלכלה אישרה: מחיר החלב הגולמי יוזל
אושר: 4.54 מיליארד ש"ח למשבר הקורונה
בקריאה ראשונה: הכנסת אישרה את התקציב וחוק ההסדרים
מליאת הכנסת אישרה את הצעת חוק הרכבת התחתית
מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק מסגרות תקציב המדינה
"קיימו דיון על הפגיעה בציבור החרדי ברפרומת הרב קו"