עומאן מסרבת לפתיחת השמים - הטיסות הקצרות מתארכות

עומאן מסרבת לפתוח את המרחב האווירי שלה לטיסות ישראליות בעקבות לחץ איראני, משכך לא ניתן לנצל את פתיחת השמיים הסעודיים לטיסות ישראליות

עומאן מסרבת לפתיחת השמים - הטיסות הקצרות מתארכות מטוס אל על, איגלוסטרציה

עומאן מסרבת לפתוח את המרחב האווירי שלה לטיסות ישראליות בעקבות לחץ אינטסיבי שמופעל עליה על ידי איראן, כך נודע ל"ישראל היום". משמעות הדבר היא כי נכון לעכשיו, אין אפשרות לנצל את פתיחת המרחב האווירי של סעודיה לטיסות ישראליות על מנת לקצר את מסלולי הטיסה למזרח הרחוק.

על פי הפרסום ב'ישראל היום' סעודיה כבר העניקה את כל האישורים הדרושים לחברות הישראליות על מנת לחלוף בשטחה. הנחת העבודה בישראל הייתה כי פתיחת המרחב האווירי של עומאן היא עניין פורמאלי בלבד זאת לאור העובדה שבין ישראל לעומאן סוררים יחסים תקינים, גם אם לא רשמיים וראש הממשלה לשעבר נתניהו אף ביקר בסולטנות ב2018 ונפגש עם הסולטן קאבוס, שהלך לעולמו בינתיים, מי שירש אותו הוא בן דודו, היית'ם בן טארק, שמכהן כיום בתור הסולטן במדינה.

בשבוע שעבר אמרה מנכ״לית אל על כי להערכתה עומאן תאשר לטוס מעל שטחה בתוך כמה ימים, אך כאמור שבוע עבר מאז והאישור המיוחל לא התקבל והטיסות למזרח עדיין לא מתקצרות מכיוון לא צפוי.

לדברי ד"ר יואל גוז'נסקי, עמית מחקר בכיר במכון למחקרי בטחון לאומי ולשעבר מחזיק תיק איראן והמפרץ הפרסי במל"ל: "לאחרונה הגבירה מאוד איראן את הלחץ והאיומים שלה על מדינות המפרץ על מנת שאלה לא יבצעו צעדי נורמליזציה מול ישראל, היום שוחח שר החוץ האיראני עם מקבילו העומאני וניתן להניח בביטחון כי הנושא עלה בשיחה בין השניים".

מאז ביקור ביידן בסעודיה, מדינות ערב אותתו על מוכנותן לחדש יחסים דיפלומטיים עם איראן למרות האיום הנשקף ממנה. רק לאחרונה דווח על חזרתו של שגריר כווית לטהרן. גם באיחוד האמירויות דובר על תהליך להחזרת השגריר לאחר נתק ביחסים.

כאמור, סעודיה אישרה כבר לפני כמה שבועות למטוסים לטוס מישראל ולישראל, כולל מטוסים ישראלים מעל שטחה. המדינה היחידה שמונעת כרגע את הטיסה בנתיב הקצר היא עומאן. במשרד החוץ אישרו שהתבצעה פנייה בערוצים טכניים מקצועיים לעומאן בנושא הטיסות, לאור האמור לא ברור האם ומתי תאשר.

שוב: מחיר הדלק מתייקר הלילה בכ-40 אגורות לליטר
'אסם' הודיעה על סלמונלה במוצרי חומוס של 'צבר'
מקבלי רכב צמוד – מי הם?
הממונה על הבנקים הטיל עיצום כספי על בנק לאומי
נשיא התאחדות התעשיינים נגד העליה בתעריף החשמל
"חקלאי גרנות" תחל לשווק אבוקדו בשל מוכן לאכילה
"אם רוצים להבטיח מימוש הביטוח הסיעודי מוטב שתפנו לגורם המקצועי"
נקלעה לחובות וביקשה למכור דירה למשתכן והתחרטה - מה פסק בית הדין?
49% מהציבור סבורים שיוקר המחיה הוא הנושא המטריד ביותר
שוב: תקלה בוואטסאפ - לא ניתן לשלוח הודעות