ברוך דיין האמת: הרב משה ראוכברגר זצ''ל

הלך לעולמו הגאון הרב משה ראוכברגר זצ''ל, חבר מועצת הרבנות הראשית וכן יו''ר איגוד רבני השכונות הארצי • מעשה עצום מגדולת הענווה של המנוח

ברוך דיין האמת: הרב משה ראוכברגר זצ''ל רבי משה ראוכברגר זצ

"מצפון תפתח הרעה", קשה לבשר לכם בשורות רעות ועוד על רבנים חשובים ויקרים שנפטרים לעולמם. בניגוד לרבנים שנפטרו ופורסמו כאן ב'בימה', המנוח לא נפטר מהנגיף ב''ה.

רבי משה ראוכברגר זצ"ל נפטר הערב בבית החולים שערי צדק, בגיל 82 שנים. המנוח שימש כחבר מועצת הרבנות הראשית, מרבני העיר חיפה ויו''ר רבני השכונות הארציות.

המנוח למד בישיבת חברון ומיר אצל ראש הישיבה הגאון רבי חיים שמולאביץ זצ''ל. בנוסף היה תלמידו של הגרי''ש אלישיב זצ''ל שהעניק לו היתר להוראה, אחר שבחן אותו במשך שלוש שעות. לאחר שרבי משה ראוכברגר זצ"ל, עבר בהצלחה מרובה את הבחינה דאג הגרי''ש אלישיב, להעניק לו הסכמה לרבנות עיר בנוסף לתואר מו''ץ.

כידוע, העיר חיפה מאופיינת כעיר חילונית בה השבת נרמסת ברגל גסה, על ידי התחבורה הציבורית הפועלת בשבת, וזאת במסגרת הסטטוס קוו. במהלך השנים השתדל רבות רבי משה ראוכברגר זצ"ל לעשות כל שיכולתו על מנת לשמור את קדושת השבת בעיר הצפונית.

מובא סיפור נפלא מהתקוטפה, בה חיפשו רב שישמש כרב בית הכנסת, אחר שהרב הקודם יצא לשליחות בחו''ל אולם חזר זמן קצר טרם הגיע מועד מועמדות רבי משה ראוכברגר זצ"ל לרב בית הכנסת הגדול שבעיר.

באותו הזמן היו מזמינים את המועמדים לדרוש ברבים בכדי לראות הכיצד ינהיגו את העדה.

רבי משה ראוכברגר זצ"ל כבר פסע לעבר הבימה לדרוש ברבים, כאשר קלטו עיניו רב ישיש. עצר הלה את הילוכו וברך בברכת שלום את הזקן המופלג. בראות הרב הקודם את מחליפו החדש, נחמץ ליבו בקרב ואמר לו: "זו הרבנות שהייתה שלי".

כאשר שמע רבי משה ראוכברגר זצ"ל את דברי החכם מיד סב לאחוריו, ופנה ללכת משם אך ורק בכדי למנוע צער התלמיד החכם הזקן.

ויהי כאשר רק חזר לאחוריו, ויסער בית הכנסת: הגבאים מיהרו לרוץ אחריו ולהחזירו פנימה. אולם רבי משה ראוכברגר זצ"ל, דחה בנעימות את בקשתם, והוסיף: "מנימת קולו של הרב כאשר אמר "הרבנות שלי", נשמעה איוושה של עגמת נפש".

כה גדול היה כבוד הבריות אצל תלמיד חכם אמיתי זה, שלא רצה לפגוע ולו במעט בכבודו של רעהו.

עם זאת, ניסו הגבאים לשכנעו ולחזור ולדרוש ברבים בבית הכנסת. לשמע המהומה אך יצא הרב הקודם ופתח פיו: "בגלל שכיבדת אותי נגד הציבור, והכרת בכבודי ובצערי, עזבת את המקום, וכיון שבמקביל אני מבין את ליבם של גבאי הקהילה שמעוניינים ברב צעיר, אני מסכים שאתה זה שיכול להיות רב לצידי, דווקא אתה, כי אתה הוכחת את מידותיך הטובות!", ואף קבע כי: "הכתרת רב אחר – תצער אותי".

מאז כבר לא הייתה ברירה לרבי משה, והוא נשאר לכהן שם עד סוף ימיו.

לצערנו כוס התרעלה עברה על המנוח כאשר נפטרה אישתו הראשונה מסלע שנפל עליה ופצעה אנושות, כאשר הותירה אחריה שני ילדים תינוקות, בני שנה ושנתיים.

רבי משה לא התייאש וקם ובנה מחדש את חייו, נישא בשנית לרבנית חרמונה. לצערנו, אישתו השנייה נפטרה גם היא בדמי חייו לפני מעל עשור שנים מהמחלה הנוראה.

המנוח הותיר אחריו בנים ההולכים בדרך ה': אליעזר ראוכברגר הידוע בתור ממלא מקום ראש העיר ירושלים, ובנו העסקן יוסף ראוכברגר.

הפרשה ופירשה: הרב שלמה לוינשטיין
מדהים: כשרשב"י קרא לרב עובדיה לבוא למירון • צפו
הילולת מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל בקהילת "היכל מרן" בבני ברק • צפו
פרשת שבוע עם הרב ברוך רוזנבלום
הרב ליאור גלזר: ערך לימוד תורה בחורף
קטעים נדירים על מרן לרגל מלאות 7 שנים לפטירתו
הילולת צדיקים: האדמו''ר מפיאסצנה זצ''ל
ספרא דדיינא: החסיד רבי חיים שמואל שטרנקוקר ז"ל
הקלטה נדירה ומרגשת: האדמו"ר מקאליב אצל מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל
זקן אדמו"רי בית רוזין האדמו"ר מקאפיטשניץ שליט"א בהילולא לראש השושלת הסבא קדישא