ברשות הפלשתינית מזהירים: "אנחנו לא עובדים אצל ישראל"

סגן מושל ג'נין תוקף: "פעילות הצבא לא תביא ביטחון" • יועצו של שר החוץ הפלשתיני: "המשבר עם ממשל ביידן מחריף, אין מספיק לחץ כדי לעצור את ההסלמה בשטח"

ברשות הפלשתינית מזהירים: "אנחנו לא עובדים אצל ישראל" אבו מאזן, יו''ר הרשות הפלסטינית

ברמאללה גינו את פעילות כוחות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין שבמהלכה נהרגו ארבעה חמושים פלשתינים. הפעם הגינויים היו מהולים בכעס רב. כך התפרסם ב'ישראל היום'.

גורמים פלשתינים תקפו את ישראל והאשימו כי "רה"מ לפיד מדבר על פתרון שתי המדינות בעוד שבשטח ישראל נוקטת בפעולות שמרחיקות חזון זה ותורמות להגברת ההסלמה בשטח".

"לזה התכוון לפיד בנאום שלו? כך נראה חזון שתי המדינות? אתם חושבים שעוד כוח ועוד פעולות צבאיות יביאו לכם ביטחון? לא. להיפך, זה רק יגביר את האלימות וירחיב את היקפה. אתם מדברים משהו אחד ועושים משהו אחר. הצעירים אצלנו רואים את ההרג, המעצרים, ההתגרויות והפלישות שלכם, ולא מוכנים לקבל זאת", אמר ל"ישראל היום" סגן מושל ג'נין, כמאל אבו רוב.

גורמים פלשתיניים אומרים שהייתה ציפייה שישראל תוריד מעט את הרגל מעל הדוושה ותיתן למנגנוני הביטחון הפלשתיניים הזדמנות לפעול. עם זאת, הם הדגישו כי לא יפעלו תחת לחץ ישראלי וכי על ישראל להפחית משמעותית את כניסותיה לערים הפלשתיניות.

"לא נבגוד בעם שלנו, ולא נגיד לצעירים שלנו: אל תילחמו בישראל. זכותם להגן על עצמם. זה שהצבא מאיים להיכנס בכל רגע בלי חשבון לאיפה שהוא רק רוצה, זה מחליש את הרשות, מגביר את המתיחות, ומסכסך בין הרחוב להנהגה. אנחנו יכולים להתמודד עם העם שלנו, ומנגנוני הביטחון הפלשתיניים יכולים להשליט סדר במקרים שבהם הם חושבים שצריך לעשות זאת. אבל אל תחשבו שהמנגנונים יפעלו תחת החסות שלכם. אתם צריכים להבין שאנחנו לא עובדים אצלכם", ציין אבו רוב.

מסרים לארה"ב

בעת האחרונה העבירה הרשות הפלשתינית מסרים לממשל האמריקני וביקשה להפעיל לחץ על ישראל להימנע מפעילות צבאית בתוך הערים.

לדברי אחמד אדיכ, יועצו המדיני של שר החוץ הפלשתיני, ברמאללה קיבלו מסרים חיוביים בהקשר זה מהאמריקנים, אלא שבפועל אלה לא מתורגמים בשטח, ועל הרקע הזה הוחמר המשבר ביחסים בין הרשות לארה"ב.

"המשבר ביחסים שלנו עם ממשל ביידן התחיל אחרי שראינו שאמריקה לא מקיימת את הבטחותיה והתחייבויותיה לעם הפלשתיני. עכשיו יש החרפה במשבר כי אנחנו רואים שארה"ב לא לוחצת בצורה אמיתית על ישראל לעצור את ההסלמה והפעולות בשטח.

"צעדים צבאיים הם לא פתרון, ואמרנו זאת לאמריקנים כדי שהם ישפיעו על ישראל. אנחנו כן מעוניינים לשפר את היחסים עם אמריקה, והם נמשכים בערוצים הרשמיים, אבל איננו רוצים משחקי מילים. מי שמאמין בפתרון שתי המדינות צריך להודיע על פתיחה בתהליך מדיני ולהפסיק להכניס כוחות לערינו", אמר אדיכ בשיחה עם "ישראל היום".

ביום שישי הקרוב צפוי יו"ר הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס, לכנס את ההנהגה הפלשתינית. לא ברור אם יתקבלו הכרעות בכינוס זה. מה שכן ברור הוא שהמפגש ייערך באווירה כבדה כשברקע - תסיסה גוברת וקריאות להשעות את היחסים עם ישראל.

מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל
מפקד הפלוגה במג"ב שניטרל את המחבל בפיגוע בחווארה משחזר
לוחמים ניטרלו מחבל חמוש בסכין באיזור חווארה
סיכום חדשות השבת: פיגוע דקירה בחווארה
נעצר מבוקש החשוד בביצוע פיגועי ירי במרחב העיר שכם
מבצע בבית הסוהר הוביל לתפיסה רחבת היקף של מכשירי טלפון וסכינים
ראשוני: פיגוע ירי סמוך לעופרה, המחבלים נמלטו