משרד החקלאות: בעוד 6 שנים לא יהיו כלובים

ח"כ שרן השכל, יו"ר ועדת החינוך, מקציבה למשרד החקלאות שישה שבועות להגשת תקנות רלוונטיות על פיהן כל הלולים החדשים שיבנו יהיו לולים ללא כלובים

משרד החקלאות: בעוד 6 שנים לא יהיו כלובים תרנגולות בכלוב

ח"כ שרן השכל, יו"ר ועדת החינוך, דורשת ממשרד החקלאות להגיש לעיון חברי הכנסת בתוך שישה שבועות תקנות לפי חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), בנושא גידול תרנגולות מטילות והחזקתן, שיאסרו שימוש בלולי כלובים החל מ-2027. הדברים נאמרו היום בישיבת ועדת החינוך שעסקה בליקויים בתנאי אחזקה של תרנגולות מטילות.

במהלך הישיבה עדכן ד"ר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות כי משרד החקלאות בהנחיית השר עודד פורר, מקדם קובץ תקנות על פיהן כל הלולים החייבים שיבנו יהיו לולים ללא כלובים. "הכוונה היא להיצמד לחקיקה האירופית: בשנת 2027 איסור לולי כלובים יכנס לפועל באירופה ואנחנו מתכוונים להיצמד לזה", אמר ד"ר גושן.

יו"ר ועדת החינוך ח"כ שרן השכל: "מי שמעוניין להתחיל לבנות לול מחר שיהיה מעודכן שלולי הכלובים שיבנו יהיו רק לפרק זמן קצוב של כמה שנים. ההמלצה שלי להשקיע כבר עכשיו בלולי מעוף" עוד אמרה כי "כל זמן שלולי הכלובים פועלים והתקנות לא נכנסות לתוקף יש מיליוני תרנגולות שעוברות התעללות. מגיע לאזרחי ישראל מזון טוב, איכותי וזמין שעומד בתקנים בתקנים בינלאומיים". היא בירכה את שר החקלאות עודד פורר על הרוח החדשה שמנהיג במשרד החקלאות.

מעמותת אנימלס נמסר בישיבה כי "כליאת תרנגולות בכלובים היא התעללות המנוגדת לחוק צער בעלי חיים. תרנגולות שמוחזקות בלולי כלובים חיות חיים רצופי סבל נוראי שלא מאפשר להן לבצע אף אחת מההתנהגויות הטבעיות שלהן. לא להתעופף, לא לנקר בקרקע ולא להתפלש בחול".

טל גלבוע מייסדת עמותת 'קירות שקופים אמרה כי "מדינת ישראל מתנהלת כמדינת עולם שלישי בכל מה שקשור לתנאי כליאת תרנגולות. התעשייה הזאת היא רעה ואכזרית. הדבר הנכון שצריך לעשות הוא לא לבנות לולי כלובים במדינת ישראל".

נציג החקלאים, צחי בן עיון, הסביר כי על מנת לבנות לולי מעוף יש להקצות יותר שטחים לגידול מחוץ למושבים: "כרגע מותר מרחב של 350 סמ"ר לתרנגולת. אם יגידו לנו שרוצים שהכל יהיה בלולי חופש בבקשה, אבל צריך לתכנן קדימה".

ח"כ קרן ברק אמרה כי אין לצפות מהחקלאים שיממנו את השינוי בעצמם. ח"כ השכל הודיעה כי תקיים סיור של ועדת החינוך אצל חקלאים בצפון המגדלים תרנגולות מטילות. "יש לי כבוד והערכה רבים לחקלאים בצפון. ביחד נוכל לעשות דברים נפלאים ולשמור על רווחת בעלי החיים".

על פי מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, ב-2007 החליטה הממשלה על תכנית שדרוג מקיפה של לולי התרנגולות המטילות,שבמסגרתה יועברו המשקים למתחמי לולים חדשים וטובים יותר מבחינה תברואתית, סביבתית, וכלכלית, אך תכנית זו לא יושמה עד כה.

כיוון שכך, בין השאר, לא נקבעו עד כה אמות מידה לתנאי החזקתן של תרנגולות מטילות, כפי שמתבקש מתוקף חוק צער בעלי חיים. ב-2018 הושגו הסכמות בין משרדי האוצר והחקלאות על העברת תקציבים התחלתיים לקידום הרפורמה באופן הדרגתי ובהמשך לכך פורסמו נהלי תמיכה על ידי משרד החקלאות ב-2019 וב-2021 לקידום בניית מתחמי לולים חדשים.

על פי משרד החקלאות, מתוך 24 מתחמים שהתמיכה בפיתוחם אושרה, חמישה כוללים לולים ללא כלובים (מעוף) ושניים נוספים משלבים לולי מעוף ולולי כלובים. לצד זאת, מציין המשרד כי קיימת דרישה תקציבית בסך של 85 מליון ₪ להמשך פיתוח של מתחמי לולים חדשים. בדיון שהתקיים היום בוועדת החינוך הצהיר כאמור נציג משרד החקלאות על הכוונה לפעול על פי החקיקה האירופאית האוסרת שימוש בלולי כלובים החל מ-2027.

נס חנוכה: האש מהחנוכיה כמעט שרפה את כל הבית
בלי מסיכות: הנשיא הדליק את נר חנוכה בתל אביב
הגבלות חדשות: בידוד לכל השבים מחו''ל
ועדת החוקה אישרה את הגבלות הכניסה והיציאה מישראל
לאחר שהתיזו טונות של בואש: המשטרה החליטה לנקות את מעלליה
ביתר עילית: בן 44 נפגע מאוטובוס
בנט אישר הגבלות חדשות
משרד הבריאות אסר על כניסה ל-50 מדינות באפריקה
"מזועזע מחוצפתו של השופט": הרב דרוקמן מגן על הראשון לציון
לאחר שהוצע למכירה: המדינה דורשת את הסטיק בעזרתו הותקף כור גרעיני