דרעי: ההיסטוריה לא תסלח לנו אם אנחנו נגרור את ישראל לבחירות רביעיות

יו"ר הכנסת לוין: "ריבונות העם נלקחה ממנו זה מכבר והוחלפה בהכרעה של קומץ שופטים"

דרעי: ההיסטוריה לא תסלח לנו אם אנחנו נגרור את ישראל לבחירות רביעיות

מצב בו ביד אחת בית המשפט העליון רומס את החלטות הכנסת ואת החוקים הנחקקים על ידה, וביד השנייה שופטיו מנהלים את הליכי הבחירות לכנסת כאילו היינו דמוקרטיה מתוקנת, הוא כסות, או בלשון השגורה בימים אלה – מסכה, שראוי, להבדיל מן המסכות הדרושות להגנה מפני הקורונה, להסיר. כך העיקרון שהגיונו ברור לפיו שופט הוא שעומד בראש ועדת הבחירות המרכזית, מקבל גוון שונה לחלוטין כאשר השופטים הופכים את עצמם לשחקנים במגרש הפוליטי. הנזק הנגרם לכלל מערכות השלטון, ובראשן בית המשפט עצמו הוא כבד מאוד.

מכובדיי כולם, לא בלב קל אני אומר דברים אלה, אך כיושב ראש הכנסת אני חש שמחובתי לומר את הדברים כפי שהם. אני תקווה כי דבריי אלו ייפלו על אוזניים קשובות ונימנע מהמשך הפגיעה בכנסת ובסמכויותיה ומן ההתנגשות הקשה והמיותרת שאני משוכנע שאיש אינו רוצה בה בין רשויות השלטון."

יו"ר ועדת החבירות המרכזית, שופט העליון עוזי פוגלמן השיב לדברים: "להשקפתי הדיאלוג בין רשויות השלטון השונות, הרשות המחוקקת והרשות השופטת, צריך להתנהל בנימוס ובכבוד הדדי. אני לא בטוח שהישיבה הראשונה של הוועדה היא המקום הנכון לנהל אותו. אני מזכיר שהקביעה ששופט מכהן יכהן כיו"ר ועדת הבחירות היא של הכנסת, בדגש על שופט מכהן. כך שהכדור הוא בידי הכנסת ואנחנו פעלים במסגרת החוק.

בימה - המעודכנים מעדכניםבימה - המעודכנים מעדכנים

יו"ר הכנסת יריב לוין בישיבת הפתיחה של ועדת הבחירות המרכזית: "העיקרון שהגיונו ברור לפיו שופט הוא שעומד בראש ועדת הבחירות המרכזית, מקבל גוון שונה לחלוטין כאשר השופטים הופכים את עצמם לשחקנים במגרש הפוליטי." השופט פוגלמן השיב: " אני מזכיר שהקביעה ששופט מכהן יכהן כיו"ר ועדת הבחירות היא של הכנסת, גם אני וגם שופטי העליון ימשיכו לעשות את עבודתם נאמנה, ללא חשש ללא מורא וללא משוא פנים"*

ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24,קיימה את ישיבתה הראשונה, בנוכחותם של יו"ר הכנסת יריב לוין, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, שר הפנים אריה דרעי, מנכ"ל הכנסת סמי בקלש, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס, ומזכירת הכנסת ירדנה מלר הורוביץ. חברי הוועדה השתתפו בישיבה באמצעות היוועדות מרחוק.

יו"ר הכנסת יריב לוין אמר בפתח הישיבה: "האירוע שאנו מקיימים היום, הוא אירוע טקסי. לצערי, אין זה האירוע הטקסי היחיד. גם הבחירות לכנסת הולכות והופכות לאירוע טקסי. מן טקס משונה שכזה, בו אנו, אזרחי ישראל, בוחרים את נציגינו לכנסת, רק כדי שאחרים יחליטו במקומם. אנו חיים במציאות של היפוך יוצרות, בשעה שריבונות העם נלקחה ממנו זה מכבר והוחלפה בהכרעה של קומץ שופטים.

בימה - המעודכנים מעדכנים

שר הפנים, אריה דרעי אמר: "פעם היו מחליפים שלטון במלחמות ושפיכת דם, והיום אנחנו עושים את זה אחרת. לפעמים עוברים הרבה גבולות, רכילות, לשון הרע, הלבנה ברבים, אבל בסוף מחליפים שלטון, וברוך השם, אף אחד לא מערער על התוצאות. זו חגיגה לדמוקרטיה ואנחנו צריכים להודות על כך.


אסור לנו ללכת לבחירות רביעיות, אני אומר את זה לעצמי ולשותפים, לראש הממשלה, לראש הממשלה החליפי ולכל השותפים. ההיסטוריה לא תסלח לנו. לא הילדים שלנו, לא הנכדים שלנו לא החברה ולא הציבור המוחלש. ההיסטוריה לא תסלח לנו אם אנחנו נגרור את ישראל לבחירות רביעיות. אנחנו צריכים עכשיו להתמקד בנושאים הבריאותיים כלכלים, ולשים בצד את הנושאים שבמחלוקת."

יש מצב? אז אולי לא חשבתם! אבל יש דיבור על הרצתו של רובי ריבלין לראשות הממשלה
יעלון קורא לגנץ - נחבור יחד, נפיל את הממשלה, ונקים ממשלת מיעוט בראשות יש עתיד
דרעי ליצמן וגפני בקריאה משותפת לנתניהו וגנץ: עצרו את הבחירות עכשיו
תאונת דרכית חזיתית - משאית מול רכב פרטי
האם דם 'הציבור החרדי' כאן הפך להפקר? הקורונה- תעלם אבל ההסתה נגד החרדים - אייי
קרב טרום בחירות • נתניהו: יאיר אתה צייצן המחנה; לפיד בתגובה: אתה מודה שאני לגיטימי
מתיחות ביהדות התורה: אייכלר נמנע, פינדרוס הטיל סנקציות
סמוטריץ': רה"מ האמיתי אבי ניסנקורן מוביל מדיניות שמאל בזכות הפחדנות של החרדים
ח"כ אבוטבול על עיתון הארץ: "את ההסתה נגד הציבור החרדי אני רואה בחומרה רבה"!
ימנעו בחירות? האם מאמצם של החכי"ם החרדים לגשר בין נתניהו לגנץ יצליח?