עידן הדיגיטל: הממשלה מאיצה לעידן חדש, בלי תורים ובירוקרטיה

התכנית מיועדת ליצור קפיצת מדרגה משמעותית בשירות הממשלתי לציבור, לחסל את התורים ולצמצם את הנטל הבירוקרטי באמצעות שירותים דיגיטליים מתקדמים וקידום הלמידה הדיגיטלית

עידן הדיגיטל: הממשלה מאיצה לעידן חדש, בלי תורים ובירוקרטיה בימה - המעודכנים מעדכנים

משבר נגיף הקורונה הוביל לשינוי באורחות החיים של כלל האזרחיות והאזרחים ורבים מהם עוברים לצריכת שירותים מרחוק, בדיגיטל. במטרה לשפר את השירותים הממשלתיים והציבוריים, ממשלת ישראל החליטה על שורה של צעדים להאצה של שירותים דיגיטליים ולקידום למידה דיגיטלית, בהיקף כולל של 279 מיליון ₪.

לדברי שר הדיגיטל הלאומי, חה"כ דודי אמסלם: "אנו מובילים כאן מהפכה של ממש, משבר הקורונה מציב בפנינו מציאות חדשה ומורכבת, זה הזמן שלנו לפעול לשם קיצור התהליכים הבירוקרטיים הסבוכים עבור האזרחים והעסקים. אנו עולים שלב לעולם דיגיטלי מהיר יותר, יעיל וזמין".

עוד הוסיף אמסלם: "מדובר בתכנית לאומית שתפחית את הנטל הבירוקרטי באמצעות שירותים דיגיטליים מתקדמים ותסייע לשילוב בתעסוקה על ידי קידום הלמידה הדיגיטלית והכל במקום אחד; באזור האישי הממשלתי, משודרג ומותאם לאזרח על פי צרכיו ולבעל העסק – לרגעים המשמחים והעצובים, בלי תורים, בירוקרטיה וכאבי ראש."

לדברי שר האוצר ישראל כ"ץ: "הבאנו תכנית להאצת העבודה בדיגיטל בהיקף כולל של 279 מיליון ₪ במטרה לשפר את השירותים לאזרחי המדינה ולהקל את העבודה מול משרדי הממשלה. ההחלטה מבטיחה שיינתן מענה לכלל האוכלוסיות גם לחסרי אוריינות דיגיטלית ולאנשים עם מוגבלות.

השר כ''ץ אמר כי התוכנית תעזור גם להכשרה מקצועית: "בנוסף, שמנו דגש על למידה דיגיטלית כדי לסייע לאזרחים להשתלב בתעסוקה. בין היתר יונגשו לציבור 25 מסלולי הכשרה לעידוד השמה לעולם ההייטק ועוד קורסים רבים נוספים שיהיו נגישים ללמידה מרחוק. אני רואה חשיבות בהתאמות אלו ובצמצום הבירוקרטיה בימי שגרה בכלל ובשגרת קורונה בפרט".

השירותים הדיגיטליים ישופרו כחלק מתפיסה חדשנית של "מצבי חיים" המדגישה את צרכי האזרח. על פי גישה זו אנו, האזרחים, זקוקים למרבית השירותים הממשלתיים בנקודות זמן שונות במהלך חיינו, במצבי חיים שונים. כך לדוגמה בעת מעבר דירה אנחנו נדרשים לעדכן את כתובת המגורים שלנו ברשות המקומית, ברשות האוכלוסין, בתאגיד המים, בחברת החשמל, בדואר ועוד. במהלך הדיגיטלי המתוכנן, יהיה די לעדכן את הכתובת ברשות האוכלוסין, והמדינה כבר תדאג לעדכן את כל היתר. נאלצתם להפסיק לעבוד? ממשק דיגיטלי יסייע לעבור את ימי האבטלה וילווה אותך עד לקליטתך במקום העבודה החדש.

גם ברגעים פחות נעימים, השירותים הדיגיטליים יסייעו. בממשק ייעודי שיוקם, יאפשר לכל מי שיחפוץ, לבצע בדיגיטל את כל היבטי היום שאחרי; החל בהפקדת צוואה, עבור בחתימה על טופס אריכות ימים, עריכת ייפוי כוח מתמשך ואפילו להפקיד לעתיד את כתיבת המורשת או הזיכרונות. בעבור מי שקרובם נפטר יוקם אתר שירכז את כל שיש לעשות ברגעים קשים אלו, מסידורי הקבורה ועד למימוש הצוואה.

שיפור השירותים הדיגיטליים:
יקל גם בתהליכים בירוקרטיים בהם נתקלים אזרחים רבים. אנשים עם מוגבלות יוכלו לממש את זכויותיהם בקלות ובמקום אחד מול ביטוח לאומי, משרד הבריאות, משרד התחבורה ועוד. באותו אופן גם יינתנו השירותים שאדם במצב סיעודי זקוק להם בין אם בבית, בקהילה, או במוסד סיעודי.

הבשורה הגדולה בהחלטה זו היא שההאצה הדיגיטלית וההקלות בנטל הרגולטורי יגיעו גם לשירותים הממשלתיים לעסקים.

הבירוקרטיה תצומצם וניתן יהיה להקים עסק בקליק. תהליכי היבוא יפושטו ומידע על חוקיות היבוא יונגש באתר gov.il, המרכז את כל המידע הרלוונטי ואת שירותי הממשלה. 100 מיליון ₪ יושקעו בטיוב השירותים הממשלתיים וארגונם סביב "אירועי חיים". למהלך זה שותפים כ- 20 גופים ציבוריים, ביניהם: הביטוח הלאומי, רשות האוכלוסין וההגירה, רשות המיסים, משרד הבריאות, משרד המשפטים, שירות התעסוקה, משרד התחבורה, הרשויות המקומיות ועוד.

השירותים הדיגיטליים יתווספו לאזור האישי הממשלתי mygov בו ניתן לצפות במידע אישי באופן ידידותי ומאובטח, לקבל עדכונים ולצרוך שירותים באופן מותאם אישית. האזור האישי הממשלתי לאזרחים נמצא כבר באוויר היום ובמסגרת החלטת הממשלה הוא ישודרג ויכלול גם שירותים לעסקים.

מעתה, גם בעלי עסקים יוכלו להתחבר לאזור האישי ולקבל במקום אחד מידע, לצרוך שירותים ולקבל עדכונים, מותאמים אישית לצרכי העסק. בהמשך תפותח 'אפליקציית מובייל' שתרכז את כל השירותים לאזרח ב- mygov לטובת שימוש ביכולות מובייל, כגון: הזדהות, שימוש במיקום, הודעות בדחיפה (PUSH), שיפור חווית המשתמש ויכולות נוספות של המכשיר.

לא משאירים אף אחד מאחור
ההחלטה מבטיחה שיינתן מענה לכלל האוכלוסיות – תכנית לחסרי אוריינות דיגיטלית, פריסת עמדות שירות עצמי, פיתוח ערוצי שירות חלופיים וקידום יכולות עיבוד שפה טבעית ובינה מלאכותית (NLP) בעברית, שיאפשרו שיח עם מחשב (בוט), בשיחה כתובה (צ'אט) ומדוברת (IVR). סכום של 10 מיליון שקלים יוקצה לצורך הקמת צוות ייעודי שיגבש תכנית להנגשת השירותים באזור האישי גם לחסרי אוריינות דיגיטלית ולאנשים עם מוגבלות.

חשוב לציין שהשר ומשרד הדיגיטל הלאומי רואים בפרויקט האוריינות הדיגיטלית משימה לאומית הנמצאת בראש סדר העדיפויות. כמו כן הממשלה החליטה שעל מנת להקל על הביורוקרטיה יפותחו ערוצים דיגיטליים גם למענה פרונטלי; בין היתר באמצעות שיחות וידיאו, טלפון וצ'אט מזוהות שיחליפו את הצורך במפגש פיזי עם פקיד וכך תיחסך ההגעה הפיסית למשרדי הממשלה השונים.

הסוף לטרטורים וכאבי הראש:
עוד הוחלט על קידום המדיניות הממשלתית 'שאל פעם אחת בלבד' (ASK ONCE). על פי מדיניות זו, גופים ציבוריים יוכלו, בהסכמת האזרח, לשתף במידע הקיים ברשותם ובכך ליתר את הצורך של האזרח לספק למשרדי הממשלה, במסגרת צריכת השירותים, נתונים שכבר מסר בעבר למשרד ממשלתי אחר. כך לדוגמה תיחסך מאתנו הדרישה לצרף צילום תעודת זהות, רישיון נהיגה, תלושי שכר וכדומה. שיתוף המידע יעשה בצורה מאובטחת ותוך שמירה על הפרטיות על גבי תשתית שדירת המידע הממשלתית.

עוברים ללמידה דיגיטלית
'CampusIL' המיזם הלאומי ללמידה דיגיטלית, יפעיל תכנית לפיתוח ההון האנושי והמקצועי ויסייע להשתלבות בתעסוקה. דגש מיוחד יינתן להכשרת כוח אדם מיומן לתעשיית ההייטק. על פי החלטת הממשלה, יונגשו לציבור 25 מסלולי הכשרה שיעודדו השמה של הלומדים לעולם ההייטק. בנוסף לכך, 47 קורסי הכשרה מקצועית של המכללות הטכנולוגיות יונגשו ב- CampusIL.

אלו יצטרפו לשורה ארוכה של קורסים דיגיטליים שנבנו על ידי מוסדות ההשכלה הגבוהה ויהיו נגישים לכלל הציבור. בנוסף המועצה להשכלה גבוהה יחד עם מוסדות להשכלה יסייעו בהקמת תשתיות טכנולוגיות לקידום ופיתוח אסטרטגי של למידה דיגיטלית במוסדות. תתקיים תמיכה בתשתיות הון אנושי טכנולוגי וטכנו-פדגוגי בתוך המוסדות, יוקמו מערכי מעקב, בקרה ואיסוף נתונים בתוך המוסדות להשכלה גבוהה, ותהיה הכרה בין-מוסדית והנגשת קורסים לשימוש רוחבי. בתחום זה יושקעו 170 מיליון ₪.

המדינה תקצה 279 מיליון לטובת האצת השירותים השירותים הדיגיטליים וקידום הלמידה הדיגיטלית, לטובת שיפור השירות לאזרחים ולעסקים, לצמצום הנטל הבירוקרטי ועידוד ההשתלבות בשוק התעסוקה. להודעה מצורף מסמך "המחליטים"

נתקעתם בחו''ל? יש לכם דרך לחזור!
ארגון חברתי חרדי? בוא לשתף פעולה עם משרד מבקר המדינה
אושר סופית: החריגים המאושרים לצאת לחו''ל
בעקבות משבר הקורונה: נתניהו מציג את התוכנית הכלכלית
נתניהו: סוגרים את נתב''ג ומעלה קנסות
מהם הפירות והירקות הנמכרים ביותר בישראל? • החמישייה הפותחת
בעקבות הקורונה: נתניהו שוקל לסגור את נתב''ג
חריש: פיילוט הרכב השיתופי שהעירייה מקדמת יוצא לדרך
אושר סופית: 2 בדיקות קורונה שליליות על מנת לחזור לארץ
ח"כ אזולאי: עשרות אלפי עצמאים נמצאים בסיכון כלכלי