תּוֹרָשָׁה: קצת סודות על הגנטיקה

הדיון מה קובע, תורשה או חינוך, התחיל עוד לפני שנולד ענף המדע שעוסק בחקר התורשה, גנטיקה (מלשון "גן" - יחידת מידע שמועברת בתורשה)

תּוֹרָשָׁה: קצת סודות על הגנטיקה

היו שטענו שאנחנו בעצם שבויים של התורשה שלנו, וכנגדם היו שטענו שאמנם יש גם השפעה מסוימת של התורשה, אך העיקר זה הסביבה והחינוך.


אז איפה נמצאת האמת? כרגיל, באמצע.מה באמת מועבר בתורשה? - מראה חיצוני (צבע וטיב השיער, גודל וצבע עיניים, גומות חן, נמשים, וכיו"ב), סוג דם, חלק מהמחלות (למשל, מום מולד בלב), נטייה למחלות מסוימות (למשל, נטייה למחלת השימוטו או לסוכרת מסוג2), טשטוש בהסתכלות לאור וכיו"ב.


יש תכונות שמעוברות משני ההורים אך ההשפעה של אחד מהם גדולה יותר. למשל, בריאות השיניים של הילדים תלויה יותר בבריאות שיני האב מאשר בבריאות שיני האם (אך אל תשכחו גם על תזונה והיגיינת הפה!).


איטרות מועברת משני ההורים, אך קודם כל מהאם. עוד דוגמה היא גובה. שני ההורים משפיעים על הגובה, אבל תורשת האב משפיעה יותר.


היכולת לישון מעט ועדיין להרגיש טוב מועברת גם היא בתורשה. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה אף הצליחו לבודד את הגן האחראי על התופעה וקראו לו גן DEC2. גנים יכולים להיות במצב פעיל או לא פעיל בהתאם לתזונה ולאורח החיים. הגן 5-HTT הוא אחת הדוגמאות לכך. הוא קיים בשתי צורות, ארוכה וקצרה.


בצורתו הקצרה הוא גורם לנטייה לדכדוך ואילו בצורתו הארוכה הוא גורם לנטייה לאופטימיות. בהשפעת הסביבה, אלכוהול או גורמים שליליים אחרים אדם עם צורה קצרה של הגן עשוי להפוך לדכאוני, אך הוא יכול להתחזק במידת הביטחון. אומנם הוא לא יהפוך לאופטימי חסר תקנה, אך יבטח בה' ולא יפול למרה שחורה.


גובהו של אדם מושפע רק ב-60% מאב ואם. קיימת שיטת הערכה עד איזה גובה יגדל הילד. לפני שאני מביאה את השיטה, אני רוצה להדגיש שאני לא יודעת עד כמה השיטה מדויקת והאם ניתן לסמוך עליה.


עכשיו, כשהוזהרתם, אם מדובר בבן, תסכמו את גובה האם עם גובה האב, תוסיפו 13 ותחלקו ב-2, ותקבלו הערכה של גובה הבן כשיגדל. למשל, אמא בגובה 160 ס"מ ואבא בגובה 170 ס"מ. לזוג הזה גובה הבנים מוערך כ: 160+170+13=343, 343/2=171.5. אם מדובר בבת, תסכמו את גובה האם עם גובה האב, תחסרו 13 ותחלקו ב-2.


במקרה שלנו, גובה הבת מוערך כ: 160+170-13=317, 317/2=158.5. שוב, זה רק אומדן, וקיימות גם השפעות של תזונה ואורח חיים, ספורט וגורמים נוספים, למשל גורמים שונים מהתקופה העוברית.


צבע העיניים הדומיננטי הוא הכהה. אבל אם בין הסבים יש עיניים בהירות, חלק מהילדים יצאו עם עיניים בהירות. למשל, אם לאב ולאם יש עיניים חומות אבל אצל כל אחד מההורים יש הורה אחד עם עיניים כחולות, 25% מהילדים יצאו עם עיניים כחולות.


לדוגמא, אם יש 12 ילדים במשפחה, 3 מהם יצאו עם עיניים כחולות והשאר - עם עיניים חומות כמו אלה של הוריהם. מי מהילדים יהיה עם עיניים כחולות יחליט הקב"ה....שיער. אם אבא ואמא בעלי שיער חלק, כל הילדים יהיו עם שיער חלק. אם אחד ההורים יהיה בעל שיער מתולתל והשני בעל שיער חלק, לילדים יהיה שיער גלי. אם אבא ואמא בעלי שיער מתולתל, כל הילדים יהיו בעלי שיער מתולתל.


על משקל התינוק בזמן הלידה משפיעה רק האמא: תזונתה, מצב בריאותה, אורח חיים שלה והרגלים שלה. זה פחות קשור לתורשה.


אבל מי יוולד, בן או בת, זה עניין גנטי ותלוי אך ורק באבא. האם במשפחה יהיו יותר בנים או בנות? גם זה תלוי באב. לא תמיד, אבל אם לאב יש יותר אחים - יש לו סיכוי ליותר בנים, ואם יותר אחיות - יש לו סיכוי יותר לבנות.


משקל הגוף תורשתי ב-25-40%, אך הנטייה להשמנה תורשתית ב-75%. אם נטייה כזאת קיימת, יהיה לאדם קשה מאד לרזות.


ומה עם קוגניציה?


לפי מחקרים שפורסמו ב- Psychology Spot, קוגניציה אינה מעוברת מאב לבן אלא מאם לבן ומאב לבת. כלומר, אם מישהו גאון, הבן שלו לאו דוקא יהיה גאון כמותו. ואם יהיה, אז זה בוודאות לא בגלל שירש את זה מאבא.


במילים אחרות, למעשה לא נכון לטעון "הילד הזה חכם כמו אבא שלו".


כאמור, את היכולות הקוגניטיביות בן מקבל מאמא שלו ובת - מאבא שלה. יחד עם זאת, סה"כ השפעת התורשה על הקוגניציה מהווה רק 40%. זה הרבה, אך זה פחות מחצי! כל השאר - זה חינוך, סביבה ועבודה עצמית.


מחקר בריטי על מוזיקאים שניסה למצוא קשר בין כישרונות לתורשה מצא, כי מוזיקאים מוצלחים לא למדו מהר יותר מאשר מוזיקאים פחות מוצלחים, אך השקיעו הרבה יותר מהם.


מחקר אחר מצא, כי כדי להגיע לרמת מומחה בתחום כלשהו (כל תחום) יש להשקיע בו 10,000 שעות. כך שעמל רב הוא זה שמביא לתוצאות, ולא תורשה.


האם לתורשה בכלל אין חלק בכך?


יש. יש תכונות שמועברות בתורשה ועשויות לעזור בהשגת מטרה כזו או אחרת. למשל יש 2 גנים שנקראים ACE ו- ACTN3, בזכותם לאדם יש יותר כוח שריר מאשר אצל אדם שאין לו את הגנים הללו. לאנשים כאלה קל יותר להצליח בכל הקשור לעבודה פיזית קשה או בספורט.


אבל האם גנים אלו עושים את האנשים לאלופים אולימפיים? - לא! רק אימונים קשים מביאים אותם להשגים. בלי זה הם פשוט יהפכו לאנשים שתמיד נחלצים לעזרה כשמישהו צריך להזיז ארון....ומה עם מחלות?


ישנן גם מחלות תורשתיות קשות שמתגלות בהכרח. כלומר, אין אפשרות למנע אותן ע"י שמירה על דיאטה זו או אחרת, אורח חיים מסוים וכיו"ב. אדם שיקבל מחלה כזאת בתורשה יוולד חולה בה ויחלה בה ובמקרים רבים גם ימות ממנה.


ב-1984 יוסף עקשטיין, יהודי ששכל ארבעה מילדיו (!) שלקו בטאי זקס, יסד ארגון בשם "דור ישרים" שמטרתו להפחית את שכיחותן של מחלות תורשתיות קשות דוגמת המחלה שגזלה ממנו את ילדיו.


הארגון מבצע בדיקות סקר גנטיות (הם בודקים רק כמה מחלות נבחרות, ממש לא הכל) ומיידע בני זוג השוקלים להשתדך האם ילדיהם עלולים לחלות במחלות גנטיות אלה.


הארגון עורך בדיקות סקר גנטיות לכ-15 מחלות. לפי פירסום בעלון הארגון, מדי שנה נערכות 25,000 בדיקות. הבדיקות הובילו למציאת 2,500 אי התאמות בין בני זוג.


היום ידוע על מעל ששת אלפים מחלות תורשתיות. רובן דורשות טריגר כדי להתגלות, ואדם יכול לחיות את חייו ולעבור מן העולם מבלי לדעת בכלל שיש לו את המחלות האלה בתורשה. אם אחד ההורים סובל מאפילפסיה, הסבירות שגם ילדו יסבול מהמחלה היא 6%, זה פי 6 יותר מאשר לגבי אדם שהוריו לא סובלים מאפילפסיה.


אם 2 ההורים סובלים מאפילפסיה, הסיכון לילד הוא 12%! בנוסף לכך, התקפים של המחלה אצל ילדים בד"כ מתחילים בגיל יותר צעיר ביחס להוריהם. למשל, אם האם סובלת מאפילפסיה מגיל 15, ביתה עלולה לסבול מהמחלה כבר מגיל 5.


חלק מהמחלות מועברות בד"כ רק מאחד ההורים.


יש מחלות שנשים כמעט ולא חולות בהן אלא רק מעבירות לבניהן, ואילו גברים חולים ולפעמים גם מתים מהן.


אחת הדוגמאות היא המופיליה: קבוצת מחלות שמאופיינות בבעיות קרישת דם. במילים אחרות, חולה במחלה כזאת ימות מעקירת שן, דימומים פנימיים בגלל מכה או ניתוח כתוצאה מאיבוד דם. (אבל אם אחות תיקח לו דם לבדיקה הוא יישאר בחיים.)


היום חולי המופיליה לא מתים כמו פעם, אלא ממשיכים לחיות בעזרת עירויים של חומרי קרישה 2-3 פעמים בשבוע במהלך כל חייהם.


גם חולשת שרירים פרוגרסיבית (מחלת דושן) וגם עיוְורון צבעים, נשים בד"כ רק מעבירות ולא סובלות מהם בעצמן.


סכיזופרניה, קשיי למידה ונטייה להתאבדות, מועברים מהאב. וככל שהאב מבוגר יותר ביום היוולדו של הילד, כך הסיכון שהילד יירש את הנטייה הזאת גדול יותר. הסיכון גדול במיוחד כאשר האב בן 45 או יותר.


סוכרת מסוג 2, פסוריאזיס, מיגרנה, בעיות ראייה ואלרגיות מועברות בעיקר מהאם. למרות שהגנים של האם או האב מעלים את הסיכון למחלות אלה אצל הילד, הדבר יקרה רק כאשר גורם גנטי משתלב עם מספר גורמים סביבתיים שליליים.


תהיה התורשה אשר תהיה, תזונה ואורח החיים יקבעו בסופו של דבר את בריאותכם, עבודה, דבקות במטרה והתמדה – את התקדמותכם בחיים, ושום דבר מלבד עצמכם לא יקבע את יראת השמיים שלכם.


כל האמור במאמר זה בגדר מידע בלבד ואינו מהווה שום תחליף לאבחון, ייעוץ או טיפול רפואי.


לשאלות והזמנת ספרים יש לפנות למייל: yaeltuk@gmail.comד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD), מחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה", "בריאות הגבר ברפואה המשלימה" "סיפורים מהקליניקה", "אסטרולוגיה לכל עת" "קל להיות בריא" "יפה, בריאה ולא מורעלת" http://www.yaelclinic.co.il/

בימה - המעודכנים מעדכניםאילוסטרציה
מהי הדרך היעילה להפחתת שומן תוך בטני עמוק בכרס?
נשיא המדינה המריא הבוקר לועידת האקלים
עזרה זדונית: מחקר חדש מגלה - כך "נעזור" לאדם שאנו מקנאים בו
איך לחסן הגוף מווירוסים? חובה לכל אדם
חוקרים פיתחו אלגוריתם הקורא את ה-DNA שלנו כשפה אנושית
משה ליאון לטובת שמירת צביון נקי לעיר ירושלים
מדהים: כך תתאפשר הפרדה מדויקת של חלקיקים ננומטריים
נעליים מודפסות בתלת מימד? חיבור בין החברות יאפשר חדשנות מדהימה
תחזית איומי הסייבר לשנה הבאה: מתקפות הסייבר מכוונות לכל היעדים
מיומנויות למידה או חשיבה במתמטיקה