"בלתי ישימים": הנהלים על זיהומים הוקשחו - מנהלי בתי החולים מורדים

משרד הבריאות דרש להגביר את תדירות הדיווחים במרכזים הרפואיים • המנהלים התנגדו: "המודל דורש משאבים - לא נעביר נתונים"

"בלתי ישימים": הנהלים על זיהומים הוקשחו - מנהלי בתי החולים מורדים ניתוח, אילוסטרציה

מנהלי בתי החולים הודיעו כי לא יעבירו למשרד הבריאות נתונים על זיהומים מחיידקים עמידים בבתי החולים, במחאה על כך שהם נדרשים ל"היקף דיווחים לא סביר". כך מתפרסם ב'ישראל היום'.

לטענת המנהלים, לאור דרישות משרד הבריאות, צוותי מניעת זיהומים נדרשים לעסוק כל העת בדיווחים למשרד הבריאות, מה שגוזל מהם זמן ומשאבים מפיקוח על הנעשה במחלקות בתי החולים. לאחרונה, בשיח פנימי של המנהלים, נאמר כי "כל עוד יעדי המודל לא נקבעים במשותף - לא יועברו דיווחים מבתי החולים".

זיהומים אשר נרכשים בבתי החולים גורמים מדי שנה לתמותה של כ־5,000 בני אדם. מאז 2016 מפעיל משרד הבריאות את "מודל התמרוץ למניעת זיהומים", תוכנית שבמסגרתה קיבלו בתי החולים בשנים האחרונות 210 מיליון שקלים, בתמורה לעמידה ביעדים ולהפחתת זיהומים.

בשנות פעילות התוכנית דווח על מאות ואלפי מקרי תמותה בשנה שנחסכו. כך למשל ב־2019 נרשם שיפור של 45% בכל מדדי מניעת הזיהומים, וירידה של עשרות אחוזים מזיהומים בחיידקים עמידים דוגמת קלבסיאלה, MERSA ואחרים ובזיהומים שנוצרים לאחר ניתוחים, בהחדרת צנתר ועוד.

בראש התוכנית עומד פרופ' יהודה כרמלי, מנהל המרכז הארצי למניעת זיהומים. אלא שלפני כמה חודשים ביקש פרופ' כרמלי, לשנות את אופן הדיווח ואת היעדים לשנה הבאה, דבר שעורר את התנגדות המנהלים.

"ההיקף לא סביר"

"המודל במתכונתו הנוכחית אינו בר־יישום. הוא דורש משאבים רבים כדי ליישמו. צוותי היחידות ייאלצו לבלות שעות באיסוף נתונים, שחלקם ידניים ודיווחם בתדירות לא סבירה, במקום לקדם נושאים אחרים שעל סדר היום", הזהירו במכתב פרופ' ארנון אפק, מנהל בית החולים הכללי בשיבא, וד"ר איתן וירטהיים מנהל בילינסון - ראשי איגוד מנהלי בתי החולים.

השניים פנו למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש וציינו כי "היקף הדיווחים לא סביר. המודל לא מאפשר לבתי החולים כל גמישות בתחום מניעת זיהומים. יש לאפשר לבתי החולים עצמאות מוחלטת בניהול המשאבים לכל מוסד".

ד"ר דודו דגן, ראש חטיבת המרכזים הרפואיים במשרד הבריאות, פנה בשם בתי החולים לפרופ' כרמלי וביקש להמשיך בעבודה משותפת עם המנהלים בשטח ובהידברות לקביעת מודל התמרוץ. לדבריו, "בתי חולים קטנים ובינוניים לא יהיו מסוגלים לעמוד בדרישות הדיווח. צוות היחידה למניעת זיהומים ייאלץ לזנוח כל עבודה אחרת בבית החולים ולוותר על תוכניות התערבות.

"המודל אינו מאפשר גמישות לבית חולים לתכנן התערבויות על פי האפידמיולוגיה המוסדית והבעיות המקומיות שיש לו", ציין ד"ר דגן והמליץ להמשיך בדיווח כפי שהיה נהוג עד 2021 ללא שינויים.

אחד מראשי המחלקות למחלות זיהומיות הסביר: "התחושה שלי היא שהגולם קם על יוצרו. נוצר חוסר איזון - ככל שאתה כותב יותר דו"חות, כך אתה מסייר ומפקח פחות במחלקות. מקומן של אחיות למניעת זיהומים במחלקות, בהדרכות, בתצפית על רחיצת ידיים ולא ליד המחשב. רצוי שכל בית חולים יגדיר לעצמו את הבעיות ויזהה אותן".

"אם הבעיה של בית החולים שלך היא זיהומים בקטטר בדרכי השתן, אין צורך להתמקד ביעדים של זיהום של פצע ניתוח. הופר האיזון בין מה שקורה בשטח ליחידה למחלות זיהומיות, וזה לא לטובת העניין. במקום עבודת שטח יש היום הרבה ביורוקרטיה ודיווחים אינסופיים", סיכם.

תגובת משרד הבריאות

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "התכנית הלאומית למניעת זיהומים במשרד הבריאות פועלת משנת 2015, ע"י חטיבת הרפואה והמרכז הארצי למניעת זיהומים. במסגרתה נבנתה תשתית למניעת זיהומים במרבית בתי החולים בארץ, ופעולות שנעשו הובילו לירידה של אלפי זיהומים בשנה ומנעו תמותה של מעל ל־1,000 אנשים בכל שנה.

"בעקבות פניות שעלו מהנהלות בתי החולים אודות קשיים ביישום המודל החדש התקיים עימם דיון ובעקבותיו בוצעה עבודת מטה במשרד הבריאות. מודל התמרוץ הסופי יפורסם בימים הקרובים", הוסיפו במשרד.

"משרד הבריאות נחוש להמשיך ולהוביל נושא חשוב זה, על ידי התערבויות בנושאים כמו ניקיון, סטריליזציה ומניעת זיהומים בחולים מונשמים ובמחלקות בסיכון גבוה, במטרה להציל חיים. המשרד קשוב לקשיי מימוש המודל שהעלו בתי החולים, ויתחשב בקשיים שהועלו", נמסר ממשרד הבריאות.

"רשלנות חמורה": תלמידי כיתה ח' חוסנו בחיסון הלא נכון
רופאה בכירה: "מכבי מסכנת חולי טרשת"
גל החום הקיצוני: כל הדרכים לעבור את ההיריון במהלך הימים החמים
הנפש מחלימה רק אחרי שנתיים: מחקר ענק חושף צד אפל של נגיף הקורונה
עשרות יועצי רפואה השתתפו ביום עיון מקצועי על נזקי העישון‎‎
עלייה של 90% בהיקף המרשמים לתרופות משככות כאבים וממכרות
48% מחברות הסיעוד לא עומדות ברף הגבוה של חוק הגנת הפרטיות
כל מה שרציתם לדעת על אבנים בכליות • מאמר חשוב
טיפים ועצות לטיפוח השפתיים בעונת הקיץ
חשיפה לרעש: כך תתמודדו עם האיומים החדשים על השמיעה שלכם