סמוטריץ' רוצה שיריון בליכוד - אך לנתניהו יהיה קשה לתת

החשש מהרגל שתיית המנדטים של נתניהו את מפלגות הגוש, ממש לפני יום הבוחר, הוא שעומד בבסיס ההתעקשות של סמוטריץ' לקבל נדוניה בדמות שריון בליכוד תמורת האיחוד

סמוטריץ' רוצה שיריון בליכוד - אך לנתניהו יהיה קשה לתת סמוטריץ' ונתניהו

מאחורי הקלעים של הפיצול בין סמוטריץ' לבן גביר לא עומד רק מאבק על מקומות גרידא, אלא גם ניתוח פוליטי שנגזר מהיום שאחרי הבחירות.

על פי הפרסום ב'ישראל היום', סלע המחלוקת בין הצדדים היה בעיקר סביב השביעייה הראשונה. בן גביר לא היה מוכן להתפשר על פחות משלושה מקומות מובהקים שלו בשביעייה הראשונה, ואילו בשביל סמוטריץ' זה היה קו אדום שהוא לא מוכן לחצות. מדוע סמוטריץ' מתעקש על פחות משלושה מקומות לבן גביר בשביעייה הראשונה, בעוד כבר הציע לו ארבעה מקומות בעשירייה, והסקרים מראים כי ריצה משותפת שלהם תניב 11 מנדטים?

ננסה להסביר: שבעה מנדטים - זה התרחיש הבטוח ביותר בריצה משותפת ביום הבחירות. בדרך כלל, מפתח דרישת שרים הוא שכל מפלגה מקבלת תיק אחד בממשלה על כל שלושה מנדטים. אם בן גביר יחזיק בשלושה מקומות ריאליים בכנסת, בריצה משותפת יהיו חייבים לתת לו תפקיד שר על פי המפתח. לסמוטריץ' אין התנגדות עקרונית שבן גביר יהיה שר, אך הוא חושש מתסריט של מפתח שר על כל שבעה מנדטים. במצב שכזה, חושש סמוטריץ' שגם אם ישיג גוש הימין 61 מנדטים, גנץ יאמר לבוחריו שהוא מצטרף לנתניהו ולו כדי למנוע מבן גביר להיות שר. במקרה שכזה סמוטריץ' שוב ייזרק לאופוזיציה. נתניהו הוכיח בעבר כי גם במצב של 61 מנדטים לימין הוא מעדיף ממשלה בלי הקצה הימני האידיאולוגי.

במצב שבו בן גביר וסמוטריץ' רצים ביחד - פני הדברים משתנים. לנתניהו, מעריך סמוטריץ', לא תהיה לגיטימציה ציבורית להשאיר 10 מנדטים בחוץ ולכן ישלב אותם בממשלתו. לכן סמוטריץ' כבר הסכים לתת לבן גביר ארבעה מקומות, שניים מתוכם הם מקומות 9 ו-10.

לצד הסיכון בכך שריצה של סמוטריץ' ובן גביר יחדיו תאפשר לנתניהו להשאיר את הצמד בחוץ, נתניהו גם יוכל לשתות מהם מנדט או שניים ביום הבחירות אם יהיה בטוח שהם יעברו את אחוז החסימה. במצב שבו השניים ירוצו בנפרד, נתניהו לא יוכל לעשות עליהם את המשתה המסורתי מחשש שאחד מהם לא יעבור את אחוז החסימה. על רקע משתה המנדטים הצפוי של נתניהו, סמוטריץ' רוצה להשיג שריון בליכוד כנדוניה לאחדות עם בן גביר, אך נראה כי הפעם לנתניהו יהיה קשה לשלם מחיר זה. גם לו יש בעיות בגזרת השריונים, ביניהן לחץ לשריין יותר נשים וגם דמות מהעדה האתיופית, כדי לא להפסיד את קולות העדה.

גנץ דחה את בקשת בן גביר לבקר את החייל שנשלח למחבוש
הרמטכ"ל ונתניהו תוקפים את בן גביר: להשאיר את צה"ל מחוץ לפוליטיקה
הבקשה של בן גביר מגנץ: "ברצוני לבקר את החייל בבית הכלא הצבאי"
אייזנקוט: "התנהגות הקואליציה העתידית עשויה להביא לפירוק הצבא"
החייל שקרא "בן גביר יעשה סדר" - נשלח ל-10 ימים בכלא צבאי
דרעי זועם: לא מצליח להבין איך לא החלפנו את יו"ר הכנסת
'נעם' ו'הליכוד' חתמו על הסכם: מעוז ישמש כסגן שר
לאחר שהתפטר מההמשלה ומהכנסת: בנט יוצא למסע הרצאות בעולם
דרעי יקבל את הפנים והבריאות, בסביבתו דוחים את הביקורת
גנץ: נתניהו יוצר לבן גביר צבא פרטי ביו"ש ומסכן את הפעלת הכוח