מזעזע: הביטוח הלאומי מסביר מדוע משפחת מחבל תקבל קצבאות

בעקבות הפיגועים הקשים נחשף כי מחבלים ובעלי משפחות ואף קטינים יזכו את משפחותיהם בקצבאות בעקבות מותם לאחר שרצחו יהודים. הביטוח הלאמי מנסה לתרץ את התופעה: ...

מזעזע: הביטוח הלאומי מסביר מדוע משפחת מחבל תקבל קצבאות

בעקבות הפיגועים הקשים נחשף כי מחבלים ובעלי משפחות ואף קטינים יזכו את משפחותיהם בקצבאות בעקבות מותם לאחר שרצחו יהודים.

הביטוח הלאמי מנסה לתרץ את התופעה: "צריך להבדיל בין שני מצבים שונים. מצב בו הילד נכנס לכלא בגין פעילות חבלנית, מצב בו האב נכנס לכלא בגין פעילות חבלנית, ומצב בו האב חוסל לאחר ביצוע פיגוע. בסופו של דבר, צריך לזכור - המנדט לבצע שינויים או להפסיק קצבה למפגעים היא החלטת המדינה ויש צורך בשינוי חקיקה.

אין לביטוח הלאומי אפשרות לשלול זכאות בלי שהחוק לא ישונה. לפני כשנה היה בג״צ בנושא ילד מפגע שמקבלים עבורו קצבת ילדים והפסיקה קבעה שהקצבה שייכת לאם ולא לילד. אנחנו כארגון מחוייבים לבצע את זה.

במקרה בו הילד ביצע פיגוע והוא נכנס לכלא, החוק נכון להיום קובע שאם הוא נכנס לשלושה חודשים מאסר, ביטוח לאומי מפסיק לשלם לו קצבה. הכלל הזה חל גם על ילדים ואז אם יש לי ילד שזכאי לקצבת שארים והוא נכנס למאסר, אחרי שלושה חודשים הביטוח מפסיק לשלם לו את הקצבה בגלל שהמדינה מממנת את כל צרכיו בכלא.

המשפחה של נער או ילד שביצע פיגוע כן תהיה זכאית לקבל קצבת ילדים בגינו למרות שהוא יושב במאסר. סעיף חוק שביטל את התשלום במקרים אלה בוטל ע"י בג"ץ אשר נתן למדינה שנה לתקן את הסעיף אך היא טרם עשתה כן.

אם האבא נהרג אחרי שהוא ביצע פיגוע החוק קובע שהמוסד הלאומי לא ישלם למשפחה שלו את הקצבאות בגין הפטירה שלו אך קצבאות שלא קשורות לפטירה שלו כן ישולמו. אם האבא נהרג בפיגוע, הילד שלו לא יקבל קצבת שארים אך קצבאות שלא קשורות לאב, נניח הילד סובל ממוגבלות אז החוק קובע שהוא יקבל אותה, וגם את קצבת הילדים לה הוא זכאי מצד אימו.

הביטוח הלאומי: ״אין ספק שיש פה מורכבות ורגישות חברתית, לאומית. והשיח צריך להתנהל במסדרונות הכנסת. גם פסיקת בגצ קבעה, שכדי לשלול קצבה, יש צורך בשינוי חוק.״

סכין של מחבל, אילוסטרציה
כ-7% מהסוחרים העצמאיים באמזון – חרדים ● איך הם עושים את זה?
קשה לעיכול: לאחר ההתייקרויות באוכל רחוב - כמה תעלה לכם מנה?
הקלות בארנונה: מועצת עיריית בני ברק מאשרת את הארנונה
יוקר המחיה מכה בעזה: "המשבר הכלכלי יוביל לפיצוץ"
בשורה לעשרות אלפי סייעות: מענק של 1,500 ש''ח לשנת הלימודים
חיסכון לנוטלי המשכנתאות: עמלת פתיחת תיק הלוואה תוגבל ל-360 ש''ח
בזמן הקרוב: יוארך התוקף לפיצוי משפחות חטופי ילדי תימן והבלקן
הממשלה תאשר: 72 מיליון שקלים להקמת חברה שתעביר כספים לרש"פ
דיון דחוף במשבר המזון: האם בקרוב נראה מדפים ריקים בסופר?
נחתם צו לביטול מכסים על מוצרים וחומרי גלם לתעשייה