יוקר המחיה מכה בעזה: "המשבר הכלכלי יוביל לפיצוץ"

הלחץ ברצועה גובר - מפעלים נסגרו ומחירי החיטה, הברזל והדלק עלו • תושבי הרצועה מקווים שישראל תגדיל את כמות אשרות העבודה: "כדי שעזה תעמוד על הרגליים צריך 6...

יוקר המחיה מכה בעזה: "המשבר הכלכלי יוביל לפיצוץ" שטרות כסף

הלחץ ברצועה גובר - מפעלים נסגרו ומחירי החיטה, הברזל והדלק עלו • תושבי הרצועה מקווים שישראל תגדיל את כמות אשרות העבודה: "כדי שעזה תעמוד על הרגליים צריך 60 אלף אישורים".

על פי הפרסום ב'ישראל היום', יוקר המחיה בעזה מגיע לשיא עם עליות מחירים שלא נראו ברצועה זו תקופה ארוכה. מדובר על עלייה חדה של 50-20% בחלק מהמוצרים והסחורות, מה שמכניס את המצב הכלכלי ברצועה לשלב חדש. "תושבים בעזה מתקשים לקנות מוצרים שנחשבים בסיסיים לגמרי, והרבה משפחות פשוט לא יודעות מה לעשות. אנשים הולכים ברחוב, מסתכלים אחד על השני בחוסר אונים, כולם מרגישים שהם באותה הסירה, לא יכולים יותר. זה נהיה בלתי נסבל", אומר תושב הרצועה ל"ישראל היום".

תושבים בעזה מדברים על משבר מזומנים מחריף בעקבות העלייה המשמעותית במחירים ואומרים כי הם משלמים על סל צריכה כ-30% יותר ממה שהיה נהוג בעבר. "מחיר שק חיטה של 25 ק"ג נמכר היום בכ-70-60 שקלים לעומת 30 שקלים עד לפני שנה. מחירי הזיתים גם עלו משמעותית, פי שניים ממה שאנחנו רגילים. כמות זיתים שהיינו קונים ב-5 שקלים, עכשיו עולה 10 שקלים. אפילו האורז עלה. 5 ק"ג אורז שפעם נמכר ב-25 שקלים, עומד היום על 35 שקלים. הדלק עולה פה עכשיו כמו בישראל. אנשים לא יכולים לקנות הרבה פעמים במזומן בגלל שהכל נהיה מאוד יקר. אני לא מדבר על לקנות טלוויזיה או מקרר, אלא על מוצרי צריכה פשוטים", הוא מספר.

כמעט אין מוצר שמחירו לא עלה. המלחמה באוקראינה והמגמה הכללית בעולם ובישראל מתחילות לתת את אותותיהן גם על הרצועה, שנתונה במצב כלכלי יסודי רעוע גם כך. בעזה מדווחים על אבטלה העומדת על כ- 60% באוכלוסייה הכללית. כ- 70% מהצעירים מובטלים, ובקרב הנשים, הנתון גבוה יותר ונאמד ביותר מ- 90%.

המשכורות הנמוכות הולכות ונשחקות

"אצלכם יש משכורת מינימום או שכר ממוצע, בעזה אין דבר כזה שכר מינימום, בקושי יש שכר או עבודה" סיפר תושב מודאג מהרצועה. "המשכורת הממוצעת לאלה שעובדים היא בערך 1,000 שקלים בחודש. המחיר לחבילה של 50 פיתות הייתה 7 שקלים והיום כבר 10 שקלים. זה אומר שבעל משפחה עם 3-4 ילדים, מבזבז כ- 200 שקל בחודש רק על לחם".

יוקר המחיה מורגש גם בתחום השירותים והסחורות, ולאחרונה נסגרו מפעלים ברצועה בתחום הייצור והבניין. "לפני שנה מחיר טון ברזל בעזה היה 2500 שקל לעומת 4000 כיום. כל מה שקשור למלט ולבניין נסק, לא כל בעלי המפעלים עומדים בלחץ. אנשים פה אומרים לחמאס, אם אנחנו נגיע למצב שאין אוכל לילדים שלנו, אז מה שווים החיים? וזה מצב מסוכן. אסור להגיע לנקודה הזאת שלעזה אין מה להפסיד. אם זה יקרה כולם יהיו בבעיה גם חמאס וגם ישראל", מסביר תושב הרצועה.

התקווה העזתית: הגדלת מספר אישורי העבודה לישראל

הגדלת מספר אישורי העבודה שישראל הנפיקה לתושבי הרצועה אמנם סייעה להתאוששות כלכלית בעזה והעניקה תקווה לתושבים, אך המצב הכלכלי העולמי ויוקר המחיה הנחיתו מכה חדשה שמונעת התנעה של גלגלי הכלכלה ברצועה. "הקפאה של אישורי עבודה לפועלים בישראל זה אולי מזיז קצת לחמאס, אבל בגדול זה גורם ללחץ בציבור העזתי יותר מאשר בחמאס. 2,000 אישורים נוספים שעליהם הוכרז ובינתיים הוקפאו, זה שטויות, זה שום דבר לנוכח המצב הכלכלי המשוגע שיש פה. אם המצב ימשיך, אי אפשר להסתפק רק בעוד הגדלה של אלף או 2000 פועלים, זה לא יעזור. כדי שעזה תקום על הרגליים ותחווה שינוי רציני צריך בין 60 ל-100 אלף אישורים", סבור תושב עזה.

"לאנשים אין אנרגיות למחות, וחמאס בטח לא יאפשר. הארגון רוצה קודם כל לשמור על השלטון שלו, ולכן לא בדיוק רוצה ללכת למלחמה עם ישראל כי הוא יודע שלא תהיה לו לגיטימציה לכך מהתושבים העזתים לנוכח המצב הכלכלי. חמאס לא רוצה שהכעס והתסכול יופנו אליו. אבל אם הפעולות של ישראל בג'נין יימשכו ותהיה הסלמה בגדה, עזה לא תוכל לשתוק, בעיקר הג'יהאד האסלאמי", מוסיפים מקורות ברצועה.

הקלות בארנונה: מועצת עיריית בני ברק מאשרת את הארנונה
בשורה לעשרות אלפי סייעות: מענק של 1,500 ש''ח לשנת הלימודים
חיסכון לנוטלי המשכנתאות: עמלת פתיחת תיק הלוואה תוגבל ל-360 ש''ח
בזמן הקרוב: יוארך התוקף לפיצוי משפחות חטופי ילדי תימן והבלקן
הממשלה תאשר: 72 מיליון שקלים להקמת חברה שתעביר כספים לרש"פ
דיון דחוף במשבר המזון: האם בקרוב נראה מדפים ריקים בסופר?
נחתם צו לביטול מכסים על מוצרים וחומרי גלם לתעשייה
מחיר הדלק שוב מזנק: ליטר בנזין 95 יתייקר השבוע ב-66 אגורות
אושר בטרומית: הגדלת תשלום על שקיות חד-פעמיות והרחבה לחנויות קטנות
"לא יכול להיות שאנחנו נייצר שיטה שמעשירה מאכערים"