"יעמיד אותנו במצב של אחריות ללא סמכות"

השרה להגנת הסביבה מתנגדת לרפורמה ברישוי עסקים: "הרפורמה ברישוי העסקים תעביר את הסמכויות המקצועיות הסביבתיות ממומחי המשרד להגנת הסביבה, לגוף חיצוני אחר"

"יעמיד אותנו במצב של אחריות ללא סמכות" אילוסטרציה

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, הביעה היום (ד') התנגדות לתיקון חוק רישוי העסקים בחוק ההסדרים הקרוב: "אנחנו מאוד מודאגים כמשרד, ואני כשרה, שהרפורמה הזו תעבור כפי שהיא. אנחנו במאני טיים, ויש כאן ניסיון להקים מנגנון מסורבל, בזבזני ובירוקרטי, שיפגע בצורה חמורה באינטרסים הציבוריים החיוניים ביותר, ויגרום לנזק חמור בכל הנוגע לבריאות, לסביבה ולאיכות החיים של תושבי ותושבות ישראל".

לדבריה, "התפקיד שלנו כמשרד להגנת הסביבה בכל הנוגע לרישוי העסקים, הוא לשמור על הציבור מפני מפגעים סביבתיים ובריאותיים כמו רעש וריח, זיהומי אוויר, קרקע ומים, ושימוש בחומרים מסוכנים שיכולים לעלות בחיי אדם. הרפורמה ברישוי העסקים תעביר את הסמכויות המקצועיות הסביבתיות ממומחי המשרד להגנת הסביבה, לגוף חיצוני אחר. זאת בזמן שהאחריות על האינטרס הסביבתי ועל נושאי הסביבה המקצועיים תיוותר בידי המשרד. זה יעמיד אותנו במצב של אחריות ללא סמכות ".

עוד אמרה השרה תמר זנדברג כי "אנחנו מטפלים בעסקים קטנים כמו תחנות דלק, שיכולות לגרום לזיהום כבד של קרקע ומים ולפלוט חומרים מסוכנים. עסקים נוספים הם הטיפול בפסולת ובשפכים, ומכבסות שנמצאות בריכוזי אוכלוסיה ועושות שימוש בחומרים מסוכנים ומסרטנים. במקרה של אסון שייגרם לבריאות הציבור או לסביבה בגלל התיקונים בחוק רישוי העסקים - לא נוכל לשאת באחריות אם לא נהיה הגורם המקצועי שקובע את הסטנדרט לרשיונות העסק ".

"בשל החשש שלנו, נרצה להוציא את הרפורמה הזו מחוק ההסדרים. או לכל הפחות לפצל אותה או להכניס בה שינויים משמעותיים. נרצה לבצע שינוי קטגורי במבני הסכמות והאחריות שחוק הזה מייצר עבורנו. זה עניין דרמטי, לא נוכל להישאר עם אחריות אבל ללא סמכות. ככל שהרפורמה הזו תישאר בחוק ההסדרים, זה השינוי המשמעותי שיש להעביר", סיכמה.

בני ברק: תאונת דרכים במעורבות אוטובוס, רכב ואופנוע
בני ברק: הדרת התושבים מתחזוקת לוחות קווי האוטובוסים המקולקלים
הרמטכ"ל קיים תחקיר בנקודת האירוע בה נהרג נתן פיטוסי ז"ל • צפו
טרגדיה בירושלים: בן 10 חודשים לא התעורר משנתו
"מרגישה שמשחקים איתנו": אמו של מוישי קליינרמן הנעדר על המצב העגום
דווקא בבני ברק: קייטרינג נסגר בגלל שב''ח
כך הוצפו הערים החרדיות בהזמנות למיזם בין הזמנים הגדול • צפו
בני ברק: ילד בן 8 נפגע מרכב ברחוב בן יעקב
נתפסו על חם: ארבעה חשודים נעצרו בחשד לפריצת רכב בירושלים
גם היום: הרבנים הורו לרבבות לצאת להפגנות על ביזוי כבוד המת • צפו