"תמונות מחרידות": התיירים הישראלים המומים מהפיצוץ באיסטנבול

במל"ל עוקבים אחרי האירוע ומזכירים כי מבחינת אזהרת מסע, טורקיה נמצאת ברמת אזהרה 3 • דנה תושבת אילת שנכחה בסמוך סיפרה: "עזבנו הכל והתרחקנו מהמקום"

"תמונות מחרידות": התיירים הישראלים המומים מהפיצוץ באיסטנבול

אחרי הפיגוע - הישראלים חוששים, במערכת הביטחון עוקבים: במשרד החוץ עוקבים משעות אחרי הצהריים (ראשון) אחרי סטטוס הישראלים שהיו באיסטנבול בזמן הפיצוץ. כך דווח ב'ישראל היום'.

גורם ביטחוני ישראלי מסר: "לישראלים שנמצאים באיסטנבול - ההמלצה היא כרגע להישאר במלון עד שהדברים מתבהרים ולהקשיב להמלצות ולהנחיות של גורמי הביטחון הטורקים. במל"ל מחדדים שאזהרת המסע לטורקיה מוגדרת ברמה 3, שזו רמה בינונית, וכנגזרת מכך מומלץ להימנע מנסיעות שאינן חיוניות".

בין הנוכחים באזור מספר ישראלים שמתארים את הזוועות ומעוניינים לחזור הביתה. יצויין כי במל"ל עוקבים אחרי האירוע. שם מזכירים כי מבחינת אזהרת מסע טורקיה נמצאת ברמת אזהרה 3.

מארגן טיולים ישראלי שמבלה הרבה במדינה, חושש כי מדובר בפעולה אנטישמית. "זה הכי נראה נגד ישראלים, המסעדה היא מסעדה שרוב הישראלים אוכלים בה, כי היא לא מגישה בשר".

"זה פשוט אסון, רוצים לחזור בדחיפות לישראל"

דנה תושבת אילת ששוהה כרגע באיסטנבול סיפרה בשיחת טלפון על הרגעים שאחרי הפיצוץ: "ישבנו בתוך בית קפה ברחוב הראשי, אבל די רחוק ממקום הפיצוץ. לא שמענו את הפיצוץ בהמולה, אבל ראינו אנשים שרצים החוצה והבנו שקרה משהו. ואז שמענו סירנות. ראינו שוטרים, ניידות ויש עכשיו 6 מסוקים באוויר מעלינו. הבנו שבגלל שמדובר במקום מאוד מתוייר, התגובה מאוד מהירה וכל האזור נסגר והתמלא כוחות ביטחון. עזבנו הכל והתרחקנו מהמקום ואנחנו בדרך למלון עכשיו".

פרח משה, ישראלית שהייתה ממש בסמוך לזירת הפיגוע בזמן הפיצוץ מספרת: ״יש פה שמועות שיש ישראלים שנפגעו, אנחנו מתפללים שזה לא נכון. אנחנו מאוד רוצים לחזור הביתה, בעלי ראה הכל, אנחנו פה עם ילד ותינוק ורק מחכים להזדמנות הראשונה לחזור הביתה. יש פה תמונות מחרידות שאי אפשר לתאר אפילו מרוב שזה נורא. יש כאן המון ישראלים עכשיו באיסטנבול, הרבה מאוד תיירים ישראלים מסתובבים באזור הזה, זה ממש האזור הכי מרכזי בעיר ובמסעדה מאוד מוכרת ומבוקשת, זה פשוט אסון. כל מי שדיברתי איתו רוצה לחזור בדחיפות לישראל. יש כאן שמועות שזה מחבל איראני, אבל אנחנו לא באמת יודעים בוודאות, המון שמועות״.

זיו רוזן, מנכ"ל קבוצת גוליבר התייחס ומסר כי "בשנה החולפת טורקיה הפכה אחד היעדים המבוקשים ביותר בקרב ישראלים, עם עשרות אלפי ישראלים שתכננו את חופשת החנוכה שלהם באיסטנבול ומגמת גידול מתמשכת בהזמנת חופשה לטורקיה. צריך להמתין ולראות מהי עוצמת הפיגוע ולאיזו קהילה הוא מכוון. הניסיון שלנו מראה שלאחר אירועים משמעותיים שכאלו התגובה הראשונית היא ירידה בביקושים להזמנות קרובות. אך ככל והלוואי יתברר שהפיגוע לא כוון לאוכלוסיה יהודית ושהשלטונות בטורקיה לרבות הנשיא ארדואן מפגינים יד קשה ומאמץ על מנת למנוע פיגועי טרור באוכלוסיה האזרחית בטורקיה, אני מעריך שיתכן ולא מדובר בפגיעה בתיירות לטווח הבינוני והארוך".

מאהר חוסין סוכן תיירות משפרעם אשר נמצא באיסטנבול מספר:״אני נמצא ברחוב, אמנם הייתי רחוק מהפיגוע, המדריך הודיע לי על פיגוע ושלח לי סרטונים. הפיגוע זעזע את האזור, כיכר תקסים סגור הרמטית מלא בכוחות בטחון: משטרה, צבא ומסוקים באוויר. הקבוצה שלנו שוהה בבית מלון מול אזור הפיגוע וכשחזרנו לבית המלון עיכבו אותנו כשעה לבדיקת אימות של התיירים שאכן שוהים בבית מלון״.

עוד הוסיף כי ״לפי מה ששומע מהתקשורת הטורקית הפיגוע נגד הטורקים ולא תיירים ישראלים. לא נעים לצאת לטיול ולחוות פיגוע בסדר גודל כזה אומנם ברוך השם שאנו לא היינו באיזור בזמן הפיגוע, אבל לראות כיכר תקסים ריק מאדם ורק כוחות משטרה בטחון וכוחות משוריינים זה כואב מאוד ומצער. האיזור ריק מאנשים לצערי״.

מוקדם יותר היום, פיצוץ עז התרחש ברחוב איסטיקלל בעיר איסטנבול, העיר הגדולה ביותר בטורקיה ולפחות חמישה בני אדם נהרגו ו-36 נפצעו. נחקרת האפשרות כי מדובר באירוע טרור, כוחות משטרה גדולים הגיעו לזירת האירוע לצד אמבולנסים.

זירת הפיגוע בבירת טורקיה
"מרכז רבני אירופה" בקול קורא על משמר הדת וחיזוק הקהילות היהודיות
מאסק ערך סקר: האם טראמפ יחזור בקרוב ל'טוויטר'?
בהזמנת המלך: הרצוג יצא לביקור ממלכתי בבחריין
קבר אחים ענק מתקופת השלטון הקומוניסטי נמצא בטרנסניסטריה
ביידן: "לא סביר שהטילים שפגעו בפולין שוגרו מרוסיה"
טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות ארה"ב ב-2024: "הקאמבק מתחיל"
דרמטי: שני בני אדם נהרגו בעיר פרזבודו שפולין מפגיעת טיל רוסי
פרשת מות העיתונאית: ה- FBI האמריקני פתח בחקירה פלילית נגד ישראל
פיגוע במרכז טורקיה: לפחות ששה הרוגים ו-53 פצועים
הישג לביידן: הסנאט יישאר בשליטת הדמוקרטים לשנתיים הקרובות