לפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראל

רה"מ לפיד: • "תפקידנו כממשלת ישראל לוודא שאנחנו ערוכים לכל תרחיש ונמצאים במוכנות שיא" • "בסוף השבוע מדינת ישראל יצאה למערכה בעזה - אי אפשר לצאת למלחמה ב...

לפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראל לפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראל

רה"מ לפיד:

• "תפקידנו כממשלת ישראל לוודא שאנחנו ערוכים לכל תרחיש ונמצאים במוכנות שיא"

• "בסוף השבוע מדינת ישראל יצאה למערכה בעזה - אי אפשר לצאת למלחמה בידיעה שיירו טילים על מדינת ישראל, אם אין לך מערך כיבוי והצלה שאתה סומך עליו לגמרי. אתם הגב שלנו"

ראש הממשלה יאיר לפיד ביקר היום (ה') 11 באוגוסט 2022, י"ד באב תשפ"ב, יחד עם השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, בקריה הלאומית לכבאות והצלה, בראשון לציון.

ראש הממשלה לפיד הוא ראש הממשלה הראשון שמבקר במערך הכבאות וההצלה, מאז הקמתו לפני 12 שנים.

בביקור השתתפו גם סגן שר הבט"פ יואב סגלוביץ, מנכ"לית משרד רה"מ נעמה שולץ, מנכ"ל משרד הבט"פ תומר לוטן, יו"ר ועדת הבט"פ ח"כ מירב בן ארי, נציב כבאות והצלה רב-טפסר אייל כספי, ומפקדי מחוזות ואגפים.

הביקור מתקיים כהמשך ישיר לדיון שכינס אתמול רה"מ, בעניין מוכנות המדינה לשריפות ענק. הביקור הינו עדות לעוצמתו, איכותו ותרומתו של מערך הכבאות לתפיסת החוסן הלאומי ולביטחון הפנים של אזרחי ישראל. רק לאחרונה, במהלך מבצע "עלות השחר", פעלו לוחמי האש לצד גופי הביטחון והחירום השונים, בהגנה על העורף הישראלי.

מדברי ראש הממשלה יאיר לפיד, במערך הכבאות הארצית:

"אני שמח להיות פה. זה כל כך קריטי לביטחון הישראלי, לרווחתו של כל אזרח, לתחושה היסודית שאנחנו מוגנים בביתנו. אתמול דנו בנושא שריפות והשפעתן. אני רוצה לדעת מה הצרכים ומה הפערים. תפקידנו כממשלת ישראל הוא לוודא שאנחנו ערוכים לכל תרחיש ונמצאים במוכנות שיא".

תחילה קיבל רה"מ לפיד סקירה מהנציב על מוכנות המערך לתרחישי איום שונים בעשור הקרוב, בדגש על שריפות ענק ושטפונות, ימי קיצון והשלכות משבר האקלים על אזרחי ישראל. כמו כן, הוצגו לראש הממשלה עיקרי התוכנית הרב-שנתית של מערך הכבאות והיבטים תקציביים ומבצעיים הכרוכים במענה מבצעי למשבר האקלים, למתארים אורבנים מורכבים, לטרור ההצתות ועוד.

בהמשך, נפגש רה"מ לפיד עם סגל הפיקוד הבכיר בכבאות וצפה בתצוגת תכלית של כלים ואמצעים ייעודיים לכיבוי והצלה הנמצאים בשימוש יחידת העילית "להבה" ויחידות מבצעיות במערך.

ראש הממשלה לפיד הניח זר באנדרטה ללוחמי האש שנפלו במסגרת מילוי תפקידם.

בנוסף, הוצגו בביקור הטלות מבצעיות ממטוס ומסוק כיבוי של טייסת הכיבוי האווירית, המהווה מכפיל כוח בבלימת ומניעת התפשטות שריפות ענק בשטחים פתוחים.

לסיום, נפגש ראש הממשלה עם חניכי הקורס הנוכחי של לוחמי ולוחמות אש. זה הקורס הגדול מאז ומעולם - 168 במספר, המייצגים פסיפס אנושי של החברה הישראלית.

ראש הממשלה בשיח עם חניכי וחניכות קורס לוחמי ולוחמות האש:

"אגיד משהו לבתה של ג'ניפר (חניכה בקורס). מה היא רואה בבית? היא רואה שאמא שלה מקדישה את חייה לדבר חשוב יותר מעצמה. אתם מוקפים באנשים בגילכם, שמקדישים את כל עיסוקם לעצמם. אתם עושים בחירה להקדיש את חייכם לאחרים, לטובתו של דבר גדול מכם. זה יהפוך אתכם לדבר גדול. אתם תצאו מזה כבונוס, אנשים טובים יותר, בוגרים טובים יותר, אחים ובני משפחה טובים יותר. זה ממלא אותי גאווה.

בסוף השבוע מדינת ישראל יצאה למערכה בעזה. בשביל לצאת למערכה בעזה, ולהיות זה שאומר: "אני מאשר לכוחות לצאת למערכה בעזה". צריך להיות בטוח שיש למדינה הזאת גב.

אני מסתכל על חלק משמעותי מהגב הזה. אי אפשר לצאת למלחמה בידיעה שיירו טילים על מדינת ישראל, אם אין לך מערך כיבוי והצלה שאתה סומך עליו לגמרי. הביקור הזה, הוא חלק מהסיבוב שאני עושה ומודה לכוחות שמאפשרים למדינת ישראל להגן על עצמה, להגן על אזרחיה".

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב: "מערך הכבאות וההצלה עובר שינויים חשובים מאוד, שמשדרגים את היכולות המקצועיות והטכנולוגיות שלו להתמודד עם אתגרי משבר האקלים. הנחת העבודה שלנו צריכה להיות, ששריפות ענק כפי שאירופה חווה לא יפסחו גם על מדינת ישראל, ולשם כך אנו ממשיכים לבנות מערך כבאות והצלה ברמה הגבוהה ביותר, עם האמצעים המתקדמים ביותר ולוחמי ולוחמות האש הטובים והטובות ביותר.

לפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראללפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראל

יש במערך איכות אנושית גבוהה, מחויבות ומסירות יוצאות דופן, שאפשר לראות מדי יום כמעט בכיבוי שריפות שפורצות, ובפעולות חילוץ מורכבות שלוחמי ולוחמות האש נדרשים להן, לעיתים עד סיכון חייהם - לא רק במשימות השגרה אלא גם בעיתות חירום ביטחוניות ובסבבי לחימה, כפי שחווינו רק בסוף השבוע שעבר. אני גאה במפקדים ובלוחמי האש, וסומך עליהם".

נציב הכבאות, רב-טפסר אייל כספי: "שמחתי לארח היום את ראש הממשלה יאיר לפיד בכבאות והצלה לישראל, להציג את האתגרים הניצבים בפנינו ואת היערכות המערך למענה מבצעי מיטבי ולמניעת שריפות. משבר האקלים מציב בפני העולם בכלל ולמערך הכבאות במדינת ישראל בפרט אתגרים בלתי רגילים.

מיפינו את האתגרים ואנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם הצבא, המשטרה וגורמי הממשלה לבניין כוח מותאם ולפעולות מניעה נדרשות.

במערך הכבאות מפקדים מקצועיים ולוחמים הפועלים בחירוף נפש מתוך תחושת שליחות לאומית ומחויבות אישית. בסיוע השר והמשרד לבטחון הפנים ובגיבוי ותמיכת ראש הממשלה מערך הכבאות יתעצם ויתאים את עצמו למציאות המשתנה תוך שהוא נותן את השירות הטוב ביותר לאזרחי מדינת ישראל".

לפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראללפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראללפיד ביקר במערך הכבאות וההצלה לישראל
מחבל ששוחרר בעבר בעסקת שליט ישוב וירצה מאסר עולם
כתב אישום נגד מחבלים שהשליכו מטעני נפץ על כוחות הביטחון
לוחם מג"ב נפצע ממטען שהושלך לעבר הכוחות הביטחון
יהודה ושומרון: אשה נפצעה כתוצאה מיידוי אבנים
כוחות הביטחון עצרו בכיר בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי
מחסום שועפט: נעצר חשוד שהחזיק ברכבו נשק מסוג M-16
מחבל שזרק בקת"ב על בית משפחה יהודית נתבע על ידם
כוחות הביטחון פעלו הלילה למעצר שבעה מבוקשים באוגדת יו"ש
מטוסי קרב צהל"ים תקפו הלילה מטרות ברצועת עזה
רקטה שוגרה הערב משטח רצועת עזה לשטח ישראל