בש"ס דורשים פיצוי כספי למזרחיים - "כמו לפלסטינים"

"כשם שיודעת המדינה לדבר על פיצויים כלפי הפלסטינים – אין שום סיבה שלא לבדוק גם את המצב ההפוך" טען ח״כ הרב משה אבוטבול בנאום במליאה מטעם הסיעה • צפו

בש"ס דורשים פיצוי כספי למזרחיים - "כמו לפלסטינים"

משה אבוטבול בנאום: למה רק לפלסטינים - פצו את המזרחיים

דוברות הכנסת

ח״כ הרב משה אבוטבול (ש״ס) בנאום במליאה מטעם הסיעה במסגרת ציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן: ״בראשית דברי אציין את ידידי חכ״ל ש״ס הרב ניסים זאב הי״ו שפעל רבות בנושא זה. יש כיום רצון אמיתי וכנה לעשות חיבורים ושלום עם המדינות הערביות, העם היהודי שוחר שלום ובסיעתא דשמיא, שלה זוכה ראש ממשלתנו, מר בנימין נתניהו, לחתום הסכמי שלום עם מדינות במפרץ הפרסי: בחריין, דובאי, אבו דאבי מהאמירויות. בעבר גם חתמנו עם מצרים, ירדן ועוד. זה דבר מצוין, כמו שאמר דוד המלך עליו השלום בתהילים: "אני שלום וכי אדבר". אך בכל תהליך שלום חייב להיות מנגנון פיצוי לאותם אלו שגרו וחיו שם באותן מדינות, והיו שם כפליטים והגיעו לאחר מכן לארץ, לארץ ישראל, גם לפני וגם אחרי קום המדינה. סבלו שם מרדיפות, השפלות ורצח של קרוביהם, חטיפות ועיקול על הנכסים שלהם על ידי השלטונות, כולל של איראן. אותם שלטונות כילו את זעמם ונקמתם על הכרזת המדינה ותוכנית החלוקה, בי"ז בכסלו (כט׳ בנובמבר)״.

הח״כ הדגיש: ״מדינת ישראל, חוקקה חוק בנושא בכנסות הקודמות, שנותן מנגנון פיצוי למה שאז היה. כמו שכתוב בתהילים "צדק ושלום נשקו" – לא מספיק שלום, צריך שהצדק יהיה חלק ממהלכי השלום, שהצדק לא רק ייעשה, אלא גם ייראה. ולכן עם המרוץ המבורך לחתימה על הסכמים חייבים כיום לבדוק היטב בכל מדינה מה היו ההשלכות, מה היו הנזקים שחוו שם אותם יהודים, לפגוש אותם, לשמוע מה היו הפעולות, וגם לפעול להשבת רכושם – בפרט בארצות ערב, שם כעת ישנה נהירה רבתי לחתימת הסכמי שלום״.

עוד הוסיף הח״כ: ״חשוב לתעד דברים, היות שחלקם של אותם יהודים יקרים, שהיו פליטים או הוריהם, הם בגיל מתבגר, כל רגע חשוב לתיעוד הנזקים שאז חוו והרכוש שאותו הם איבדו. וכשם שיודעת המדינה לדבר על פיצויים כלפי הפלסטינים – זה מוזכר בכל משא ומתן ועולה כצורך חיוני – אין שום סיבה שלא לבדוק גם את המצב ההפוך, כיצד לפצות את אותם פליטים בכל המדינות, כולל בתימן, לבנון ומדינות שאולי בקרוב נשמע שהן מעוניינות בשלום אמת״.

לסיום אמר הח״כ: ״בהסכמי השלום עם מצרים ועם ירדן עלו נקודות הפיצוי בהסכמים. גם בשאר ההסכמים שייחתמו בעתיד, בעזרת השם, חייבים לעורר גם את הפיצוי על הנזקים ועל הגזלות של הרכוש ועל אוצרות התרבות של אותם פליטים שגרו שם ונאלצו לברוח לארץ ישראל. תנו דעתכם על הנושא, העלו אותו על סדר-היום. דם יהודי ורכושו אינם הפקר״.

ארונו של הפילנתרופ שלדון אדלסון הגיע לישראל
חברת הדירוג Fitch אישררה את דירוג האשראי של ישראל ברמת +A
ח״כ אבוטבול בביקור בארגון פעמונים
בעקבות משבר הקורונה: תכנית הצלה לעצמאים ובעלי העסקים
בצל ההגבלות על המשק: ארכה בדיווח למע"מ
נזקי הקורונה: מעל 5 מיליארד הפסד לכלכלה
נתוני שב''א: זינוק ברכישות אונליין
7 מיליארד ₪ עלות הנזק מהחמרת הסגר לשבועיים הבאים
עד כמה השפיעה הקורונה על החברות לביטוח אשראי?
בעקבות הקורונה: ועדת הכספים אישרה את תוכנית המענקים לעסקים