שבוע גורלי להקמת ממשלת אחדות! האם הממשלה תצא לדרך? או שבית המשפט העליון בנשיאות אסתר חיות יתקע מקלות בגלגלי הקואליציה המסתמנת?

על מה ישפיעו החלטות בג"ץ בימים הקרובים? מה יותר טוב לנתניהו ומה יהיה עם בני גנץ? למה עוד לא חולקו התיקים בגוש הימין? כל הפרטים- כנסו!

שבוע גורלי להקמת ממשלת אחדות! האם הממשלה תצא לדרך? או שבית המשפט העליון בנשיאות אסתר חיות יתקע מקלות בגלגלי הקואליציה המסתמנת? שלטון בגנתניהו-שועל פוליטי

מחר (ראשון) בג"ץ ידון בעתירה שהוגשה נגד הטלת מנדט להרכבת ממשלה על נאשם בפלילים וביום שני ידון בהסכם הקואלציוני שהתגבש בין הליכוד לכחול לבן.


על פי הערכות בג"ץ לא יתערב בנושא הטלת המנדט על נתניהו שכן אם יעשה זאת יחטוף ביקורת ציבורית קשה לאחר ש-1.3 מיליון חושבים שנכון להטיל עליו את המנדט והוכיחו זאת בקלפי ועוד כ-800 אלף של מפלגות שהצהירו שיתמכו בנתניהו. 

ובהסכם הקואלציוני- סיכוי טוב שבג"ץ יפסול שם כמה סעיפים.


אם בג"ץ יפסול ולו סעיף הכי קטן בהסכם הוא יביא להתמוטטות ההסכם ואז לנתניהו יעמדו כמה אפשרויות אבל כולם לטובתו.

ובג"ץ יאבד את אמון הציבור שגם כך בקושי נשאר.

ישנה גם אפשרות שבני גנץ יתקפל ויסמוך על נתניהו שיתן לו את ראשות הממשלה בעוד שנה וחצי, ללא הביטחונות שההסכם נותן, זאת בהנחה ש(על פי גורמים) בג"ץ יפסול את הסעיף שנותן לגנץ השבעה כבר עכשיו.


בסביבת הכנסת כבר מתחילים לדבר על בחירות רביעיות מה שלפני שבועיים היה נראה רחוק מאוד. חברי הכנסת האוזר והנדל מסיעת דרך ארץ יכולים להציל את המצב ולהכנס לממשלת 61 ולא לדרדר לבחירות רביעיות, שיבזבזו מליארדים בשעת משבר ממשלמי המיסים.


שורה תחתונה:

אם בסופו של דבר נמצא את עצמינו בבחירות רביעיות, התרגילים הפוליטיים שנעשו על ידי נתניהו יזכרו כהסטוריה פוליטית שילמד כל פוליטיקאי מתחיל. 

ותנתן תשובה לכל מי שמתפלא עכשיו 'איך נתניהו ויתר במצב פוליטי הכי טוב שהיה לו אי פעם' ואפילו נתן לתקשורת תאריך לעזיבת בלפור.

המפסיד הגדול יהיה בני גנץ שיאבד את הביטחונות שיש לו על הרוטציה וכל מה שיעשה יצא מופסד, גנץ לא מתכוון להתפטר מיו"ר הכנסת עד 48 שעות לפני הקמת הממשלה (עם אפשרות לחזור בתוך 48 שעות). מה שאומר שחוסר אמון בין הצדדים עדיין קיים. 


בנוסף- העובדה שראש הממשלה עוד לא החל את חלוקת התיקים בגוש מראה לגנץ שאולי נתניהו נערך לבחירות ולא רוצה להקים עליו מחלוקות לפני בחירות. 


מדברים גם על אפשרות שבג"ץ יכריע שכרגע הנושא לא שפיט, ואז יעצור את ההסכם ברגע האחרון או דרך עצירת החוקים בכנסת.


זאת הפעם הראשונה שבג"ץ מתערב בהסכם קואליציוני ומביע עמדות פוליטיות דרך בית המשפט העליון, המוסד הכי רגיש במדינת ישראל. 

בג"ץ בשבוע שעבר כבר חצה כמה גבולות וביטל את איסור הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח והתערב באיכונים של השב"כ, וגם בנושא ממלא מקום פרקליט המדינה.


רק נזכיר שבעבר בג"ץ כלל לא היה מקבל עתירות מהסוגים האלה. ככל שעובר הזמן בג"ץ נוטל לעצמו ברשות עצמו עוד ועוד סמכויות ומתערב ברצון הבוחר.


הסקרים עכשיו מחמיאים לנתניהו ולגוש הימין, ושם רק מחכים שבג"ץ יתערב במשהו קטן ואז יצאו לבחירות רביעיות באשמת בג"ץ שבהם העם יכריע לרסן את הכוח של בג"ץ, וכמובן קמפיין הליכוד יהיה סביב זה.

כל מה שנתניהו צריך עכשיו זה בחירות שלא באשמתו, אבל אז הסיפוח בבקעה יכול להתעכב כמעט עד הבחירות בארה"ב. 

בית המשפט העליוןקרבן פוליטי?
רבני הציונות הדתית פוסקים: לא להצביע לבנט
דרעי: "לא היה שום יחסי חברות ביניהם"
הפרקליטות מגיבה לטענות נתניהו: לא נפל כל פגם בהליכי הגשת כתב האישום
הולכים לפשרה? כץ יפגש עם גנץ ביום ראשון
יו"ר הכנסת יריב לוין בביקור באפרת "לפעול מהר למען ההתיישבות"
כחול לבן זורקים: "לפיד - לא אלטרנטיבה לראשות הממשלה"
השוו את נתניהו להיטלר ולא ייענשו - מדובר בסאטירה
אריה דרעי בסיור בבאר שבע
השר עמיר פרץ: "אתמודד על נשיאות המדינה"
גנץ לנתניהו: כולנו יודעים את האמת • צפו