איך להגיע לגיל 80 מאושרים, בבריאות טובה ובדעה צלולה?

לי צין יון Li Ching-Yuen or Li Ching-Yun), 李清雲) נודע באריכות ימיו המופלגת שכמותה לא הייתה מאז תקופת התנ"ך. לפי עדויות רבות הוא חי... 256 שנה!

איך להגיע לגיל 80 מאושרים, בבריאות טובה ובדעה צלולה? יפה בריאה ולא מורעלת

עוד מסקנה: לימוד מאריך חיים. אנשים שכל חייהם לומדים משהו (ולא משנה מה) חיים יותר, מאושרים יותר ובריאים יותר בנפשם ובגופם מאלה שמסיימים את הלימודים בשלב זה או אחר של החיים. לא משנה מה אתם לומדים: גמרא או, להבדיל, תפירה. העיקר שזה יהיה משהו חדש. תסתכלו על גדולי הדור שלנו ועל גדולי הדור שעבר ותראו: המחקר צודק...

מסקנה נוספת מעניינת שהגיעו אליה החוקרים: אם יש בעיה – כדאי לפנות לעזרה פסיכולוגית. הם מצאו, שאנשים שפונים לעזרה פסיכולוגית חולים ב- 33% פחות, מגיעים לאשפוז ב- 75% פחות, נוטלים 33% פחות תרופות ומפסידים 50% פחות ימי עבודה מאלה שלא פונים לעזרה פסיכולוגית בתקופות קשות של החיים. סטטיסטיקה אמריקאית מחזקת מסקנות אלה: לפיה, לפסיכולוגים אמריקאים יש תוחלת חיים מהארוכים ביותר בארה"ב. פסיכולוגים בארה"ב מחויבים לעבור טיפול פסיכולוגי כל כמה זמן. אומרים שהחיים הם כמו זברה: יש תקופות "לבנות" ואחריהם באות תקופות "שחורות", ואז שוב "לבנות" ועל זו הדרך, כאשר אתם נכנסים לתקופה "שחורה" – אל תהססו לפנות לעזרה. זה לא חייב להיות פסיכולוג, אולי יש לכם אמא או אבא, חבר או חברה, אח או אחות, העיקר שיקשיבו לכם ויתמכו בכם!

מחקר סקר שבחן מאות מחקרים, רפואיים, נוירו-ביולוגיים, פסיכולוגיים וסוציולוגיים הגיע למסקנות המעניינות הבאות: כדי לשמור על איכות החיים שלכם ועל המוח שלכם צריך:

1.חיוך

2. תפילה. מי שמבקר בבית הכנסת חי יותר ובריא יותר. אפילו ביקור פעם בחודש בלבד מוריד את הסיכון למוות ב-30-35%. תפילה מפסיקה תהליך הפרשת חומרים כימיים הגורמים לסטרס (רוצח מספר 1 בעולם המערבי). תפילה גורמת להתפתחות נוירונית של אזורים מסוימים במוח, הקשורים לחרדות ולדיכאון, משפרת כל מרקרים של קוגניציה. שרשראות נוירוניות שהופעלו ע"י התפילה מגנות מפני נזקי ההזדקנות ומתח, משפרות את יכולתנו לשלוט ברגשותינו ומחזקות גישה אופטימית לחיים..

3. פעילות קוגניטיבית, במיוחד שאלות דתיות ורוחניות. קריאת ספרי קודש, לימודם, חשיבה על נושאים שונים מספרי קודש, אפילו שאלה עליהם – כל אלה הינם שיטות שונות טובות של אקטיבציה של המוח. ריכוז מחשבה על נושאים דתיים משפר את פעילות המוח.

4.הרפיה

5.פיהוק. 34 מחקרים על פיהוקים – מרפא ומעביר במהירות מרבית למצב של כוננות קוגניטיבית, עוזר להתרכז, מעלה רמת אמפתיה, עוזר לסינכרוניזציה של ההתנהגות (בקבוצה). כלבים מפהקים לפני תקיפה, דגים – לפני שינוי פעילות, ספורטאים – לפני הופעתם בתחרות. פיהוקי יתר – תסמין למחלה נוירולוגית (מיגרנה, שבץ, תופעת לוואי של תרופה ועוד). חומרים כימיים המשתתפים בפיהוקים: דופמין, אצטילכולין, גלוטמאט, סרוטונין, חומצה γ-אמינובוטירית (GABA), הורמון AKTH, הורמון MSH, פפטידים אופי אטיים, הורמוני מין וחנקן חמצני. אין הרבה פעילויות שמטיבות עם כל-כך הרבה פונקציות של המוח.

6. התבודדות. התבודדות של 10-15 דקות גורמת להפרשת חומרי אנטי-סטרס וחומרים נוירו כימיים ונוירוטרנסמיטרים שמעלים את הסיפוק ומורידים את הדיכאון (כמו דופמין וסרוטונין), משפיעה לחיוב על היכולות הקוגניטיביות, הרפיה, בריאות נפשית, מורידה צרכי העישון והאלכוהול. לפני הבחינה - משפרת את תוצאות הבחינות (לעומת שינה, קפה, עבודה פיזית).

7. פעילות גופנית, כל הסוגים.

8. פעילות חברתית, פעילות בתוך הקהילה. פעילות דתית, אפילו מינימאלית, גורמת לאריכות ימים ולשיפור הבריאות.

והעיקר – אמונה.

אולי שמעתם את כל זה גם קודם, מעכשיו תדעו: זה הוכח מדעית.

תסיקו את המסקנות שלכם, תסתכלו על החיים שלכם ותחפשו מה ואיך אתם משנים – כבר היום – כדי לעבור את שדה המוקשים שלכם בשלום.

תוכלו למצוא מידע על שיטות אבחון וטיפול עממיות בספר "יפה, בריאה ולא מורעלת".

לשאלות והזמנת ספרים יש לפנות למייל: yaeltuk@gmail.com

ד"ר יעל טוקצ'ינסקי (PhD),

מחברת הספרים "בריאות האישה ברפואה המשלימה",

"בריאות הגבר ברפואה המשלימה"

"סיפורים מהקליניקה",

"אסטרולוגיה לכל עת"

"קל להיות בריא"

"יפה, בריאה ולא מורעלת"

"הפתגם לא משקר"

"טיפול טבעי מהו?"

"לרוב זה יהיה כך. מדריך אסטרולוגי למשתמש"

אילוסטרציה

לי צין יון Li Ching-Yuen or Li Ching-Yun), 李清雲) נודע באריכות ימיו המופלגת שכמותה לא הייתה מאז תקופת התנ"ך. הוא היה היחידי (לפחות מהאנשים הידועים בהיסטוריה) שראה את ילדיו, נכדיו, נכדי נכדיו, נכדי נכדי נכדיו ואולי אף צאצאים מאוחרים יותר שלו! לפי עדויות רבות הוא חי... 256 שנה!


מדהים ולא יאומן, נכון?


יותר מזה: הוא היה צלול עד לדקה האחרונה בחייו.


לי צין יון טען כי הוא נולד בשנת 1736 ב- ציץ זיאן סיאן, מחוז סצ'ואן, סין, אבל ישנם כמה מקורות שטוענים שהוא נולד אף בשנת 1677!


רוב חייו בילה בהרים של סיצ'ואן, באיסוף צמחי מרפא ולימוד סודות אריכות ימים. בשנת 1748, בהיותו בן 71, הצטרף לצבא הסיני בתור מורה לאמנות הלחימה ויועץ.


בשנת 1927 הוא הוזמן למושל סצ'ואן שרצה לדעת סודות של אריכות ימים. אז הוא צולם לראשונה ע"י המושל והתמונה נשמרה עד עצם היום הזה. לשאלותיו של המושל על הסוד לאריכות ימים הוא ענה: "תשמור על הלב שלך שקט, תשב כמו צב, לך ערני כמו יונה ותישן כמו כלב".


6 שנים לאחר מכן לי צין יון אמר לחבריו: "עשיתי את כל מה שהייתי אמור לעשות בעולם הזה. עכשיו אני חוזר הביתה". ובמילים אלה מת.


ללי צין יון היו 24 נשים (מתוכן 23 מתו לפניו ואחת הפכה להיות אלמנתו) ו-200 ילדים.


אריכות ימים עניינה וממשיכה לעניין רבים.


מחקר ארוך טווח, שנמשך 70 שנה, נערך באוניברסיטת הרווארד (Harvard) על-ידי 3 דורות של חוקרים בניסיון לברר איך להגיע לגיל 80 מאושרים, בבריאות טובה ובדעה צלולה.


ראש צוות החוקרים האחרון במחקר זה, ג'. ויילאנט ( George Vailant), כתב ספר בתום המחקר ובו הביא את מסקנות המחקר עם דוגמאות. המחקר מעניין ומחכים ואני מביאה לכם אותו בקצרה.


במחקר השתתפו אנשים רבים, כ-800 מתוכם הגיעו עד סוף המחקר. המחקר התחיל בתקופה שבין מלחמת העולם הראשונה למלחמת העולם השנייה ומטרתו הייתה להבין מה עושה את האדם מאושר ושמח בחלקו.


החוקרים בחרו למחקר כאלף ילדים, תלמידי בתי ספר, שאובחנו כבריאים בנפשם ובגופם ולא נוטים לעבירות חוק. הם דאגו שבין המשתתפים יהיו ילדים מכל השכבות הסוציו-אקונומיות וילדים בעלי כישורים שונים: גם כאלה שמאוד הצליחו בלימודים וגם כאלה שהתקשו בלימודים בבית הספר.


החוקרים לא התערבו בחייהם של משתתפי המחקר, אלא כל כמה שנים ביקשו מהם לעבור בדיקות רפואיות ולמלא שאלונים.


המסקנות של המחקר לא יפתיעו אתכם במיוחד, כי בוודאי כבר שמעתם על כל זה מהחכמים ולהבדיל, מהפסיכולוגים.


אם כן – דעו שהם צדקו, עכשיו זה הוכח מדעית...


ובכן, המסקנה הראשונה של המחקר: לא משנה מה קורה בחיים, ולא משנה מה מצב הבריאות שלכם. מה שחשוב זה איך אתם מתייחסים לזה.


סיפור לילדים מספר על פריץ אחד שאיבד את דרכו ביער. הוא הגיע לבית של יהודי בו ביקש ללון. בבוקר שאל: איך אתה יכול לחיות בכאלה צפיפות ועוני? אבל גם אתה בילית איתנו לילה כאן, – ענה יהודי. אבל אני כאן רק בדרך! – אמר הפריץ. גם אני, רק בדרך, - ענה היהודי. החיים הם דרך, אומר המחקר. כל עוד האדם מתייחס למחלות, ולו הקשות ביותר, כאל תקלות בלתי נמנעות שבדרך ולא כאל העיקר – הן לא תפגענה במידת האושר והשמחה שבחייו. מה שחשוב זה לא תוצאות של בדיקות ותסמינים של מחלות, אלא היחס לתוצאות ולתסמינים הללו. שום מחלה ושום אירוע בחיים לא עושים את האדם מסכן, אלא אך ורק היחס שלו למחלה ו/או לאירוע זה.


במילים אחרות: אל תשכחו שהכול מלמעלה והכול לטובה, תודו על הטוב ועל הרע כאחד. תסמכו על הקב"ה, ומה שלא יקרה - אל תיכנסו למרה שחורה. תתחזקו במידת הביטחון.


הדבר השני שגילה המחקר: לא ירידה ברמת הכולסטרול או השומנים בדם מאריכה את החיים, אלא הזוגיות. למי שמגיע לגיל 50 בזוגיות טובה יש סיכוי גבוה בהרבה להגיע ליום הולדת 80 בבריאות טובה, בדעה צלולה ובמצב רוח טוב מאשר למי שלא הגיע לגיל 50 בזוגיות טובה.


אז אם אתם רוצים להשקיע בבריאות שלכם, תפתחו את הזוגיות שלכם! עשו זאת עכשיו, ולא חשוב בני כמה אתם היום: עדיף מאוחר מאשר אף פעם, וכל הקודם – זוכה.


המחקר גילה שאהבה מאריכה חיים: מי שאוהב ונאהב – חי יותר ובריא יותר.


מי שיודע להקשיב ויש לו מי שיקשיב לו – חי יותר ובריא יותר.


מי שלא אוגר עלבונות ויודע לסלוח – חי יותר ובריא יותר.


מי שזוכר דברים טובים בחייו ושוכח את הרעים – חי יותר ובריא יותר.


המחקר גילה, למשל, שיחס עוין כלפי הסביבה מהווה גורם הרבה יותר רציני ללחץ דם גבוה ולמחלות לב מאשר כולסטרול, השמנה ועישון* גם יחד!

ההזנחה בביה"ח העמק: בדיקות ריאה שמסכנות את חיי החולים
"אנחנו חוט השדרה של מערך הרפואה": נחתם הסכם קיבוצי חדש לרנטגנאים
כך תשמחו בבטיחות במדורת ל"ג בעומר
גם לתינוקות יש אקנה: על בעיות עור מרגע הלידה
למרות בקשותיו: לא נבדק על ידי קרדיולוג, כעבור יומיים התמוטט ונפטר
כיצד להגן על עור הפנים מנזקי השמש לאורך שנים + טיפים ועיצות לקיץ
סערת הסלמונלה: כל מה שחשוב לדעת על החיידק שעלה לכותרות
"בגלל טעות של מנתח, התינוקת נכה ב־100%"
כך עקף הציוד הרפואי את הפקקים בנמל
בני ברק: פעוט נכווה משתייה רותחת