וועדת הבריאות יוזמת קיצור תורנויות המתמחים

שרת הכלכלה ושר הבריאות מכריזים יחד בוועדת הבריאות על קיצור תורנויות המתמחים • במקביל מחלוקות בין המשרדים על פרטי המתווה

וועדת הבריאות יוזמת קיצור תורנויות המתמחים

ועדת הבריאות בראשות ח"כ עידית סילמן דנה הבוקר בקיצור תורנויות המתמחים בתחום הרפואה. בדיון לקחו חלק שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי, שר הבריאות ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, נציגי המתמחים ועוד.

השרה ברביבאי והשר הורוביץ תמכו בנחישות בקידום המהלך של קיצור התורנויות. עם זאת, במהלך הדיון נוצר עימות בין השניים, כאשר לדברי הורוביץ המהלך כולל מורכבויות רבות שאינן מאפשרות להוציאו לפועל באופן מידי, ללא הסדרת כלל הפרטים לרבות תקציבים, תקנים ועוד. השרה מאידך התעקשה על הוצאתו לפועל כבר במועד פקיעת הצו הקודם, ב-6.10.

שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי: "אילו היינו בעולם ללא אילוצים ויכולנו להגדיר היקף עבודה סביר ביחס של בין עבודה ומנוחה זה היה נהדר, אבל זה לא המצב, גם ביחס לכמות המתמחים שיש לנו אם היו תקנים ללא הגבלה. יש מורכבויות רבות וויכוחים רבים, עד כדי שכמעט מפתה להגיד שהעניין הוא בלתי פתיר ולהאריך את הצו כמו שהוא. זה מה שהיה לאורך שנים, אני החלטתי שזה בלתי סביר".

"המתווה הנוכחי מצומצם אבל הוא התחלה חשובה ואני נחושה לצאת לדרך, קוראת למשרדי האוצר והבריאות לא לשים מגבלות להצעה – לא על היקף המחלקות בפריפריה ולא על תאריך התחילה", הוסיפה.

שר הבריאות ניצן הורוביץ: "אנחנו באירוע היסטורי. במשך שנים הממשלה לא נגעה בסיפור הזה, כולם ברחו מזה כמו מאש. יש ויכוחים בין כל הגורמים השונים. שמנו קץ לעניין הזה ואמרנו- הרכבת יצאה מהתחנה, אנחנו הולכים למהלך לקיצור תורנויות ומה שהיה הוא לא שיהיה. הקצנו ב-2022 כמעט 40 מיליון ש"ח לצורך קיצור התורנויות".

עוד אמר: "צריך לדון עדיין בפרטים. אנחנו רוצים לעשות מהלך שלא יאריך את ההתמחות הארוכה גם כך, וגם לא רוצים לפגוע בשכר המתמחים או באיכות הכשרתם. שהמתמחה יקבל את הידע שעליו לקבל ושיתעסק במה שחשוב ולא במסביב".

לסיום אמר: "לכן נכניס עוד כוח עזר וכוח אדם אדמיניטרטיבי שיסייע לוודא שהשעות שבהן המתמחה מתעסק ברפואה עצמה לא יפחתו. יש כאן עניינים רבים למשא ומתן מורכב ולכן הגישה של השרה לפיה- "אני מקצרת, תסתדרו" בעייתית. צריך לתת זמן ללבן את הדברים. הבהילות הזאת תביא למצב שנתחיל משהו ולא נוכל ליישם אותו. אנחנו רוצים לעשות את הדבר הזה בשכל".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש: "צריך לצאת לדרך ולקצר את תורנויות המתמחים ואנחנו נחושים לבצע את המהלך. התבססנו הרבה על הוועדה של הר"י שיצרה בסיס של שינוי כדי לייצר תוכנית מעשית. הודנו לשרה ברביבאי על הנחישות שלה ואנחנו רוצים לעשות זאת בצורה מושכלת וכזאת שלא תכשיל את התוכנית שהצלחתה תלויה בהרבה גורמים בהם תקציבים ומספר הרופאים הזמינים לנו".

שר הבריאות ומנכ''ל משרד הבריאותשר הבריאות ניצן הורביץ

עוד אמר: "התוכנית צריכה להפוך את המתמחים למומחים בכל תחום ותחום ויש גם את נושא השכר. היו מדינות שיצאו למהלך כזה וחזרו אחורה ואנחנו רוצים ללכת קדימה. לכן הבנו שצריך ללכת בצעדים קטנים יותר, שהסיכוי שלהם להצליח יותר גדול".

יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן אמרה: "אנחנו מביאים כאן בשורה, השרה מציבה כאן יעד מאתגר שלא נעשה בממשלות הקודמות כי אכן אף אחד לא רצה לגעת בזה. המתמחים זו נקודה בכל השרשרת במערכת הבריאות במדינת ישראל. בשביל זה ועדת הבריאות נמצאת כאן, אנחנו נדון בכל נושא כזה ונביא אותו לקדמת הציבור, נסייע למשרדים השונים לקדם את הדברים ונגיד שמה שאתם עושים זה מבורך, כי זה לא קרה עד היום ואנחנו נעשה את זה איתכם".

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל אמר: "אנחנו הגענו למסקנה שחייבים ללכת למהלך של קיצור שעות העבודה וזאת מבלי לפגוע בטיב תפקודה של המערכת. המתווה שעומד כרגע מלא בחורים, כמו גבינה שוויצרית. מספר התקנים שצריך להוסיף גדול בהרבה ממה שכתוב וחייב להיות לצדו תקציב ייעודי וריאלי. בלי זה- זה לתת אשליה ולא תיקון. אני בעד המהפכה ורצינו לעשות את זה יחד עם משרד הבריאות אבל זה לא הסתייע".

פרופ' קלאוזנר מההסתדרות הרפואית הוסיף: "לכאורה אינטואיטיבית נדמה שרופא עייף משמעותו טיפול פחות טוב וחולה לא מרוצה. לכאורה. אבל זה נבדק מדעית באמצעות סקרים אנונימיים. אלה שיזמו את המהלך בארה"ב והיו בטוחים בנחיצותו בדקו את זה ולהפתעתם במתכונת של 16 שעות שיעור השגיאות מסכנות החיים עלה בשיעור של 1.6. נבדק גם נושא העייפות ולא היה הבדל משמעותי לפני ואחרי קיצור התורנויות, ואי אפשר להתעלם מהממצאים. הר"י היא שיזמה את המהלך הזה אבל רפואה היא לא מקשה אחת, היא מקצוע מורכב וצריך להוציא את זה לפועל בהתאם".

ד"ר איריס אדלר, מתמחה שהתפטרה לאחרונה אמרה: "תתארו לכם מה זה לעבור יממה שלמה של עבודה בלי לאכול, ללכת לשירותים, לישון או אפילו לנוח, תורנויות שלמות במיגון מלא. זה פוגע בבריאות שלנו ואני לא מוכנה לעשות זאת יותר. בלב כבד התפטרתי. אני אוהבת לטפל באנשים בכל לבי אבל לא הייתי מוכנה יותר. יש לכם הזדמנות ענקית להביא לשינוי אמיתי שישמור על הרופאים שלכם, גם לנו מגיע".

יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן סיכמה את הדיון ואמרה: "עמלנו רבות להגיע למתווה, קיימים עדיין פערים בין הצדדים אבל בסוף המטרה של כולנו היא לקבל מטופלים ולתת להם את הטיפול הטוב ביותר. נעבוד קשה להידוק המתווה כך שב-6.10, המועד בו צפוי להיכנס לתוקף ההיתר החדש, נהיה ערוכים לכך והוא יצא לפועל בצורה הטובה והמשמעותית ביותר. הנושא הזה בנפשנו ולא נניח לו".

תרגעו: כל הדרכים להתמודדות עם מתח
לאחר שהתחסנו: זוהה ווריאנט חדש אצל שבים מאפריקה
ביקורת על משרד הבריאות: הצבא מחליף את הרופאים
מחקר ישראלי: תרופה עתיקה יכולה לנצח את הקורונה
דרעי חנך את יחידת אופנועי החסד של "רפואה ושמחה" • צפו
פייגלין לד''ר פרייס: "אני לא מאמין למילה שלך"
"ד"ר אלרעי פרייס היא עובדת של חברת פייזר"
החל מהיום: ניתוחי החלפות מפרקים בעזרת זרוע רובוטית
גרון: דלקת, כאבים, צרידות – איך נוכל להתגבר על כל זה
ממה נגרמים פצעונים ואיך להתמודד איתם?